Izgalmas negyedév mögött van túl az okostelefonok piaca. Az IDC mérései szerint hét egymást követő csökkenő periódus után végre növekedés mutatkozik. Mindez leginkább az amerikaiak által sarokba szorított Huaweinek köszönhető.

Kisebb-nagyobb meglepetéseket hozott az idei harmadik negyedév az okostelefonok szegmensében. Az IDC frissen kiadott jelentése alapján a piac két év után volt képes újra eladásnövekedést produkálni.

A mínusznál ez is több

Az amerikai piackutató előzetes kalkulációja 358,3 millió leszállított eszközt mutat, ami 0,8 százalékkal haladja meg az előző év hasonló periódusát. Ugyan ez a plusz kerekítési hibaként is felfogható, abból a szempontból viszont mindenképpen érdekes, hogy ezt megelőzően hét egymás utáni negyedévben csak mínuszok szerepeltek ezen a soron.

A trendforduló leginkább a feltörekvő piacoknak köszönhető. Ezen belül is Indiában volt a leglátványosabb bővülés, ami sokat segített a globális eredmények vonal fölé tornázásában. A fejlett piacokon a szaturáció és az egyre hosszabb használati periódusok miatt továbbra is nagyon meg kell küzdeniük a szállítóknak a fogyasztókért.

 

Globális okostelefon-piac, 2019/Q3 - IDC
Infogram

Ahogy a fenti grafikonon látszik, a szegmensben tovább folytatódott a koncentráció. Míg egy évvel ezelőtt bő harmadát tudták adni a piacnak a kisebb szereplők, jelenleg ez az arány már 29 százalékot sem ér el.

Ázsiai erődemonstráció

Néhány nappal ezelőtt számoltunk be a táblagépes szegmens friss eredményeiről, ahol az volt a tendencia, hogy az amerikai gyártók erősödtek, míg a keletiek többsége kisebb-nagyobb gondokkal küzdött. A mobilok esetében ez majdhogynem homlokegyenest ellenkező képet mutat. A két legnagyobb szereplő, a dél-koreai Samsung és a kínai Huawei messze a globális átlagot meghaladó növekedést tudott produkálni, míg az Apple-nél az is jó eredménynek számít, hogy csak kicsit csökkentek az eladásai.

A legérdekesebb szereplő egyértelműen a Huawei. A kínaiak tavaly még arról álmodoztak, hogy záros határidőn belül első számú okostelefon-szállítók lesznek a világon, de aztán feltekerték a hőfokot az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban. Utóbbi kimenetele még most is teljesen bizonytalan, az viszont tény, hogy a cég legújabb modellje már nem használhatja a Google dedikált alkalmazásait. Ez természetesen óriási hátrány a világ legtöbb országában, ám a Huawei szerencséjére Kínában ez nem különösebb probléma. Ráadásul a hazai pálya egyben a legnagyobb piaca is az okostelefonoknak, így az itteni jó szereplés is elég volt ahhoz, hogy közelebb tudjanak kerülni az áhitott első helyhez.

Érdemes még megjegyezni, hogy a Huawei ellen hozott büntetőintézkedésekből az éllovas Samsung is képes volt profitálni, hiszen a legnagyobb androidos szállítóként a nyugati régiókban könnyen tudott magához csábítani olyanokat, akik a Huawei-termékek körüli bizonytalanság miatt végül nem a kínai márkát választották.

Konzumer tech

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.