Napi ezer Honda gyártása vált lehetetlenné a zsarolóvírus támadása miatt. Eközben ausztrál, gyorshajtást figyelő kamerákat is elért a ransomware, egy dél-koreai cég pedig minden idők legnagyobb váltságdíját kénytelen kifizetni.

Mikor már kezdtük azt hinni, hogy magunk mögött tudhatjuk 2017 legismertebb malware-jének pusztítását, kiderült, hogy az még számos utózöngét produkál. Továbbra is szerte a világon szedi áldozatait a feltehetően észak-koreai gyökerekkel rendelkező ransomware; összeszedtük a legfrissebb három áldozatot.

Rekord összegű váltságdíj

Amióta léteznek a zsarolóvírusok, még soha senki nem fizetett ki hétszámjegyű összeget (természetesen dollárban mérve) azért, hogy ismételten hozzáférhessen adataihoz. Egy dél-koreai hostingcég azonban kénytelen volt mélyen a zsebébe nyúlni. A Nayana nevű vállalat több mint 150 linuxos szerverét támadta meg a ransomware, amivel több mint 3400 website-ot tett elérhetetlenné június 10-én.

A dél-koreaiak közlése szerint először 550 bitcoint követeltek a támadók, ami nagyjából 1,6 millió dollárnak felel meg. A hostingcég felvette a kapcsolatot a hackerekkel, és végül megállapodtak abban, hogy "csupán" 397 bitcoin cserél gazdát, vagyis így nagyjából 1 millió dolláros váltságdíjat fizetnek a támadóknak.

Ezzel a WannaCry seperte be a legnagyobb, egyetlen vállalat által kifizetett összeget; soha egyetlen ransomware alkotói sem tudtak egyszerre ennyi pénzre szert tenni. Ezt az incidenst megelőzően maga a WannaCry is csupán alig több mint 127 ezer dollárt szedett össze 200 ezer számítógép több mint 150 országban való megtámadásával és az adatok zárolásával.

Leállított autógyártás Japánban...

Alig egy hónappal a zsarolóvírus nyilvánossá válását – és például a brit egészségügyi rendszer részleges zárolását – követően újabb, jelentős méretű gazdasági célpontot tudott sikerrel bevenni a malware. Hétfőn le kellett állítani a japán Sayama gyárat, mivel a Honda hálózatát meg tudta fertőzni a WannaCry.
 


A napi nagyjából ezer gépjárművet készítő üzem ráadásul nem az egyetlen Honda-célpont, ahova bejutott a vírus. A vállalat egyik szóvivője a Reutersnek elárulta, hogy a cég hálózatának Japánban, Észak-Amerikában, Európában és Kínában levő részeit is elérte a WannaCry. Ugyanakkor gyártási folyamatot csak a fent említett telepen tudott megakasztani, a Honda többi üzemében zavartalanul folyik a termelés. Sőt, a cikk írásának idejében már a Sayamában is újraindult az autók gyártása.

Az elmúlt egy hónapban nem a Honda volt az egyetlen autóipari áldozat: a Renault-Nissan Alliance szintén megfertőződött még májusban. A cég európai és ázsiai gyártóüzemei egyaránt rövid kényszerleállásra kényszerültek a zsarolóvírus miatt.

...szabad a száguldás Ausztráliában?

Elismerte a Victoria Police, hogy az ausztrál állam számos sebességmérő kamerájának működését állította le, illetve 55 piros lámpa működése is ellehetetlenült a ransomware miatt. A sikeres támadás a Redflex nevű – nem állami tulajdonban levő – vállalat miatt következhetett be: ez a cég üzemelteti az érintett eszközöket.

A helyi rendőrség igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy maga a kamerarendszer sértetlen maradt. Állításuk szerint az incidens ideje alatt bekövetkezett gyorshajtási eseteket ki fogják vizsgálni, így, aki abban reménykedett, hogy pár napig szabad a tánc, az hamarosan egy (vagy több) csekkel gazdagodik a közeljövőben.

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.