A bétában már működő funkciók minden G Suite felhasználónál megjelennek. A bizalmas módnak nevezett eszközök látványosak, de nem mindenki szerint járulnak hozá érdemben a felhasználók biztonságához, sőt újabb kockázatokat is hordozhatnak.

A Google a Gmail megújítását célzó kampányban már egy évvel ezelőtt bejelentette a Confidential Mode (bizalmas mód) funkciót, amelyben a feladó egyebek mellett beállíthatja, hogy a bizalmas tartalmú leveleket a címzett milyen hosszú ideig érheti el. Ennek értelmében az üzenetek nem mennek ki a Google szervereiről, a fogadó csak egy értesítést kap és egy hivatkozást, ahol elérheti a megjelölt tartalmakat. A bizalmas mód bétája március eleje óta volt hozzáférhető, a vállalat pedig a hét közepén azt is közölte, hogy a szolgáltatást június 25-étől általánosan elérhetővé teszi minden G Suite felhasználó számára.

A Gmail integráns részekén az új funkciók nem csak a levelek lejáratának beállítását vagy az emailek visszahívását teszik lehetővé, de az Information Rights Management (IRM) beállításokkal korlátozni lehet a címzettek továbbításra, másolásra, nyomtatásra vagy letöltésre vonatkozó jogosultságait is. További opció a kétfaktoros azonosítás a telefonos szöveges üzeneteken keresztül, ami a Google szerint olyan esetekben is elősegíti a tartalom integritásának megőrzését, ha mondjuk a fogadó felhasználói fiók valamilyen okból kompromittálódik.

Az új eszközöket a G Suite admin konzolon lehet aktiválni vagy kikapcsolni (a júniusi határidővel a G Suite minden kiadásában alapértemezett módon aktívvá válik), és a levélszerkesztő felületen ennek megfelelően jelenik meg a beállításokat kezelő pop-up ablakot előhívó gomb is. A fogadó oldalon a korábbiaknak megfelelően különbség lesz a Gmail-felhasználók és az összes többi levelező megoldás között: utóbbiak egy linken keresztül tekinthetik meg a nekik küldött emailt a Google Cloud által hosztolt portálon.

A megoldásokkal újabb problémák jönnek

Ahogy a korábbi kritikák, úgy maga a Google is figyelmeztet a bizalmas mód funkcióinak korlátaira. A címzetteket például a továbbiakban sem akadályozza meg semmi abban, hogy képernyőmentést vagy fotót készítsenek az érzékeny információt hordozó levelekről és azok esetleges csatolmányairól. A Google vault (magyarul Széf) ráadásul a beállításoktól függetlenül megőriz minden olyan üzenetet, amelyet egy adott szervezeten belüli felhasználók küdtek el, bár a hasonló minősítésű, de kívülről érkezett leveleket keresni már nem engedi a lejárat után. A várakozások szeriint a bizalmas mód így is drámaian csökkentheti majd a rosszindulatú online szereplők képességét a bizalmas információkhoz való hozzáférésre.

Az említett kritikák alapján persze ez sem teljesen egyértelmű: ahogy a Biztonságportál már korábban is felvetette, a bizalmas mód akár újabb lehetőséget adhat az adathalászoknak, hogy hamis levelek küldözgetésével bejelentkezési adatokat szerezzenek meg a felhasználóktól. Van, akinek problémás lesz a feladó ki nem kerülhető értesítése a levél megnyitásáról, ráadásul még jobban meg kell bízni hozzá a Google-ben, hogy a vállalat nem kutakodik a bizalmas levelekben. Erre természetesen minden Gmail-üzenetnél lehetősége lenne, de a bizalmas címkével innentől maga a felhasználó hívja fel rá aszolgáltató figyelmét, hogy a levél tartalma különösen érdekes lehet.

Itt érdemes azt is megjegyezni, hogy a bizalmas mód a levelek tartalmát nem végponttól végpontig terjedő titkosítással kezeli, és a fentiek értelmében a lejárati időt követő "önmegsemmisítés" sem automatikus. Mások a kétfaktoros azonosítás egyik hagyományos bizalmi problémáját idézik, amelynek értemében az SMS üzenetek bevonásával végrehajtott aktiváláshoz és deaktiváláshoz kézenfekvő módon telefonszámokat kell megadni a Google-nek. Nyilván ez is olyasmi, ami sokak szerint cseberből vederbe ajánlat lenne az emelt szintű biztonságot ígérő új funkciókért, és a "bizalmas mód" elnevezés éppen a szolgáltató, a Google irányából nem jár semmilyen biztosítékkal.

Ugyanígy félrevezetőek lehetnek az olyan kifejezések is, mint a levelek lejárata (expiring), hiszen az ilyen tartalom mind a szolgáltató, mind a küldő fél részéről továbbra is előhívható. Bár a most bevezetett készségek a semminél mindenképpen többet jelentenek, sokan arra hívják fel a figyelmet, hogy az egészből nem annyira  aflehasználók, mint maga a google profitálhat majd, ahogy még mlyebbre tereli a felhasználókat saját erdejébe, miközben a magánélet védelme és az online biztonság túlzott illúzióját kelti.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.