Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) oldalán csütörtökön megjelent tájékoztatójában hívja fel rá a figyelmet, hogy a kormány rendelete értelmében a munkáltatók és a munkavállalók a munka törvénykönyvétől eltérően állapodhatnak meg a távmunkáról. Az átmeneti szabályozás így a kormány szándéka szerint hozzájárulhat, hogy az érintett vállalkozások a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet alatt is talpon maradjanak.
Az ITM szerint a távmunka veszélyhelyzet időtartama alatt rugalmasabbá váló szabályai biztonságosabbá teszik a munkavégzést és csökkentik az egészségügyi kockázatokat a munkahelyeken. A kormány célja ennek alapján az, hogy elősegítse a nem hagyományos foglalkoztatási formák terjedését. A koronavírus-járvány első hullámának tapasztalatai szerint a távmunka sok területen bevált, előnyösnek bizonyult a vállalkozások és a foglalkoztatottak számára is.
Az új kormányrendelet értelmében a veszélyhelyzet időtartama alatt a munkáltatók és a munkavállalók a munka törvénykönyve távmunkavégzésre vonatkozó előírásaitól eltérően is megállapodhatnak, támogatva mindkét fél érdekeinek érvényesülését. A rendelkezés olyan könnyítésekre teremt lehetőséget, mint a munkavégzés helyének szabadabb megválasztása, és a távmunkás foglalkoztatás is megvalósulhat akár részlegesen, a munkanapok egy részében.
Rugalmasabb szabályok, nagyobb elfogadottság
A munkáltató köteles ugyanakkor tájékoztatni a munkavállalót a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályairól, a munkavállalónak pedig erre figyelemmel kell megválasztania a munkavégzés helyét. A munkáltató távmunkavégzés esetén költségtérítés formájában hozzájárulhat a munkavállaló kiadásaihoz, amelynek mértéke havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér összegének 10 százaléka lehet.
Az ITM szerint a cégeknek érdemes a távmunka mellett dönteniük, ha tevékenységi köreik, működési sajátosságaik ezt lehetővé teszik, és az átállás nem gátolja munkavállalóikat feladataik teljes értékű elvégzésében. A CIO Podcast szeptember végi adásában mi is ezzel a kérdéssel foglalkoztunk: a beszélgetésből kiderült, hogy a távmunkát a szervezetek minden szintjén jól fogadták, a visszatérés azonban nem volt zökkenőmentes, és a vegyes foglalkoztatás jelentette az igazi kihívást.
Azt viszont mindenki egyöntetűen üdvözölte, hogy a törvényi szabályozás rugalmasabbá teszi a home office jellegű foglalkoztatási formát, ha egyelőre sok bizonytalanság is felmerült a szabályozás körül. A távmunka viszont egyértelműen átértékelődött az elmúlt időszakban, és sokkal pozitívabb a megítélése, mint a pandémiás helyzet előtt. A beszélgetésben részt vevő vezetők szerint éppen ezért valószínűleg szélesedni fog azok köre, akik tartóssá teszik a távmunkát.
CIO Podcast: Egyszerűbb volt bevezetni a távmunkát, mint a visszatérést menedzselni »
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak