Kijött az operációs rendszer új verziójának bétája, egyelőre Android Q néven. Többek között új API-kat és hatékony biztonsági funkciókat is ígér.

Szebb, gyorsabb, okosabb és biztonságosabb is lesz az új Android, az egyelőre Q-ként emlegetett mobil operációs rendszer – ígéri a Google. Az újdonságokról hosszasan írt a vállalat hivatalos blogjában Dave Burke műszaki igazgató. Kimazsoláztuk a legérdekesebbnek tűnő újdonságokat. Az azonban, hogy végül ezek közül mi kap helyet a végleges kiadásban, csak a harmadik negyedévben derül ki, akkorra várható ugyanis az operációs rendszer új verziójának a piacra dobása.

Ami a legfontosabb: a biztonság

Az adatvédelem és a biztonság kiemelt szerepet kap. A legfontosabb mondás, hogy a felhasználó jobban kézben tarthatja, hogy az alkalmazások mikor használhassák a készülék gyűjtötte lokációs adatokat – ezek nem megfelelő kezeléséért elég sokat ekézték a Google-t. Ha például valaki ételrendelő appot használ, célszerű engedélyezni a tartózkodási helyét, mert egyszerűbbé válik a rendelés folyamata, az azonban már indokolatlan, hogy az app háttérben futva is hozzáférjen a helyadatokhoz. A Q-ban korlátozni lehet a hozzáférést arra a pár percre, amíg az alkalmazást használja a készüléktulajdonos, de engedélyezhető a korlátlan hozzáférést vagy kérhető a teljes tiltás is.

Ugyanez az elv érvényesül a fájlok kezelésében: megszabható, hogy egy app milyen tartalmakhoz férhet hozzá. Az új verzió az azonosítólopást is nehezíti: korlátozza a hozzáférést a sorozatszámhoz, az IMEI azonosítóhoz stb. Emellett alapértelmezetten randomizálja az eszközök MAC címét a különböző Wi-Fi hálózatoknál.

A wifinél is javul a biztonság. Az Android Q támogatja a tavaly nyáron bejelentett, jobb hitelesítést és erősebb titkosítást ígérő WPA3 protokollt. Az is a biztonságot javítja, hogy több elérhető hálózat esetén a rendszer a korábban már használtakat preferálja. A bétában a wifikapcsolat vagy a mobilnet alkalmazásokon belül is ki-be kapcsolható az alkalmazás elhagyása nélkül. Ezt a Settings Panel API teszi lehetővé, amelynek segítségével a rendszerbeállítás megjeleníthető az appokon belül.

Gyorsabb, szebb, okosabb

A hálózati kapcsolati API-k egyszerűsítik a helyi wifi hálózaton lévő IoT eszközök kezelését és a peer-to-peer kapcsolatokat is például konfiguráláshoz, letöltéshez vagy nyomtatáshoz. Magának a kapcsolatnak a minőségét egy ún. "Wi-Fi performance" mód javítja: az alkalmazások közvetlenül kommunikálhatnak az eszköz firmware-ével, hogy a lehető legkisebb késleltetésű és leggyorsabb kapcsolatot építhessék ki.

Készül az Adroid Q-hoz a Vulkan API-ra épülő, szabványos, frissíthető OpenGL driver. (A 2016-ban bejelentett Vulcan API közvetlen hozzáférést ad az appfejlesztőknek a GPU-hoz. Ezáltal az alkalmazások teljesítményének növekedése ellenére nőhet a készülékek üzemideje.) A cél az, írja Burke, hogy a Vulkan legyen az Android széles körben támogatott grafikai API-ja. A fejlesztőkert érinti, hogy a bétában bekapcsolták az ANGLE nevű grafikus absztrakciós réteg támogatását. Az ANGLE-n keresztül az OpenGL ES 2.0-t (OpenGL for Embedded Systems) használó alkalmazások és játékok kihasználhatják a Vulkan teljesítményét és stabilitását.

A javítottak a kamerakezelésen. Az Android Q elérhetővé teszi külső alkalmazások számára a mélységélességre vonatkozó metaadatokat, már ha azokat a készülék szenzora begyűjti. A metaadatokat így külső fotós alkalmazásokban is fel lehet használni vizuális effektek létrehozásához. Mindezeken túl a rendszer bevezeti az AV1 videokodek, illetve az Opus hangkodek támogatását, melyekkel alacsonyabb sávszélesség mellett lehet jobb minőséget biztosítani mobil eszközökön.

Ami az okosságot illeti, a Neural Networks API lehetőségei tovább bővültek. (Ez az API adja a mobilokon a a gépi tanulási keretrendszerek alapját.) A fejlesztések célja elsősorban a teljesítmény javítása volt, hogy a például az objektumazonosítás (például egy kameraapplikációban) vagy a képszegmentálás gyorsabb és pontosabb legyen.

Alapból összehajtható telefonra is jó lesz

A rendszer – a Google ígérete szerint – alapból támogatja az MWC már bemutatkozó összehajtható kijelzőjű készülékeket. Támogatja például az appok menet közbeni átméretezését (például amikor külső képernyőről a kinyitottra megy át az alkalmazás vagy viszont).

Emelett dolgoznak az Android Emulator továbbfejlesztésén is, hogy alkalmassá tegyék az a kihajtható képernyős fejlesztések tesztelésére.

Az Android Q bétája egyébként Pixel telefonokon próbálható ki. Az újdonságokról bővebben egy kattintásnyira olvashat.

Mobilitás

Agyimplantátumával robotkart is irányítana Musk egészségügyi cége

A Neuralink a héten jelentette be, hogy megkapta a pácienseken végzett kísérletekhez szükséges hatósági engedélyeket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.