Mindössze 24 éves az alapítója annak a startupnak, amely megkezdte a rendelések felvételét a teljesen vásárlóra szabott, összetett mozgásra képes, mégis relatíve olcsó karprotézisekre.

A jelenleg forgalomban lévő megoldások nagyjából tizedéért ígér használható megoldást egy amerikai vállalkozás a betegség vagy baleset következtében végtagjukat elvesztők számára. Az Unlimited Tomorrow komplett megoldást kínál a kar lemodellezésétől a gyártáson át a későbbi szoftverfrissítésekig. A TrueLimb egyelőre csak az USA-ban rendelhető, de a fiatal cég mind földrajzilag, mind termékportfólió tekintetében már a bővítésben gondolkodik.

Fiatal veterán

Mielőtt magát a robotkart mutatnánk be, érdemes pár szóban megemlékezni a cég alapítójáról is, mert nem mindennapi történet az övé. Easton LaChappelle ugyan csak idén töltötte be a 24-et, ám gyakorlatilag a robotkarokkal kapcsolatos mérnöki munka veteránjának tekinthető, hiszen 14 évesen építette első modelljét. A legódarabokból összerakott protézis természetesen nagyon alapvető képességekkel rendelkezett, de a hobbinak indult projekt arra biztosan jó volt, hogy LaChappelle komoly életcélt kapjon.

Az ambíciózus fiatalember ettől kezdve a téma megszállotjaként készített újabb és újabb megoldásokat. Munkáját több kiállításon, konferencián is bemutatta, de végül az áttörést egy TEDx előadása hozta meg. Itt figyelt fel rá egy pénzügyi befektető, aki megengedhetetlennek tartotta, hogy egy ilyen tehetséges figura még a szülei házában próbáljon előrehaladni a munkával.

A 2013-as telefonbeszélgetés óta eltert pár év. A 14 főt foglalkoztató Unlimited Tomorrow immár New Yorkban működik egy irodában, és ahogy a bevezetőben említettük, kész piacra dobni első kereskedelmi termékét, amely a TrueLimb nevet kapta.

Könnyítenek a nehéz helyzeten

Ami eddig látszik a termékből, az több mint impresszív. A nem ritkán 80 ezer dollárba kerülő hasonló képességű eszközökhöz képest a TrueLimb ennek tizedéért megvásárolható, miközben a protézis tömege nagyjából a fele annyi, mint a jelenleg használt megoldások. Az igen kedvező árat az alapító azzal magyarázza, hogy ők mindent egyben biztosítanak a vásárlóknak, így nem épül be egy sor másik szállító, szolgáltató az értékesítési láncba.

 

 

Bár a vásárlási folyamat egyszerű, egy ilyen érzékeny, személyre szabott terméknél azért túlmutat azon, hogy rákattintunk a neten a megveszem gombra. Az ügyfélhez első körben egy 3D-szkennerrel felszerelt iPad érkezik, amellyel mind a csonka végtagot, mind az egészséges kart (már amennyiben rendelkezik ilyennel) be kell digitalizálni. Ez alapján a HP egy speciális nyomtatója végzi el a gyártást. A minél inkább személyre szóló protézis elkészítését célozza az is, hogy a vásárló több száz bőrszínből választhatja ki a hozzá leginkább passzolót. A külön ujjpercenként mozgatható, körmökkel is rendelkező művégtagot heteken belül birtokba veheti gazdája, hogy aztán az izmok megfelelő mozgatásával beletanuljon az új, remélhetőleg teljesebb életébe.

Ami a jövőt illeti: a rendeléseket egyelőre csak az Egyesült Államok területéről fogadják, ám LaChappelle minél hamarabb szeretne más régiókat is bevonni, különösen olyan területeket, ahol hasonló megoldások egyáltalán nem tekinthetők mindennaposnak. A cég szintén vizsgálja, miként tudná mindezt a tudást a lábprotéziseknél is kamatoztatni, de mivel ebben az esetben egy terhelt végtagról van szó, ezen még bőven van mit dolgozni.

Piaci hírek

Megmakacsolta magát, óriási uniós bírságra készülhet a Meta

A Reuters szerint a Facebook tulajdonosa nem hajlandó további változtatásokra a felhasználói adatok kezelését is érintő előfizetéses modelljében, ami napi szintű bírságot érhet az Európai Unióban.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.