Az orosz állami háttérrel működő, Fancy Bear néven hivatkozott hackercsoport az elmúlt napokban nagyszabású kibertámadást hajtott végre kritikus németországi infrastruktúra és a helyi bankrendszer ellen – számolt be róla hírszerzési forrásaira hivatkozva a német Bild. A német szövetségi kibervédelmi hatóság (BSI) szóvivője a lap értesüléseiről szólva úgy nyilatkozott, hogy az ügynökségnek nincs tudomása ilyen támadásról. A Bild szerint ugyanakkor a BSI szerdán megerősítette a hekkertámadást, és meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta, hogy az akció megtorlás lehetett az Oroszország és Fehéroroszország ellen bevezetett nemzetközi szankciók miatt.
A német Deutsche Bank, a Commerzbank, ágazati lobbicsoportok és magánhitelezők egyaránt úgy nyilatkoztak, hogy még vizsgálják az információt. A német pénzügyi felügyelet és az Európai Központi Bank még nem válaszolt a megkeresésekre. Ahogy a Bloomberg riportja is kiemeli, Németországban szeptemberben jönnek a választások, amelyek tétje Angela Merkel utódlása lesz a kancellári tisztségben, a német hatóságok pedig számolnak az orosz beavatkozás lehetőségével, legyen szó a dezinformációs kampányokról vagy az infrastruktúra elleni kibertámadásokról.
A lap ezzel kapcsolatban emlékeztet rá, hogy a zöld párt kancellárjelöltje, Annalena Baerbock is célponttá vált, tekintettel arra, hogy határozottan ellenzi a majdnem elkészült Északi Áramlat-2 gázvezeték üzembe állítását. A mostani esetben arra hívják fel a figyelmet, hogy a bankrendszert is érintő, a Bild által óriásinak nevezett akciónak köze lehet akár ahhoz is, hogy a Fehéroroszország ellen tervezett egyik intézkedés éppen "Európa utolsó diktatúrájának" levágása lenne a SWIFT nemzetközi bankközi fizetési rendszerről.
Félre az előítéletekkel
Az APT28-ként vagy Strontiumként is emlegetett Fancy Bear csoportot a biztonsági szakemberek közvetlenül az orosz katonai hírszerzéshez (GRU) kötik, és először akkor vált közismertté, amikor összefüggésbe hozták a Hillary Clinton elnökjelölt stábja ellen intézett 2016-os támadásokkal. A Fancy Bear neve világszerte számos adathalász akció nyomán merült már fel: tavaly év végén a Microsoft például egy nagy csomó, amerikai és európai politikai szervezeteket, gyógyszercégeket és kutatóközpontokat célzó támadásról számolt be.
Oroszország folyamatosan tagadta az állami részvételt a közösségi térben zajló dezinformációs kampányokban vagy a többi ország infrastruktúrájára irányuló hekkelésben, köztük a különböző COVID-19 vakcinák dokumentációjára irányuló akciókban. Vlagyimir Putyin és Joe Biden júniusi csúcstalálkozóját követően az orosz elnök úgy fogalmazott az újságírók előtt, hogy a két fél megállapodott a kiberbiztonságról szóló konzultáció beindításában, ehhez pedig hozzátette, hogy mindkét oldalnak el kell vetnie az összeesküvés-elméleteket a kibertámadásokkal kapcsolatban.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak