Közel ugyanannyian jelentkeztek informatikusnak, mint tavaly, a bejutási küszöb viszont szinte minden egyetemen magasabbra került.

Tegnap este kihirdették az egyetemi felvételik ponthatárait. Bár összességében valamivel kevesebben jelentkeztek a felsőfokú képzésekre, mint tavaly (mintegy 99 ezren az előző évi közel 102 ezerrel szemben), bizonyos szakok, köztük az informatikai képzések iránt nem csökkent az érdeklődés. A szeptemberben induló képzésekre (alap és mester) 11.800-an jelentkeztek, és 8400 jelentkezőnek egy ilyen szak volt az első számú célpontja.

A képzési területek népszerűségi rangsora sem változott az elmúlt évekhez képest. Továbbra is a gazdasági képzések vezetnek 28.600 jelentkezővel (tavaly a jelentkezők száma meghaladta a 29 ezret). A második helyre a bölcsészettudományok futottak be 17.400 jelentkezővel (szemben a tavalyi 17.600-zal), a műszaki tudományok 14.100 embert vonzottak (tavaly 14 ezret), a pedagógus szakok iránt viszont látványosan megcsappant az érdeklődés: 12 ezren adták be ilyen szakra a jelentkezésüket, míg tavaly 13.100-an gondolták, hogy van potenciál a pedagógusi hivatásban. Társadalomtudományi szakokra 11.800-an jelentkeztek (tavaly 12 ezren).

Az informatika idén is az orvos- és egészségtudomány képzésekkel vívott szoros népszerűségi versenyt: utóbbi képzésekre 10.800-an jelentkeztek az előző évi 11 ezret követően.

Egyre több kell az informatikához

Terjedelmi okokból nincs lehetőségünk átfogóan bemutatni, hogyan alakult a hazai informatikai felsőoktatásban a bejutási küszöb. Ezért az összehasonlíthatóság miatt visszanyúltunk múlt évi merítésünkhöz, amelybe vidéki és fővárosi képzési helyeket, illetve jellemző, nagyobb tömegeket vonzó szakirányokat válogattunk be. A lentebb látható interaktív grafikonhoz csak a nappali, államilag támogatott (vagy ösztöndíjas, pl. a modellváltott Corvinuson) és magyar nyelvű alapképzésekre vonatkozó adatokat használtuk. A teljes képhez érdemes átböngészni az Oktatási Hivatal Felvi.hu oldalán elérhető, képzési helyekre, szintekre, munkarendre és finanszírozási formára lebontott statisztikáit.

A rangsor alapján látszik: idén (is) a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) volt a legmenőbb: a tíz legmagasabb ponthatárú szakból hármat ott hirdettek meg (angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás: 478 pont – ez volt idén a csúcspontszám –, nemzetközi tanulmányok: 477 pont, angol nyelvű gazdálkodási és menedzsment: 466 pont). Az ELTE jogászképzésére 475 ponttal lehetett bejutni, és érdekes, hogy a Semmelweis Egyetem önköltséges gyógyszerész képzésére is legalább 471 pont kellett.

Ezt a szintet csak a gazdaságinformatikus képzés tudta megközelíteni. Pontosabban a BCE gazdaságinformatikus képzése: a nappali finanszírozott képzéshez 446 pont kellett összegyűjteniük a jelentkezőknek. Más egyetemeken hasonló szakán viszont még a 300 pont feletti határ is ritka volt: szinte üdítő kivétel a Soproni Egyetem 325 pontja vagy a Pécsi Tudományegyetem 316 pontja. Érdekesség, hogy Budapesti Gazdasági Egyetem levelező gazdaságinformatikus-képzéséhez legalább 371 pontra volt szükség.

Ami az informatikusmérnök képzéseket illeti, a ponthatárok alapján idén is a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) a legmagasabb a ponthatár. A Villamosmérnöki és Informatikai Karon induló szakra 390 ponttal lehetett bejutni. Ehhez legközelebb az Óbudai Egyetem (368 pont, valamint annak angol nyelvű képzése: 360 pont) és a Nyíregyházi Egyetem (358 pont) került. (Itt jegyezzük meg, hogy a BME speciális üzemmérnök-informatikus szakára idén 330 ponttal lehetett bekerülni.)

 
Copy: Felvi.hu: Felvételi ponthatárok 2021-ben
Infogram

 


Kiemelkedően magas volt a bejutási küszöb az Eötvös Lóránt Tudományegyetem (ELTE) programtervező informatikus szakán: 428 pont. A Debreceni Egyetemre viszont 366 pont is elég volt. Érdekesség, hogy a most induló Tokaj-Hegyalja Egyetem szintén hirdetett programtervező informatikus képzést: a nappali államilag támogatott alapképzésre 320 ponttal lehetett bejutni. Az egyetemet egyelőre nem rohanták meg, mindösszesen 53-an jelentkeztek a szakra, közülük 10-en jelölték meg első helyen. (A közelmúltban gründolt egyetem fő profilja persze nem ez, hanem a például a szőlész-borász képzés, amire 142-en jelentkeztek, 39-en első helyen).

BME és ELTE a legnagyobb képzési központok

Ami az informatikai képzéseket (és határterületeit) illeti, a két legfontosabb központnak a BME-t és ez ELTE-t tartják a jelentkezők. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának informatikai képzéseire összesen 3138-an adták be a jelentkezésüket (alap és mesterképzés, minden képzési forma és helyszín), 1058-an első helyen. A kar egyedisége viszont, hogy igyekszik a villamosmérnöki és az informatikai szakirányt integrálni.

Az ELTE Informatikai Karát összesen 2605-en tartották vonzónak, 1553-an pedig a legvonzóbbnak, azaz első helyen jelölték meg. Közel azonos a súlya a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának: az informatikai szakokra 2567-en jelentkeztek, 843-an az első helyen. Fontos képzési hely az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kara (2130/784 jelentkező), valamint a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (1964/967) is.

Közösség & HR

Adott egy kiadós pofont a biztonsági hibajelentéseknek az MI

A nyílt forráskódú projekteknél, ahol a kódot gyakran önkéntesek tartják karban, hatványozottan jelentkeznek az új helyzet negatívumai.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.