Az AlphaGo legújabb változata külső segítség nélkül, három napos tanulás után verte rommá a saját korábbi, a legjobb humán játékosokat is felülmúló változatát.
Hirdetés
 

Már másfél éve, hogy az Alphabet DeepMind részlege által fejlesztett AlphaGo mesterséges intelligencia legyőzte a világ egyik legmagasabban jegyzett gójátékosát, a profi 9 danos dél-koreai I Szedolt. Ez igen látványos sikernek számított az MI-k evolúciójában, tekintve, hogy a gójátékon eddig nem sikerült a gépek számítási kapacitásának növelésével felülkerekedni. A DeepMind azonban új megközelítést alkalmazott a rendszer ideghálót modellező felépítésével és a sztochasztikus keresés kombinációjával.

Stratégiai kérdés lett az MI-k fejlesztése

Még a közelmúltban is az volt a helyzet, hogy a legjobb góprogramokat is simán elverte egy-egy ügyesebb amatőr játékos, és a többség meg volt róla győződve, hogy a sakk húsz évvel ezelőtti varázstalanítására a gó esetében csak távoli jövőben kerülhet sor. Az AlphaGo idén májusban újabb trófeát szerzett: következő áldozata az ugyancsak 9 danos kínai Ko Csie, az aktuális világranglista vezetője volt, amia gójátékot feltaláló nemzet szemében minimum felért egy mexikói null-hattal.

Ahogy arról a The New York Times információi alapján mi is beszámoltunk, ez a vereség adhatta meg a végső lökést a kínai politikának is, hogy halálosan komolyan vegye az MI-fejlesztésekben rejlő lehetőségeket, és az eddigieknél is komolyabb állami forrásokat biztosítson a jövő világgazdasági dominanciáját megalapozó fejlesztésekhez. (Donald Trump ezzel szemben éppen lefaragja a tudományos kutatások támogatását, így az MI-kutatásokat finanszírozó állami szervezetek költségvetését is.)

Februárban egyébként egy másik játék is kapitulált a mesterséges intelligencia előtt: a Carnegie Mellon University kutatói által fejlesztett Libratus egy húsz napos, no-limit heads-up Texas hold'em pókerversenyt nyert meg, négy versenyzőt is maga mögé utasítva a világ legelismertebb pókerjátékosai közül. A póker bizonyos szempontból a játékok legvégső határának számít, mivel a Jeopardy-val, a sakkal vagy akár a góval szemben hiányos információra épülő döntésekről szól.

Már nem az AlphaGo a legnagyobb király

Visszatérve a góhoz, a DeepMind programja tegnap került be ismét a hírekbe, ezúttal azonban a rendszer veresége jelentette az Alphabet kutatóinak sikerét. A rendszer legújabb, AlphaGo Zero nevű változata 100-0 arányban verte meg az Alpha Go korábbi, a dél-koreai profit is legyőző verzióját. Mindez ráadásul úgy sikerült neki, hogy mindössze három nappal azelőtt ismerkedett meg a játékkal, és tudását csak a maga ellen játszott, kezdetben még véletlenszerű gyakorló mérkőzéseken tökéletesítette.

Ez azért különösen érdekes, mert a korábbi változat a szofisztikált működés mellett még nagyban támaszkodott az emberi tudásra és tapasztalatokra, hiszen százezres nagyságrendben elemezte ki a legjobb humán játékosok játszmáit. Az AlphaGo Zero ezzel szemben kizárólag saját magától tanul, és nem csak a "Lee" változat szintjét múlja felül három nap alatt, de huszonegy nap alatt arra is képes, hogy meghaladja a januárban elérhetővé tett AlphaGo Master játékerejét is. (Ez a változat zsinórban 60 partit nyert meg azóta különböző topjátékosok ellen.)

A DeepMind alapító vezérigazgatója, Demis Hassabis szerint a továbbfejlesztett neurális hálózat és a hatékony keresőalgoritmus kombinációja tulajdonképpen magát fejlesztve állítja elő az AlphaGo egyre magasabb szintű változatait. A tanulási folyamat ebben az esetben már semmilyen módon nem támaszkodik az emberi megismerésre: a folyamat a nulláról indul, és a rendszer kizárólag a legerősebb gójátékostól tanul, vagyis saját magától.

A játék csak felkészülés a valódi kihívásokra

Hassabis úgy látja, hogy ha a mesterséges intelligencia ilyen jól teljesít egy annyira komplikált területen, mint amilyen a gó, akkor ideje, hogy ráküldjék az emberiség legnagyobb kihívást jelentő és meghatározó jelentőségű problémáira. Ilyen lehet például az összetett fehérjék tanulmányozása, ahol már a közeljövőben nagy áttöréseket várnak az MI-től az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór vagy mondjuk a cisztás fibrózis gyógyításának kutatásában, akár több száz évvel is megelőzve a humán kutatók saját erejéből várható eredményeit.

A DeepMind kutatói jelenleg a StarCraft II valós idejű stratégiai játékra trenírozzák az AlphaGo rendszerét, ahol egy új, kép alapú interfész segítségével dolgozzák fel az alacsony felbontású RGB képadatokat. A szakemberek szerint a StarCraft működése jól modellezi a valós fizikai környezet folyamatait, legalábbis a tanulásnak ezen a szintjén. Az ágenseknek elvileg ugyanazokkal a tulajdonságokkal kell rendelkezniük, hogy sikereket érjenek el a játékban, mint amelyekre akkor is szükségük lesz, ha később a való világban kell betanítani őket a különféle feladatokra.

Cloud & big data

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.