Az Apple tegnap tartotta második őszi termékbemutatóját. Itt debütált az új 14 és 16 hüvelykes MacBook Pro, amelyekbe már a cég saját tervezésű SoC-ja került.

Az ígéreteknek megfelelően folytatódik az Apple portfóliójának Intel-telenítése. Cupertino első házon belül fejlesztett, M1 névre keresztelt csipjei tavaly novemberben érkeztek meg az akkor bemutatkozó friss Mac Mini, MacBook Air és a legkisebb, 13 hüvelykes képernyővel rendelkező Macbook Pro esetében. Utóbbi termékcsalád nagyobb tagjainál azonban egészen mostanáig kellett várni a vérfrissítésre. Az elhangzott számok alapján mindez megérte, más kérdés, hogy a pénztárcáknak nem fog tetszeni a beszerzéskor igényelt összeg.

Professzionális kiszerelés

A minőséggel és teljesítménnyel előszeretett kérkedő Apple természetesen csúcskategóriás, kifejezetten profi felhasználásra szánt hordozható számítógépeinél sem fukarkodhat a bepakolt alkatrészek nívójával. A 14 és 16 hüvelykes kivitelben érkező új MacBook Prókba két speciális, továbbfejlesztett M1-es SoC (system on a chip) kerülhet. Az M1 Pro és M1 Max ebben a sorrendben körözi le a cég 2020-ban bemutatkozott első saját tervezésű csipjét.

Terjeszkedik a család (forrás: Apple)

 

Mind a Pro, mind a Max esetében az 5 nanométeres technológiával készülő 10 magos CPU gondoskodik a számításokról. A magok közül 8 a lehető legnagyobb teljesítményre van "kondícionálva", míg a maradék 2 az energiatakarékos működésért felel. (A 14 colos MacBook Pro alapváltozata viszont csak gyengébb, 8 magos Pro csipeket kap.) Lényeges különbség a két változat memóriakezelésében és a grafikai képességek területén érhető tetten. Az M1 Pro másodpercenként "szerény" 200 GB-os memória-sávszélességgel bír, grafikai feldolgozó egysége pedig maximum 16 magig tornázható fel. Ehhez képest a Max akár 32 magos GPU-val is kérhető, a memóriakezelés pedig kétszeres sebességgel zajlik rajta.

A vállalat közlése szerint a továbbfejlesztett csipek teljesítménye akár 70 százalékot is képes ráverni a konkurencia (Intel, AMD) hasonló kategóriás CPU-jaira. És ahogy legutóbb kiderült, Cupertinóban néha még szerényebbek is a mondások a valóságnál.

Lényeges apróságok

A szuper képességeket villantó új SoC persze nem az egyetlen említhető újdonság a MacBook Prók legfrissebb generációjánál. A képernyő kialakításánál rögtön feltűnik a telefonoknál már rég megszokott középen felül elhelyezkedő szenzorsziget. A betüremkedés ugyan kicsit megtöri a kijelző formáját, de a hasznos terület ezzel nőtt. A 16 hüvelykes változat tényleges képátmérője például valójában 16,2 hüvelyk. Apropó kijelző: a Liquid Retina XDR elnevezésű képernyő sok más mellett jobb képet biztosít gyenge fényviszonyok között. A 120 Hz-s frissítésre képes panelek a 14"-es változat esetében 3024x1964, a nagyobb konstrukcióban pedig 3456x2234 képpontot jelenítenek meg.

Alapkiszerelésben a modellek 16 gigabájtnyi memóriával érkeznek, de akinek a pénz nem számít, akár 64 GB-ig is felhúzhatja a saját gépét. A háttértárnál a választható méretek szempontjából nincs változás (a paletta 512 GB-tól 8 TB-ig terjed), ám az alkatrész teljesítményén sokat javítottak. Az új modell másodpercenként 7,4 gigabájtnyi adatot is képes beolvasni, ami nagyjából a duplája a korábbi értéknek.

Érdemes megemlíteni a nem sokak által használt és még kevesebbek által kedvelt Touch Bar felszámolását, amivel párhuzamosan visszakerültek a funkcióbillentyűk a klaviatúra felső sorába. Az új gépekbe került MagSafe, egy SD-kártyák befogadására alkalmas slot és egy HDMI-port is, jelentősen javult a beépített kamera teljesítménye, továbbá nem maradtak  fejlesztés nélkül a hangrendszer képességei sem.

Mindennek ára van

Bármennyire is lenyűgözőek a bemutatkozó MacBookok, az árcédula láttán valószínűleg még a legelfogultabb Apple-rajongók szemöldöke is felszalad egy kicsit. A kisebb változat a legolcsóbb kiszerelésben közel 880 ezer forintba kerül, míg a nagyobb gép induló ára már bőven átlépi a lélektaninak is tekinthető egymilliós szintet. A legszerényebb 16 colos MacBook Próért egészen pontosan 1 millió 79 ezer és 900 forintot kér a gyártó, de ha a csúcsok csúcsát szeretnénk megkapni, azért már majdnem 1,5 milliót kell letennünk az asztalra.

Konzumer tech

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.