A soha nem látott kereslet alaposan felpumpálta a technológiai szakemberek fizetését, mégis majdnem fele részük gondolja, hogy nem kompenzálják őket megfelelően.

A Dice legfrissebb Tech Salary Report jelentése szerint tavaly a technológiai szakemberek 61 százaléka kapott valamilyen fizetésemelést az Egyesült Államokban, szemben a 2020-as 52 százalékkal. A legnagyobb mértékben, több mint ötödével a webfejlesztők bére növekedett, a legmagasabb fizetéseket pedig értelemszerűen úgy is az IT-menedzsment viszi haza, hogy az ilyen beosztásban dolgozók fizetése átlagosan csak 6 százalékkal emelkedett 2020 és 2021 között.

Ennek alapján nem meglepő, hogy a technológiai alkalmazottak elégedettsége is emelkedett a korábbihoz viszonyítva. A Dice felmérésében résztvevő több mint 7200 ágazati munkavállaló 67 százaléka számolt be arról, hogy aktuálisan elégedett vagy nagyon elégedett a pénzével, míg egy évvel korábban ugyanez az arány 55,5 százalékos volt. A fizetésükkel elégedetlen dolgozók aránya ugyanakkor a 2020-as 30,2 százalékról 10,2 százalékra esett vissza.

Az emelkedő bérek és elégedettség ellenére azonban az is kiderül az új kutatásból, hogy a technológiai dolgozók így sem érzik adekvátnak az idejükért cserébe felkínált kompenzációt. A felmérésben résztvevők majdnem fele, 47,8 százaléka annak ellenére is alulfizetettnek érzi magát, hogy egy részük a fentiek értelmében jól kijön a havi díjazásából. Ez ráadásul ha nem is látványos, de jól látható 2 százalékos növekedést jelent a 2020-as adatokhoz képest.

A Dice magyarázata szerint mindebben több tényező is közrejátszik. Ezek közül a legfontosabb az a rendkívül alacsony munkanélküliségi ráta a technológiai szegmensben, ami a folyamatosan felbukkanó új állásajánlatokkal együtt arra készteti a szakembereket, hogy átértékeljék a helyzetüket. Amikor valaki kollégáin vagy saját példáján keresztül még magasabb a javadalmazást és egyéb előnyöket lát más helyeken, az őt is arra ösztönzi, hogy feladja jelenlegi szerepkörét.

A fizetés mellett más elvárások is erősödnek

A ZDNet riportjában a Dice vezérigazgatója kifejti, hogy a történelmi mélyponthoz közelítő technológiai munkanélküliségi ráta és a technológiai dolgozók iránti egekbe szökő kereslet speciális környezetet teremtett. A különböző szintű készségekkel és tapasztalatokkal rendelkező technológusokra olyan szervezetek vadásznak, amelyek megengedhetik maguknak, hogy prémiumot fizessenek, maguk is ösztönözve a fizetésekkel kapcsolatos elégedetlenséget.

A lap felidézi, hogy a nők körében külön is megnyilvánul ez az elégedetlenség: a Dice 2021-es Equality in Tech Report jelentése például kimutatta, hogy a nőknek nem csak 35 százaléka kevesli általánosságban a fizetését, de 49 százalékuk érzi magát alulfizetettnek a férfi kollágáihoz képest. Annak ellenére egyébként, hogy a technológusok így gondolkodnak, tízből heten mégsem lengették be az igényeiket a fizetésük legutóbbi felülvizsgálatukkor.

2021-re nézve a válaszadók 10 százaléka számolt be fizetéscsökkenésről, amire legelsősorban azért került sor, mert munkahelyet váltottak. A fizetés azonban ezen a területen sem minden, mert az olyan alapvető juttatásokról sem szabad megfeledkezni, mint amilyen a fizetett szabadság, az egis egyre inkább elvárják a rugalmas munkarendet, a továbbképzési és távmunka-ösztöndíjakat vagy a gyermekgondozási támogatásokat.

Decemberben egy másik kutatást is idéztünk, amelyből kiderült, hogy a hibrid modellben dolgozóknak ma már több mint a fele fontolná meg a munkahelyváltást, ha jelenlegi cégüknél megszüntetnék számukra ezt a lehetőséget. A távmunka pedig a legjobban fizetett állások körébe is beszivárog: egyes becslések szerint 2022 végére az ilyen beosztásoknak már legalább a negyed része lesz távolról is elérhető, különösen az olyan szakemberek esetében, akiknél már a pandémiát megelőzően is a technológiai és szervezési képességeken volt a hangsúly.

Közösség & HR

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.