Az Amazon vagy a Microsoft után a Google-nél is a "kis, moduláris atomreaktorok" telepítését vizsgálják, hogy a kibocsátási célok teljes feladása nélkül fedezhessék az egyre éhesebb adatközpontok ellátását.

A Google vezérigazgatója, Sundar Pichai a Nikkei csütörtöki interjújában beszélt róla, hogy a jövőben akár nukleáris energiával is táplálhatják majd a vállalat energiaigényes MI-adatközpontjait. A technológiai óriás mesterségesintelligencia-projektjei olyan többletfogyasztással járnak, amelynek kielégítésére az egyik lehetséges megoldás az atomerőművekből származó áram felhasználása lenne, mivel a Google továbbra is olyan energiaforrásokat keres, amelyekkel nem kerül távolabb a nulla károsanyag-kibocsátás eléréséről szóló céljaitól.

Korábban 2030-ra tűzték ki a zéró nettó kibocsátás megvalósítását a társaság összes tevékenységére vonatkozóan, amit Pichai most is "nagyon ambiciózus célnak" nevezett, különösen, hogy "az MI-szolgáltatásokba való befektetések pályája" az elvégzendő feladatok nagyságrendjére is hatással van. A Google ezért nemcsak a nap- és hőenergia frontján tervez további beruházásokat, hanem olyan technológiákat is vizsgál, mint a kis méretű, moduláris atomreaktorok – bár nem közölte, hogy ezeket mikor és milyen formában állítanák üzembe.

Végül mindenki ide lyukad ki

A Business Insider riportja ezzel kapcsolatban felidézi a Google tavaly szeptemberében kiadott anyagát, amelyben a "tiszta energiatechnológiákba", így például a geotermikus energiába és a hidrogén alapú energiarendszerekbe való befektetéseket taglalja "az elektromos hálózat szén-dioxid-mentesítésének felgyorsításához". Az atomenergia ebben az összefüggésben azért kiemelt téma, mert korábban már az Amazon vagy a Microsoft is elindult ebbe az irányba, hogy biztosítsa egyre magasabb összfogyasztású adatközpontjainak energiaellátását.

Július elején mi is beszámoltunk a Google legújabb környezetvédelmi jelentéséről, amelyben a legfontosabb számok nem éppen a 2030-as karbonsemlegesség felé mutattak. Ennek oka pedig elsősorban a számításintenzív MI-folyamatokat kiszolgáló újabb és újabb szerverfarmok üzembe állítása, ami nemcsak drága, de elképesztően energia- és vízigényes dolog. Mint kiderült, az üvegházhatású gázok kibocsátása 13 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet a Google-nél, 2019-hez képest pedig majdnem másfélszeresére növekedett.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.