Vagy esetleg most tényleg elkészíti élete első biztonsági mentését? És nem mellesleg: ha még nem tette meg, frissítse a Windowsát is!

A hétvégén a fél, majd aztán rövidesen kiderült, voltaképpen az egész világot megszívatta az NSA kódja. Pénteken indult egy minden eddiginél brutálisabb ransomware-támadás, amit egy olyan zsaroló programmal hajtottak végre, amelynek forrása állítólag az NSA-tól került ki, amikor máig ismeretlen hackerek tokkal-vonóval elvitték az NSA kiberarzenálját. Amit akkor írtunk, hogy ez nagy baj lehet, be is igazolódott.

Pénteken elszabadult egy olyan – az NSA-tól kikerült – vírus, amely vasárnapra több mint 200 ezer rendszer állományait titkosította annak ellenére, hogy már a fertőzés második napján rátaláltak egy lehetséges ellenszerére. A helyzet annyira súlyos, hogy még a magyar kormány is riasztást adott ki, sőt egy blogbejegyzésben is részletezte a problémát.

Minden eddiginél brutálisabb támadás

A WannaCry sikeréhez persze az is kellett, hogy a hackerek találtak egy olyan rést a Windowsban, ami segített neki (a zsaroló programmal találkozhatunk WanaCrypt0r, WannaCrypt, Wcry vagy Wana Decrypt0r néven is). A vírus kétféle módon terjed: vagy a DOUBLEPULSAR nevű károkozót használja, vagy kihasznál egy windowsos hibát. Csakhogy egy olyant, hívja fel a figyelmet a Biztonságportál, amit a Microsoft már márciusban javított (MS17-010-es közlemény).

A WannaCry sok szempontból tipikus zsaroló program: fájljainak létrehozása – sok .wnry kiterjesztésű állományt hoz létre – és a regisztrációs adatbázis átírása után megkeresi a számára érdekes fájlokat, és azokat titkosítja. A WannaCry szinte mindent kódol: dokumentumokat, multimédia fájlokat és adatbázisok állományait (pl. dbf, mdb) egyaránt. Utána pedig megjeleníti a követeléseit. A vezérlőszerverével a Tor adta lehetőségek kihasználásával kommunikál, így nem is nyomozható vissza.

A zsaroló annyira sikeres, hogy pár napon belül az "árfolyama" is emelkedett: eredetileg 300 dollárnak megfelelő bitcoint követelt a titkosítás feloldásáért, de aztán vértszemet kapott, és most már a dupláját kéri. De hogy még jobban fizetésre serkentse áldozatait, adott határidőt is, amíg lehet fizetni, utána a titkosított állományok végleg használhatatlanná válnak.

Egyelőre nincs hatékony ellenszere

A fertőzés elképesztő tempóban terjedt. A MalwareTech térképének különböző bontásokba kapcsolása érzékletesen mutatja, hogy 24 óra alatt hogyan árasztotta el gyakorlatilag az egész világot a WannaCry. Szombaton már több mint 150 ezer fertőzött rendszer volt, vasárnapra számuk a 200 ezret is meghaladta, és a támadás több mint 150 országra terjedt ki, mondhatni abszolút globális volt. Áldozatul esett például a brit egészségügyi szolgálat – miközben a britek irdatlan összegeket költenek a kibervédelmükre –, Magyarországon pedig a Telenor egyes rendszerei, bár a távközlési szolgáltató közleményben tudatta, hogy ügyfelei semmit sem fognak érzékelni a támadásból. Az áldozatok között volt a FedEx, a spanyol Telefonica és a a Portugal Telecom is.

Szombaton úgy tűnt, hogy egy brit biztonsági kutató olcsó és gyors ellenszert talált a károkozó további terjedésére: a vírus ugyanis minden esetben lekérdezett egy hosszú, és értelmetlen karaktersorozatból álló domaint (iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com). A The Register szerint egy kutató talált rá a kódot vizsgálva a domain-névre, és bár nem tulajdonított nagyobb jelentőséget neki, potom 11 dollárért lefoglalta. Végül kiderült, ez egyfajta leállító gombként funkcionál: a vírus ugyanis a titkosítás elvégzése után megpróbál csatlakozni a kacinfántos nevű weboldalhoz, és ha az sikerül is, nem terjeszti magát tovább.

A módszert a Cisco is validálta, de maga a brit kutató arra figyelmeztetett, hogy az általa talált módszer legfeljebb lassítja, de nem állítja meg a fertőzés terjedését, és persze a már megfertőződött rendszereken sem segít. Sajnos a terjedést tekintve is igaza lett, hiszen vasárnap már 200 ezret is meghaladta a fertőzött rendszerek száma.

Akkora a para, hogy az XP is kapott frissítést

A zsaroló egy olyan Windows-hibát használni ki, amit a Microsoft már két hónapja befoltozott. Bár a cég átalakította a frissítési procedúráját, hogy a felhasználók kevésbé bliccelhessék el a hibajavítások telepítését, a WannaCry kétes dicsőséfe is mutatja: a módszer még nem tökéletes.

Ráadásul belépett egy olyan – korábban csak elméleti lehetőségként emlegetett szituáció –, hogy a Windows XP lett a leggyengébb láncszem (meg persze azok az újabb Windowsok, melyek forrása esetleg kétes). A Microsoft mindenesetre a világméretű pánikot érzékelve kivéterlesen gyorsan lépett: még XP-re is elkészítette a javítást ahhoz a hibához, amit a WannaCry ki tud használni. A javítás innen tölthető le – és XP-zőknek erősen javallott is, hogy ezt ne blicceljék el.

Emellett – ha még nem kapta be a vírust – most tényleg megragadhatja az alkalmat: csinálja meg végre azt a biztonsági mentést!

Merthogy maguktól nem állnak le

Egy ilyen sikeres támadás után semmi sem kényszeríti arra a kiberbűnözőket, hogy leálljanak, sőt – ahogy a közben bekövetkező "áremelkedés" is mutatja – inkább fokozzák a nyomást. Emiatt kiszámíthatatlan, hogy mi történik hétfőn reggel, amikor például Európánban milliók mennek be a munkahelyükre és kapcsolják be első mozdulatukkal a számítógépüket.

Az Europol mindenesetre retteg ezerrel. Rob Wainwright, a szervezet vezetője a BBC-nek nyilatkozott arról, hogy bár a vírus terjedése némileg lassult, az újra nekilódulhat, amikor hétfőn az emberek munkába állva elindítják a gépüket. Az Europol már felvette a kapcsolatot az amrikai szövetségi nyomozókkal (FBI), hogy mielőbb kiderüljön, ki áll a támadás mögött.

Mielőtt valaki (amúgy joggal) az oroszokra gyanakodna: a két legfertőzöttebb ország Nagy-Britannia és Oroszország. Többek között az orosz belügyminisztérium és az áldozatok között van.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.