Szakértők szerint csak ott képzelhető el a biológiai sokféleség megőrzését biztosító létesítmény, ami nincs közvetlenül kitéve az éghajlatváltozás vagy más földi események hatásainak.

Egy nemzetközi tudóscsoport szerint sürgős megoldásra van szükség arra a problémára, hogy az éghajlatváltozás és az élőhelyek elvesztésének hatásai miatt már képtelenek vagyunk megvédeni a veszélyeztetett fajokat természetes élőhelyükön. Ehhez egy olyan létesítmény telepítését javasolják a Holdra, ami eltárolná a kiválasztott élőlények mintáit, hogy a bennük őrzött DNS felhasználható maradjon a kis létszámú populációk genetikai diverzitásának fokozására, vagy legrosszabb esetben új egyedek létrehozására is – olvasható a Guardian múlt heti beszámolójában.

A cikkben a Smithsonian Intézet munkatársát és a javaslat vezető szerzőjét, Dr. Mary Hagedornt is idézik, aki szerint a Spitzbergákon található magtároló bunker esete megmutatta, hogy a Földön már nem lehetséges létrehozni egy igazán biztonságos, passzív biolerakatot. A sarkkörön túli szigeten a norvég kormány azzal a céllal hozta létre a magbankot, hogy egy globális katasztrófa esetén is megőrizze az ismert élelmiszernövényeket, a felmelegedés azonban már veszélybe sodorta a biológiai tárolót. A tudós szerint hasonló kockázatot jelentenek a háborúk is, amire a legfrissebb példa az ukrán magbank 2022-es megsemmisülése.

Elméletileg semmi akadálya

A Holdon ehhez képest ideális a természetes hideg környezet, amire a földi éghajlatváltozás sincs hatással, és (egyelőre) a geopolitikai események sem érintik. A sarki régiókban található, mély kráterek folyamatosan képesek biztosítani a minták megőrzéséhez szükséges -196 fokos hőmérsékletet, a klónozás lehetőségéhez ugyanis élő sejtekre van szükség. A Holdra tervezett biotároló létrehozása persze számos kihívással járna, de a jó hír, hogy ezek nem elsősorban biológiai jellegűek, mert az összes élettani aktivitást leállító, mélyhűtéses sejttárolást már a Földön is sikerrel alkalmazták.

A javaslat szerint a kihalástól közvetlenül fenyegetett fajok mellett azokat a fajokat is "archiválni" kellene, amelyek valamilyen nélkülözhetetlen funkciót töltenek be környezetükben és a táplálékhálózatokban, és a távoli jövőben akár egy másik bolygó terraformálására is felhasználhatók lennének. Bár a kritikusok szerint a forrásokat inkább a fajok földi megőrzésére kellene koncentrálni, mielőtt végleg kihalnának, de Hagedorn a lineárisan gondolkodást kockázatosnak tartja a párhuzamos megközelítéssel szemben – más szóval, mindig szükség van egy B tervre.

A Holdon elképzelt biotárolóról szóló tanulmány ezen a hivatkozáson érhető el.

Piaci hírek

Az amerikai és a brit titkosszolgálatok sem félnek az MI-t használni

A CIA és az MI6 vezetője közös cikket publikált a Financial Timesban, illetve interjút is adtak a lapnak, amelyben számos technológiával kapcsolatos kérdést érintettek.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.