A munkáltatók még mindig nagyobb valószínűséggel vesznek fel férfi szakembereket a nyitott pozíciókra, állítja a Hired egy friss tanulmánya.

Javult az esélyegyenlőség az IT-munkaerőpiacon, de a tökéletestől még messze vagyunk. Az Adecco egyik leányvállalata, a technológiai iparban munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó Hired közel 64 ezer álláshirdetésből és több mint 860 ezer, a jelöltek és a munkáltatók között lezajló interakció vizsgálatából jutott erre a a következtetésre.

A State of Wage Inequality in the Tech Industry című tanulmány szerint még tavaly is minden tizedik álláshirdetésből sütött, hogy a munkáltató az állást fehér férfiaknak szánja. A javulás azonban tetemes, írja összefoglalójában a The Register, mert 2018-ban még a hirdetések 26 százaléka volt ilyen.

Sok vállalat azonban továbbra sem akar tudomást venni a női jelöltekről (a Hireden a munkáltatók válogathatnak a toborzó cég pooljából): 2022-ben az állások 38 százalékánál csak férfiakat hívtak be interjúra. Tegyük hozzá, 2018-ban ugyanez az adat 45 százalék volt. Három szektorban különösen erősek a nőkkel szembeni előítéletek: a feldolgozóiparban, az egészségügyben és a média/szórakoztatás területén.

Ez értelemszerűen kihat a bérekre is. Bár csökkent a javadalmazásban a különbség (az adatok alapján leginkább az ázsiai és európai női munkavállalóknál), egy női szakember még tavaly is szignifikánsan kevesebbet kapott ugyanazért a munkáért, mint egy férfi.

Van diszkrimináció? Attól függ, honnan nézzük

Talán nem meglepő, de a toborzók szubjektív érzése egészen más, mint amit az adatok mutatnak. Lényegében a megkérdezett toborozók mindegyike (99 százalék!) azt állította, hogy komoly erőket fektet abba, hogy a felvételi döntések előítélet-mentesek legyenek. (Igaz, arról nem kérdezték őket, hogy ezek az erőfeszítések mennyire eredményesek.)

Az előítéletesség sok esetben teljesen tudattalan. A toborzási folyamatokban a tanulmány szerint két ilyen kap különösen nagy szerepet: 1. az interjúztatók többsége inkább olyan embert választ, aki hozzá hasonló; 2. azokra az információkra figyel, amelyek alátámasztják meglévő előítéleteit.

Ha szabadúszó vagy, könnyebb

A szabadúszókat nem vagy csak áttételesen érintik ezek a problémák. Ráadásul a hiányterületeken minden szempontból jobbak az érdekérvényesítő képességeik. Például óradíjukban gyorsabban ellensúlyozhatják az infláció hatását. A német Freelancermap friss kutatása, a Freelancer Kompass 2023 adatai szerint idén a szabadúszó IT-szakemberek átlagos óradíja meghaladja a 100 eurót (közel 37 500 forint), az átlagos havi nettó jövedelem pedig 6300 euróra (több mint 2,3 millió forint) nőtt.

Ennek ellenére a német nyelvű országokban általánosan csökken a jövedelemmel kapcsolatos elégedettség. Az SAP-szakértők a legpozitívabbak: 83 százalékuk teljes mértékben elégedett a jövedelmével, míg a infrastruktúra-szakértőknél, a tanácsadóknál és a fejlesztőknél a válaszadók valamivel több mint kétharmada nyilatkozott így.

Az elutasításnál persze többnyire nem ilyen okokra hivatkoznak. Ha megvannak a szükséges szakmai skillek, még mindig ott van a nem megfelelő "kulturális illeszkedés" mint obligát kifogás. A munkáltatók 68 százaléka utasított el jelentkezőt erre hivatkozva. Az valóban fontos, hogy a jelölt illeszkedjen a vállalati kultúrába (pl. innovációhoz való viszonyban, proaktivitásban, önállóságban vagy általános társadalmi értékei alapján), de ez a hozzáállás akár zárt, homogén csoportok kialakulásához is vezethet.

Lassú víz partot mos

A kutatás szerint egyébként a HR-vezetők sem teljesen értenek egyet abban, hogy a programszerű törekvés a sokszínűségre, egyenlőségre és befogadásra (DEI, azaz diversity, equity, inclusion) pozitív. Csak 51 százalékuk mondta, hogy elengedhetetlen, hogy egy vállalat akár képzéssel is javítsa ebből a szempontból működését. 14 százalékuk viszont úgy véli, hogy az ilyen kezdeményezések tisztességtelen előnyhöz juttatnak egyes csoportokat.

A tanulmány alapján a változtatáshoz nem a képzéseken keresztül vezet az út (a tanulmány is hivatkozik korábbi kutatásokra, melyek szerint az ilyen képzések hatása erősen korlátozott). Sokkal hatékonyabb, amikor az alkalmazottak gyakorolnak nyomást a HR-re, hogy pl. csökkenjen a felvételnél és a bérekben megmutatkozó megkülönböztetés. A HR-vezetők 80 százaléka mondta azt, hogy tapasztalt már ilyen nyomást a dolgozók részéről. Ezt a kutatás más adata is megerősíti: az álláskereső nők 82, míg a férfiak 69 százaléka mondta, hogy vonzóbb számukra az a cég, ahol jól működő DEI-kezdeményezések vannak.

A 2018-2022 közötti időszak adataira támaszkodó State of Wage Inequality in the Tech Industry (PDF) itt érhető el.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.