Itt az autodidakta gépi tanulási algoritmus. Megmutatják neki a helyes eredményt, ő pedig kitalálja a szabályrendszert, és már ontja is magából a legjobb megoldásokat.

Ismét bizonyságot nyert, mennyire zseniális Rubik Ernő találmánya, a bűvös kocka. Gépi tanuláshoz használta fel egy kutatócsoport, hogy autodidakta gépi tanulási (ML – machine learning) algoritmust fejlesszen. A Rubik-kocka a Góhoz vagy a sakkhoz képest egyszerűbb, és viszonylag egyszerű olyan algoritmust írni, amely villámgyorsan megadja egy véletlenszerűen megkevert kocka leggyorsabb megoldását.

De mi van akkor, ha nem mondjuk meg a ML-nek, hogy milyen szabályok mentén kell megoldani a feladatot?

Új lépcsőfok a mesterséges intelligenciában

A Kaliforniai Egyetem egy kutatócsapata a bűvös kocka segítségével kísérletezett autodidakta ML létrehozásával. (Akit a sikeres kísérlet matematikai háttere érdekel, itt találja a kutatócsoport tudományos publikációját.)

De hol itt az újdonság? Hiszen annak idején mi is megírtuk, hogy a Google AlphaGo Zero úgy győzte le a korábban a legerősebb go-játékosokat legyőző AlphaGo-t, hogy a szabályok ismeretében kizárólag magától tanult véletlenszerű partikkal három napig. Aztán hamarosan a sakkal is eljátszották ugyanezt: az AlphaGo Zerónak indössze négy óra kellett, hogy a világ legerősebb sakkgépét nullára verje.

A Kaliforniai Egyetem csapatának egy lépéssel sikerült messzebb jutnia – igaz, egyelőre a gónál jóval egyszerűbb probléma esetében.

Jobb átlagot hoz, mint az ember

A kutatócsoport autodidakta iterációnak nevezi azt a tanulási algoritmust, amellyel az ML képes megtanítani magát, hogyan kell megoldani a problémát. Állításuk szerint az autodidakta tanulás olyan hatékony, hogy a véletlenszerűen megkevert kockát 100 százalékban ki tudja rakni maximum 30, de többnyire kevesebb lépésben. Összességében jobb átlagot képes hozni, mint a profi kockázók többségét, ugyanakkor a kaliforniaiak ML-je egy 30-as eredménnyel nem kerülne be a világ legjobb száz versenyzője közé, ahhoz maximum 25 fogatás kell – a legjobb magyar eredmény 21 forgatás. (A 3×3-as kocka világrekordja egyébként 19 lépés, ezt egy kínai versenyzőnek sikerült elérnie idén április végén, egy pekingi versenyen.)

Az újdonság az, hogy a kutatócsapat már szabályokat sem határozott meg, csak az elérendő végeredményt, hogy a kocka minden oldalának 3×3 egyszínű négyzetből kell állnia. A tanulási folyamat ebből a végeredményből lényegében visszafelé történik. Az ML a végeredmény eléréséhez keresi meg a szabályokat és tanulja meg a legjobb lépéseket.

A kutatócsapat most a módszer továbbfejlesztésén dolgozik összetettebb, azaz nehezebben kirakható kockákkal. De a végeredmény az ML egy általánosabb alkalmazásához is hozzásegítheti a kutatókat. Ilyen probléma a kaliforniai kutatócsapat szerint például a fehérjék feltekeredésének problémája (A fehérjék feltekeredése – szaknyelven folding – az a folyamat, amelynek során a proteinek elnyerik a rájuk jellemző térbeli szerkezetet. Ez az élet egyik nagyon fontos eleme, ugyanis csak ebben a feltekeredett formában tudják ellátni funkciójukat.)

Végezetül egy videó arról, hol tartott a tudomány tíz évvel ezelőtt, ha Rubik-kockáról volt szó:

Cloud & big data

Önvezető kamionoknak szánt úthálózatot tervez Japán

A szigetország kormánya egy sor digitális fejlesztés mellett az autonóm járművekkel végzett áruszállítást is szeretné mihamarabb bevezetni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.