A Facebook után a Google is bizonyítékot talált arra, hogy rendszerét Oroszországból használták az amerikai elnökválasztás manipulálására.

Egyre dagad az az akta, amely a tavalyi elnökválasztásban játszott orosz szerepvállalást vizsgálja. Egy héttel ezelőtt a Facebook közölte, hogy közösségi hálózatán nagyjából 10 millió felhasználó találkozhatott olyan politikai tartalmú hirdetésekkel, posztokkal, amelyeket bizonyítható módon orosz "trollfarmok" generáltak. Erre a hétre a Google-lel kapcsolatban jutott egy kisértetiesen hasonló hír.

Az oroszok a YouTube-ban vannak

Az ügyről elsőként a The Washington Post számolt be. A lap informátorokra hivatkozva azt állítja, hogy a keresőóriásnál lefolytatott belső vizsgálat szerint több tízezer dollárért vásároltak hirdetéseket Oroszországból a cég számos platformján, beleértve a YouTube-ot, a Gmailt és a Google keresőt is.

Ha hinni lehet a belső forrásoknak, akkor ezek a hirdetők nem egyeznek azokkal a keleti "kollégáikkal", akik a Facebookon kampányoltak. Ez pedig arra utal, hogy Moszkva a korábban véltnél is szélesebb körben folytathatott dezinformációs akciósorozatot a tavalyi elnökválasztás manipulálására.

Érdekesség, hogy korábban a Google meglehetősen magabiztosan nyilatkozott arról, hogy rendszerét nem használták fel ilyen céllal. Egy hónapja a cég képviselője a The Washington Postnak azt nyilatkozta, hogy folyamatosan keresik azokat, akik megpróbálják megszegni a felhasználási feltételeket, ám semmilyen nyom nem utal orosz politikai befolyásolásra. Úgy tűnik, az általános monitorozáson túl azért biztos, ami biztos lefolytattak egy átfogóbb vizsgálatot is, ami viszont már ellentétes eredményre jutott.

A lap értesüléseit a vállalat egyelőre nem kívánta kommentálni.

Kongresszusi meghallgatás lesz

Lehet, hogy a kiszivárgott információkat a Google nem akarja egyből megerősíteni, de több mint valószínű, hogy minderről hamarosan hivatalosan is számot kell adnia. Az amerikai Kongresszus ugyanis november elsején meghallgatást tart, ahová a Facebook és a Twitter képviselői is meghívást kaptak. A nemzetbiztonsági bizottság tagjai kíváncsiak arra, milyen szerepet játszottak a nagy amerikai közösségi hálózatok ebben az egyre komolyabbnak tűnő orosz "játékban".

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.