A globális gazdasági problémák miatt az informatikai ipar sokszínűségre törekvése is megtorpant. Pedig hosszabb távon inkább az erősítése lenne kifizetődő.

Nem kellene elengedniük a vállalatoknak a sokszínűségre, egyenlőségre és befogadásra (DEI, diversity, equity, inclusion) vonatkozó törekvéseiket. Bár egyes HR-szakértők szerint a globális gazdasági helyzet miatt (merthogy a nemzetközi helyzet napjainkban is egyre csak fokozódik) a cégek erre kisebb figyelmet fordítanak, pedig a vonzó, emberközpontú munkahely, amire példéul hatásos employer brandinget lehetne építeni, hosszabb távon üzletileg is megtérül.

Minden kezdet nehéz

A sokszínűségre törekvés jelentheti például a női alkalmazottak arányának növekedését, a családos alkalmazottak segítését, fogyatékkal élők alkalmazását és így tovább. Ami Magyarországon a leggyakrabban előkerül ezzel összefüggésben – nem függetlenül az IT-s munkaerőhiánytól –, a nők bevonzása és megtartása a STEM (science, technology, engineering, mathematics) munkahelyekre. Ilyen területekre kevesebb lány jelentkezik, és diplomaszerzés után jellemzően gyakrabban is hagyják el a pályát, mint a fiúk.

Évszázados trendeket (asszonynak a konyhában a helye stb.) átrajzolni persze nem megy egyik napról a másikra. Brit "tudósok" azt is kiszámolták: ha a változások a jelenlegi tempóval zajlanak, közel háromszáz év kell ahhoz, hogy annyi nő dolgozzon IT-területen, mint amekkora arányt a nem képvisel a brit dolgozó népességen belül (jelenleg ez 48 százalék).

A British Computer Society (BCS) idei sokszínűségi jelentése (BCS diversity report 2023: Women in IT) persze csalt egy kicsit. A brit munkaerőpiac 2005 és 2022 közötti változásait extrapolálta a jövőre.

A jelentés szerint egyébként volt fejlődés, csak valamikor a pandémia után megtorpant. 2018 és 2021 között például 16 százalékról 20-ra nőtt a IKT munkahelyeken dolgozó nők aránya, de ott meg is akadt: 2022-ben nem történt változás.

A BCS egyik vezetője szerint az nem csupán feminista törekvés kellene legyen, hogy a nőket a férfiakkal egyenlő módon kezeljék, illetve hogy a technológiai iparban dolgozók nemek szerinti megoszlása közelítsen a társadalom egészének képéhez. A technológiai ipar gyakorolja a legnagyobb hatást világunk alakulására. Ha a nők ebben nem kapnak szerepet, azzal egyrészt az emberiség a tehetség és a kreativitás hatalmas tárházáról mond le, másrészt a nők bevonzásával az előállított termékek (például egy a gyógyászatban használható MI-alapú megoldás) relevánsabbak és reprezentatívabbak lehetnének a társadalom egésze számára.

A felmérés szerint általánosan nagy probléma van az informatikai képzéssel: a lányok 94 százaléka 14 éves kora után nem tanul számítástechnikát (a fiúknál is magas az arány: 79 százalék). Ez arra utal a BCS szerint, hogy a tananyag kevesek számára releváns. Ezért radikálisan újra kellene gondolni, hogy például hogyan lehet a nők számára is vonzóbbá tenni a technológiai pályákat, már csak azért is, mert egy befogadóbb technológiai kultúra etikailag is helyesebben működik.

A pandémia mutatta a lehetőségeket

A világjárvány időszakában érzékelhetően nőtt a nők aránya az iparágban. Ez elsősorban a rugalmasabb munkavégzési formák miatt vált lehetségessé (pl. home office), de egyben megmutatta: igenis össze lehet egyeztetni a karriert más, a családokban jellemzően még mindig a nőkre háruló feladatokkal (pl. gyermekek vagy idős rokonok gondozása).

Ugyanakkor a nők alacsonyabb bérért dolgoznak: a briteknél átlagosan 8 százalékkal alacsonyabb a fizetésük, mint a férfiaké. Bár ez a különbség magas, még mindig kedvezőbb, mint az EU-s helyzet. Az Európai Parlament egy idén tavasszal frissített dokumentuma szerint 2021-ben az EU-ban a nemek közti bérszakadék 12,7 százalék volt (a teljes munkaerőpiacot nézve). A dokumentum azonban hozzáteszi, hogy ez nem kis részben a foglalkoztatás (pl. részmunkaidő), az iskolai végzettség és a munkatapasztalat különbségeivel függ össze.

A legnagyobb különbséget Észtországban (20,5 százalék), Ausztriában (18,8 százalék), Németországban (17,6 százalék) és Magyarországon (17,3 százalék) mérték. Érdekes módon nem a skandináv országokban volt a legalacsonyabb a különbség, hanem Romániában (3,6 százalék), Szlovéniában (3,8 százalék), Lengyelországban (4,5 százalék), valamint Olaszországban és Belgiumban (egyaránt 5 százalék). Luxemburgban pedig megszüntették a nemek közötti bérszakadékot.

A nők aránya alacsony a vezetői pozíciókban (a brit IT-igazgatók 22 százaléka nő), de érdekes módon programozói vagy fejlesztői munkakörökben még alacsonyabb (15 százalék). Pedig a BCS kutatása szerint a női informatikusok között magasabb a valamilyen felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya (74 százaléka), mint a férfiak között (70 százalék).

Ami a magyar helyzetet illeti, az EuroStat 2021-es adatai szerint az IKT végzettséggel rendelkezők mindössze 13,5 százaléka nő. És bár az elmúlt két évtizedben folyamatosan csökkent a továbbtanuláskor IKT pályát választók száma, a lányok körében a visszaesés sokkal látványosabb. Ez súlyos veszteség az innovációra nézve is. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja, Charaf Hassan a közelmúltban egy konferencián ezt azzal illusztrálta, hogy miközben a karon a TDK dolgozatot benyújtóknak csak 15 százaléka lány, a díjazottak között már 30 százalék az arányuk.

Közösség & HR

Nehéz jelzőket találni az Nvidia teljesítményére

Az MI-csipek iránti keresletnek köszönhetően egy év alatt közel duplázódott a bevétel. Mindezt úgy, hogy már a tavaly ilyenkori eredmény sem volt gyenge...
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.