A Lloyd's of London kutatása akár 53 milliárd dollárra teszi azokat a károkat, amelyeket egy tényleg nagyszabású, globális incidens napjainkban okozhatna.

A Lloyd's of London biztosító hétfőn tette közzé a Cyence kockázati modellező céggel közös kutatásának eredményeit, amelyben egy nagy felhőszolgáltatás meghekkelésének feltételezett következményeit, illetve a szolgáltatás alatt futó rendszerek elleni támadások kártételeit próbálta globális gazdasági összefüggésekbe helyezni. Az eredmény lehangoló: a dokumentum alapján egy hasonló, világszintű incidens simán okozhat akkora károkat, mint a 2012-es Sandy hurrikán, amely letarolta a Karib-térséget és Észak-Amerika keleti partvidékét.

A támadások 53 milliárd dollárban megállapított elméleti költsége, ami nagyságrendjét tekintve Magyarország éves GDP-jének a fele, azért is nehezen becsülhető vagy kivédhető, mert nem egyszerű a virtuális térben okozott felfordulást egy az egyben megfeleltetni a későbbi nagyon is valódi, anyagi természetű károknak. A feladatot tovább nehezíti, hogy az új hadszíntérről még nem igazán állnak rendelkezésre olyan visszamenőleges statisztikák, amelyek alapján lehetséges volna bármilyen feltételezésekbe bocsátkozni.

Nem szívesen kötnek ilyesmire biztosítást

Ez a biztosítóknak is komoly fejfájást okoz, akik a lehetséges káresemények becslésével küszködnek – minél nagyobb szabású incidensről van szó, annál kevésbé látják, hogyan akkumulálódnak az események. A Cyence szerint a WannaCry zsarolóvírus például májusban – illetve május óta – 8 milliárd dolláros kártokozhatott világszerte, miután több mint száz országban jelent meg. Ez az összeg nyilván a töredéke annak az 53 milliárdnak, ami a cég prognózisa alapján simán benne lehet egy hasonló kampányban.

A gazdasági hatások túlnyomó részt az üzleti folyamatok megszakításából és a számítástechnikai infrastruktúra helyreállításából erednek, de az amerikai kormány is figyelmeztetést adott ki a nukleáris létesítmények és általában az energetikai szektor veszélyeztetettségéről, ami új szintre emeli a téteket. Igaz, hogy a másik közelmúltbeli vírusjárvány, a NotPetya a becslések alapján már "csak" 850 millió dollárjába került az érintetteknek, de a Cyence szerint a globális felhőszolgáltatós forgatókönyv alsó hangon is elérné a 4,6 milliárdot. Ahonnan persze felkúszhat a már említett 53 milliárdos, sőt extrém esetben a 121 tartományba is.

A Lloyd's és a Cyence által modellezett konkrét incidensre egyébként még tavaly került volna sor, amikor is hackerek rosszindulatú kóddal fertőzték volna meg a szolgáltató szoftvereit, hogy egy évvel később meglepetésszerűen összeomlasszák az ügyfelek rendszereit. Addigra ugyanis a malware már a pénzintézetektől kezdve a szállodákig mindenkire átterjedt volna, akiknek a szimuláció alapján 9,7-28,7 milliárd dollárjába került volna a dolog.

Érdekesség, hogy az 53 milliárdos forgatókönyv esetén a Lloyd's szerint 45 milliárd dollárnyi kárt az érintettek kénytelenek lennének közvetlenül benyelni, mivel ezen a téren következetesen alulbiztosítják magukat. Maga a Lloyd's of London egyébként a jelenleg 2,5 milliárd dollárosra tehető kiberbiztosítási piac 20-25 százalékát tudhatja magáénak.

Legutóbb éppen a FedEx járt pórul

A FedEx csomagküldő részvényei 3,4 százalékot veszítettek értékükből, miután a vállalat a napokban közölte, hogy a TNT Express üzleti egységet érintő, múlt havi kibertámadásnak az egész társaság éves eredményeit is mérhetően (természetesen negatív irányba) befolyásoló hatása lesz. Nem meglepő, hogy a bejelentésre a piac is reagált, a hétfői kereskedésben némileg megbicsaklott a FedEx részvényeinek árfolyama.

A hollandiai székhelyű TNT Express széles körű szolgáltatás-kimaradást szenvedett el a Petya néven emlegetett zsarolóvírus terjedésekor, ami nem csak a szállítások volumenének csökkentése, de a vészhelyzeti intézkedések végrehajtása és az érintett informatikai rendszerek helyreállítása miatt is komoly költségekkel járt. Kiderült, hogy a vállalat egyáltalán nem rendelkezik olyan biztosítással, ami kibertámadások következményeire is kiterjedne.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.