A német szövetségi kormány nyomatékosan felszólította az orosz kabinetet, hogy haladéktalanul állítsa le a Németország biztonságát és a demokratikus akaratformálás folyamatát veszélyeztető informatikai támadásokat.
Oroszországból szeretettel
Az MTI beszámolója szerint Andrea Sasse, a német külügyminisztérium szóvivője Berlinben, a kormányszóvivő hétfői tájékoztatóján elmondta, hogy a szeptember 26-ai szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáshoz közeledve egyre gyakrabban tapasztalnak Bundestag-képviselők és tartományi parlamenti (Landtag-) képviselők elleni informatikai műveleteket, a többi között adathalász támadásokat.
Ez a tevékenység a Ghostwriter nevet viselő "szereplőhöz" - személyhez, csoporthoz vagy szervezethez - köthető, amely "évek óta ötvözi a hagyományos kibertámadásokat dezinformációs és befolyásolási műveletekkel" - közölte a szóvivő, hozzátéve, hogy a támadások a Bundestag-választással összefüggő akciók, például "dezinformációs kampányok előkészítését szolgálhatják". Mint mondta, a szövetségi kormány megbízható értesülésekkel rendelkezik arról, hogy a Ghostwriter tevékenysége "az orosz állam kibertevékenységéhez, konkrétan pedig a katonai hírszerzéshez, a GU-hoz köthető".
A támadások elfogadhatatlanok, és Németország biztonsága és a demokratikus döntéshozatali folyamatok veszélyeztetése mellett a német-orosz kapcsolatot is súlyosan megterhelik - mondta Andrea Sasse. A támadások haladéktalan leállításáról szóló követelést Miguel Berger külügyminisztériumi államtitkár is ismertette a napokban a német-orosz biztonságpolitikai munkacsoport (HAGS) Berlinben tartott ülésén.
Volt is, lesz is
Az államok között zajló hatalmi sakkjátszmában az elmúlt időszakban egyre komolyabb szerep jut az internetnek és az azon keresztül végrehajtható akcióknak. Az orosz kormányzat sem most először bukkan fel a hírekben ilyen témában, hiszen többek között Donald Trump megválasztásában is nagy szerepet tulajdonítottak a közösségi médiában végrehajtott dezinformációs kampányoknak. Mint ahogy négy évvel később, a tavalyi elnökválasztás előtt is bőven akadt példa kibertérben zajló manipulálásra, adatgyűjtésre - többek között, de nem kizárólag Oroszország irányából is.
Az Egyesült Államokban az utóbbi hónapokban egymást érték a súlyosabbnál súlyosabb incidencekről szóló bejelentések. A teljesség igénye nélkül példaként említhető a SolarWinds rendszerének feltörése (amellyel kapcsolatban hivatalosan is az oroszokat vádolták meg támadóként), a Colonial Pipeline elleni ransomware támadás, vagy nemrég a Kaseya informatikai szállító eszközén keresztül végrehajtott akció.
De a közelgő választások miatt most különösen forró területnek számító Németországból is könnyen találni példát államok közt átnyúló kibertámadásokra. Lapunk is beszámolt például arról a nyári értesülésről, hogy súlyos informatikai támadás érte a német bankrendszert és az ország kritikus infrastruktúráját. Az akció végrehajtójaként az orosz állami háttérrel működő, Fancy Bear néven hivatkozott hekkercsoportot jelölték meg a belső forrásokra hivatkozó tudósítások.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak