Egy friss kutatás szerint már kevesebben vannak, akik félnek a mesterséges intelligenciától, mint akik elfogadják.

Megkérdezte a magyar felnőtt lakosságot a Median, hogy milyen változásokat várnak a mesterséges intelligenciától (MI). A Kaspersky megbízásából nem, életkor és régió szempontjából reprezentatív mintán lefuttatott kutatás azt mutatta, hogy a magyarok között egyre kevésbé jellemző a Terminátor-típusú filmekben látott apokaliptikus események okozta félelem. Jelenleg a válaszadók 39 százaléka viszonyul így az MI-hez, a többség bízik a technológiában.

Abban, hogy szükséges-e az MI szabályozása, megoszlanak a vélemények. Abban nagyobb az egyetértés, hogy a technológia fejlődésének hatására a mai gyerekeknek már más társadalmi szerepekben kell majd helytállniuk, mint a jelenlegi felnőtteknek.

Már nem különleges élmény

A kutatás egyértelműen mutatja annak hatását, hogy egyre inkább része a hétköznapoknak a mesterséges intelligencia. Az okosotthon-megoldásokkal, a digitális asszisztensekkel vagy például a chatbotos ügyfélszolgálatokkal való rendszeres találkozások erősen hatottak az MI-hez való viszonyunkra. A kutatás főleg erre vezeti vissza azt, hogy a magyarok a bizalom irányába mozdultak el a mesterséges intelligencia megítélésében. A kutatásban megkérdezettek több mint fele (53 százalék) számára az MI-t legjobban jellemző szó az "izgalmas". Emellett sokan (28 százalék) tartották jellemzőnek a "hasznos" kifejezést, ám a válaszadók 22 százaléka szerint inkább aggasztó a technológia térfoglalása: érdekes módon ez utóbbi véleményt főként a fiatalabb generáció tagjai és a nők képviselték.

Az MI-vel kapcsolatos félelmek egyébként jellemzően olyan apokaliptikus jövőképekkel kapcsolódnak össze, mint a robotokkal vívott háborúk. A válaszadók 20 százaléka azt gondolja, hogy akár a valóságban is bekövetkezhet ilyen esemény. Abban, hogy a robotok 2045-ben okosabbak lesznek az embernék, a válaszadók 36 százaléka kételkedik.

Ezzel együtt enyhe többségben vannak azok (56 százalék), akik egyetértenek azzal, hogy a mesterséges intelligencia területén nem kellene korlátozásokat bevezetni a vállalatokra. A kutatás szerint a korosztályok épp ellenkező módon viszonyulnak a jogi szabályozáshoz, mint várnánk: a baby boom generáció (az 1940 és 1959 között születettek) férfi tagjai támogatják az MI jogi szabályozás nélküli fejlődését, a Z generáció többsége viszont ellenzi.

Nem tudják az emberek, mi lesz a munkájukkal

Bár sok munkahelyen használnak már MI-t, a legellentmondásosabb vélemények annál a kérdésnél fogalmazódtak meg, hogy a mesterséges intelligencia létrehoz-e új munkahelyek, és segíti-e az ország gazdasági fejlődését. Itt is a baby boomerek voltak a legpozitívabbak: szerintük inkább igen. Ha a nemek megoszlását is nézzük, már árnyalódik a kép. A nők ugyanis kifejezetten félnek attól, hogy gyermekeik nem tudnak majd elhelyezkedni, mert az MI is el tudja végezni a munkájukat.

A férfiakat ez a lehetésges forgatókönyv kevésbé foglalkoztatja, sőt szerintük a kormánynak még több pénzt kellene fektetnie a mesterséges intelligenciába, hogy azzal is növekedjen a munkahelyi produktivitás. Abban viszont a válaszadók 66 százaléka egyetértett, hogy ez a technológiai fejlődés megváltoztatja a társadalmi szerepeket.

Közösség & HR

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.