Az új körülmények között nyomán egyre kevésbé érdekesek az önvezető taxik, de az egekbe szökött a sofőr nélküli áruszállító eszközök iránti érdeklődés.

A hírek már több mint két hónappal ezelőtt is arról szóltak, hogy a világjárvány sok vállalkozás működésében okoz súlyos problémákat okoz ugyan, de az autonóm járműveket fejlesztő cégek termékei iránt éppenséggel megnövelte a keresletet. Az emberek közötti fizikai kontaktus visszafogása és a közreműködőkre nézve veszélyes feladatok kiváltása, az elkülönítések vagy az utazási korlátozások nyomán fellépő munkaerőhiány ráirányította a figyelmet a robotokra és az önvezető technológiákra a piaci cégek és a központi kormányzatok részéről is.

Ahogy március elején írtuk, az ilyen területen működő startupok már akkor is a megrendelések látványos növekedéséről számoltak be: esetenként egyetlen hónap alatt is jóval több új eszközt kötöttek le náluk, mint tavaly az egész év során. A fejlesztők sokszor a technológiák megítélésében is 180 fokos fordulatot tapasztalnak. Igaz, hogy a járvány miatti gyors felfutás később mérséklődni fog, mert a beruházásokat továbbra is a munkaerő-költségekhez viszonyítják, de Kínában például kormányzati alapot is létrehoztak az ilyen eszközök beszerzésének és üzemeltetésének központi finanszírozására.

Már nem a robot taxi a legmenőbb

A Reuters keddi összállításából az is kiderül, hogy a járvány nyomán az érdeklődés fókusza az önvezető autókról egyértelműen átkerült a a sofőr nélküli szállítóeszközökre. A Waymo vezérigazgatója szerint ma már az a helyzet, hogy az áruszállítás (jobban mondva az árukiszállítás) nagyobb piacot jelent a személyszállításnál; bár az Alphabet autonóm járműveket fejlesztő vállalata eredetileg az önvezető taxiflottákban látta a nagy lehetőséget, a cég ezzel párhuzamosan kamionokon és csomagkihordó robotokon is dolgozik, sőt utóbbiak kapcsán olyan partnerekkel kötött megállapodásokat, mint a UPS vagy a Walmart.

A hírügynökség elemzése alapján az elmúlt hét hónapban legalább 6 milliárd dollárnyi befeketői pénz ömlött vilgszerte több mint két tucat olyan vállalkozásba, amely a megrendelt áru vagy élelmiszer automatizált kiszállítására keres megoldásokat – ez tulkajdonképpen bármit jelenthet az apró drónoktól a nagy méterű teherautókig. A szóban forgó tőke legnagyobb része, január óta több mint 4 milliárd dollár, a nagy és késői szakszban járó startupokhoz folyt be, mint amilyen maga a Waymo vagy a kínai Didi Chuxing.

Bár a járdákon guruló, kis méretű kiszállító robotokról rengeteg szó esett az elmúlt időben, és egyre több piaci cég vagy városi önkormányzat próbálgatja őket, a befektetők fantáziáját ezidáig kevésbé mozgatták meg. Az ilyen eszközök azonban szintén a nyertesei lesznek a járvánnyal megváltozó igényeknek és felhasználási módoknak: a Reuters szerint erre utal, hogy a korábban akár tíz hónapig is elhúzódó engedélyezési eljárásokat most helyenként másfél hét alatt zavarják le az elosztó központoktól a megrendelőig történő (utolsó kilométeres) kiszállítást végző autonóm eszközökre.

Nagyobb üzlet kisebb kockázattal

A korai szakaszban járó startupokat kereső befektetők így is a nehéz szállítójárműveket preferálják, illetve azokat a társaságokat, amelyek hardveres és szoftveres vonalon egyaránt aktívak. Az óvatosabbak viszont arra intenek, hogy a járvány nyomán túlzó várakozások alakultak ki az ilyen technológiákkal szemben, és az egészségügyi krizis megoldása egyértelműen közelebb van, mint a kiforrott autonóm közúti szállítási módok tömeges adaptációja, beleértve a szabályozási környezet megteremtését is.

Ide tartozik, hogy voltak, akik már a járvány megjelenése előtt is a teherszállításban látták az önvezető technológiák jövőjét. A Daimler AG tavaly szeptemberben jelentette be, hogy megkezdte önvezető teherszállító járműveinek tesztjét az amerikai Virginia államban, nem sokkal később pedig azt is világossá tette, hogy ezt tekinti a fejlesztések fő csapásának. A német konszern vezérigazgatója szerint felülvizsgálták az autonóm taxik és az önvezető személyautók lehetőségeit, és úgy látják, hogy a biztonságos megoldások forgalomba hozatala a korábban elképzeltnél sokkal problémásabb lesz.

A Daimler így már az ősszel arról beszélt, hogy erőforrásait és műszaki megoldásait elsősorban a nehézgépjárműveket üzemeltető ügyfelekre és a hosszú távú áruszállításra koncentrálja. Ez azért is érdekes, mert a vállalatcsoport közvetlenül azután beleugrott az önvezető autók fejlesztésébe, hogy a Google nyolc évvel ezelőtt bemutatta saját prototípusát, és a Mercedes márka alatt futtatta saját megoldásait. Kiderült azonban, hogy mérnöki szempontból túl nagy kihívás az urbanizált környezetben teljes biztonsággal közlekedő járművek tervezése, nem beszélve azokról a kockázatokról, amelyek a fuvarmegosztó szolgáltatások túlzsúfolt piacára való belépéssel járnak.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.