A távmunkát viszonylag jól vették a szervezetek, mind a menedzsment, mind a dolgozók, a visszatérés azonban nem volt zökkenőmentes, és a vegyes foglalkoztatás is nagyobb kihívás elé állította a szervezeteket, mint a távmunka. Azt viszont mindenki egyöntetűen üdvözölte, hogy a törvényi szabályozás rugalmasabbá teszi a home office jellegű foglalkoztatási formát, ha egyelőre sok is a bizonytalanság a szabályozás körül. Így összegezhető az a beszélgetés, melyben Beck Márton kommunikációs és szervezetfejlesztési szakértő (Actionlab) faggatta Fazekas Ferencet, az Uniqa Biztosító CIO-ját, Fritsch Róbertet, a Fővárosi Vízművek informatikai vezetőjét, és Mészáros Attilát, a Telenor Magyarország kommunikációs igazgatóját az idán Egerben megrendezett CIO Hungary második napján, augusztus 28-án.
Nem véletlen egy kommunikációs igazgató részvétele egy távmunkáról szóló beszélgetésben. Mint kiderült, a home office menedzselése nem kis részben kommunikációs kérdés. A dolgozóknak érzékelniük kell, hogy nincsenek egyedül, és ha a virtuá.is térben is, de továbbra is létezik az a munkahelyi közösség, ami korábban körülvette őket.
Érzékeny pontja volt a távmunkának a teljesítménymérés. Volt, ahol ezt szoftveresen oldották meg valamilyen tevékenység-/teljesítménymonitorozó programmal, ami egyszerűsítette a munkaidő-elszámolást a rugalmas munkarendben dolgozóknál is, volt ahol inkább a bizalomra építettek.
Az igazi nehézség azonban paradox módon a visszatérés volt. Fazekas Ferenc és Fritsch Róbert szerint is ez sokkal komolyabb kihívás, mint magának a home office-nak a bevezetése, és ahhoz a megfelelő körülmények kialakítása. Fazekas szerint technikailag sem egyszerű például olyan videokonferenciát bonyolítani, amin egyes résztvevők otthon, míg mások egy térben, de más-más gép előtt ülnek.
A távmunka egyértelműen átértékelődött, sokkal pozitívabb a megítélése, mint a pandémiás helyzet előtt. A beszélgetésben részt vevő vezetők szerint éppen ezért valószínűleg szélesedni fog azok köre, akik tartóssá teszik a távmunkát. A Telenor például a vészhelyzet feloldása után is csak bizonyos napokon tartja nyitva az irodaházát.
A felvétel meghallgatható a fenti lejtászóval itt, de elérhető a Spotify, az iTunes valamint a Google Podcast platformján is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak