Egyre több IT-szakember választhatja/választja a távmunkát. Sokan ezt költözéssel is párosítják: home office-ukat valamilyen egzotikus vagy egyszerűen csak a lakóhelyüknél kellemes(ebbnek tűnő) helyszínre telepítik, ahonnan a világháló varázsszőnyegén a gondolat sebességével röpködhetnek a Szilícium-völgy és Melbourne között, útba ejtve Szingapúrt és Hongkongot, beiktatva egy 30 perces tokiói kitérőt munkamegbeszélés céljából. És ez nem csak a magyarok körében népszerű opció, a gazdagabb országok IT-szakemberei is úgy gondolják: a szomszéd fűje zöldebb, söre, kávéja zamatosabb, lúdja kövérebb...
Egy 2023-as PwC-tanulmány szerint például a német munkavállalók 64 százalékában felmerült, hogy külföldre költözik, és onnan távmunkázik. A 18 és 29 év közötti generáció tagjainak körében ez az arány különösen magas, 81 százalékuk csapna fel digitális nomádnak. Na de honnan a legjobb távmunkázni?
Egy német utazási iroda, a TUI Group idén is elkészítette Workation Indexét, amely 50 országot rangsorol a digitális nomádsághoz szükséges feltételek alapján. Nézték többek között a szélessávú és mobilinternet átlagos átviteli sebességét, a boldogságindexet, a "globális békeindexet", az átlagos lakásbérlési költségeket, sőt még a mássághoz való viszonyt (LMBTQIA+) és a napsütéses órák számát is.
Európai országok az élen
Ami a listában talán a legfeltűnőbb, hogy az első tíz helyen csak európai országot találunk. A legjobb hely Portugália, bár erről maguk a portugálok valószínűleg mást gondolnak, nem kis részben épp a betelepülő digitális nomádok okozta problémák miatt. Szintén a top 10-be került három közép-kelet-európai állam: Bulgáriát a 4., Horvátországot az 5., míg Romániát a 6. helyre sorolták. Magyarország csak hajszállal csúszott ki az élbolyból: Hollandiától mindössze 1 ponttal lemaradva a 11. helyen jegyzik.
A régió országai egyértelműen az olcsóságuk miatt hasítanak. Mindhárom országnál az olcsó vagy mérsékelt árszínvonalú bérleti díjakat és az olcsó/megfizethető, de viszonylag jó minőségű szélessávú szolgáltatásokat emelte ki a tanulmány.
A korábbi évekhez képest a TUI Group szerint fontos változás, hogy felértékelődött a biztonság – és ettől nem teljesen függetlenül a másság elfogadása és az általános jólét (boldogság). A globális békeindex rangsort egyébként Málta vezeti, de hasonlóan jó értkelést kapott például Dánia, Új-Zéland, Ausztria és Portugália (ebben a rangsorban Magyarország a 16.).
Az általános boldogságindex alapján az észak-európia országok a nyerők: Finnország, Dánia, Svédország, Hollandia, Norvégia kis különbséggel vezeti ezt a rangsort, habár ezekben az országokban elég sokat kell nélkülözniük a napot az odaköltözőknek. Ebben a kategóriában Magyarország a 38. A másság elfogadásában szintén az északi népek jeleskednek: Hollandia, Norvégia, Svédország, Kanada – és meglepő módon Spanyolország. Magyarország itt a 37. helyen végzett, és a legmagasabb Workation Index értéket elérő Portugália is csak a 20. Az összértékelésben olcsóságuk, viszonylagosan jó infrastruktúrájuk és a más európai országokhoz való közelségük miatt jó helyezést elérő Bulgária és Románia szintén nem a befogadásban erősek (43-44. helyezés).
Ami Magyarországot illeti: a helyzet nem változott tavaly óta. Az elemzés pozitívumként emeli ki az alacsony internet- és mobilköltségeket, valamint azt, hogy Európa szívében lehet élni olcsón (mondjuk a 416 eurós, kb. 160 ezer forintos átlagos bérleti díj Budapesten egy egyszobás belvárosi lakásért túl szép, hogy igaz legyen). Ugyanakkor az elemzők megjegyzik: a magyarok nem a legboldogabb, és a toleranciában sem jeleskednek. Viszont az is igaz, hogy az ország biztonságosabb, mint például Franciaország vagy Spanyolország.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak