Mivel az iPhone a JPEG-nél jobb képtömörítő módszert használ, eddig bármennyi fotót minőségromlás nélkül fogadott a Google tárhelye. A "hibát" azonban javítani fogják.

A múlt héten bemutatkozó Pixel 4 kapcsán sokan sopánkodtak azon, hogy – ellentétben a termékcsalád korábbi generációival – saját mobiljához immár nem biztosít korlátlan képfeltöltési lehetőséget a Google. A helyzet azonban csak azt követően vált még pikánsabbá, hogy kiderült, az iPhone-tulajdonosok viszont gond (és korlátok) nélkül pakolhatják képeiket a rivális szervereire.

A képfeldolgozás csapdája

A keresőóriás jó ideje működteti Fotók szolgáltatását, amely bárkinek ingyenesen biztosít korlátlan tárhelyet, amennyiben a felhasználó megelégszik azzal, hogy képei a cég által "magas minőségűként" jellemzett, ám az eredetinél gyengébb JPEG formátumban tárolódjanak. Amennyiben ennél többre vágynánk, akkor az érintetlenül hagyott fotóink után ketyeg a tárhelyszámláló, és 15 gigabájt felett már csak pénzért őrzi nekünk emlékeinket a Google.

Az Apple viszont már 2017-ben bevezette saját telefonjainál az úgynevezett HEIC fájlformátumot, amely kisebb méretben is képes jobb minőségű képekkel szolgálni, mint az internetes világot az utóbbi időben eluraló JPEG. Maga a HEIC egyébként az almás megfelelője az MPEG ipari konzorcium nevéhez köthető HEIF (High Efficiency Image Format) technológiának. 

A két fenti bekezdés eredője az lett, hogy a Google hagyta, hogy az iPhone-okról változtatás nélkül kerülhessenek fel a Fotók szolgáltatásába a képek, mivel azok átalakítása az ingyenes kategóriát megütő JPEG-sztandardra csak extra számítási feladatokkal járna, miközben maguk a tárolt állományok pedig éppen hogy nőnének méretben, ami természetesen újabb felesleges költséget jelentene a cég büdzséjében.

Tudunk róla, teszünk ellene

Az anomáliával kapcsolatban az Android Police megkereste a Google-t. A vállalat képviselője megerősítette, hogy tudnak a "hibáról", és dolgoznak annak kijavításán. A nagy kérdés persze csak az, hogy mindezt hogy akarják megoldani. Ahogy fentebb írtuk, a HEIC-képek konvertálása minden érintettnek rossz lenne. Fizetős kategóriába terelni ezeket az állományokat meglehetősen visszásnak tűnik, mivel azok lényegesen kevesebb helyet foglalnak, mint az ingyenes JPEG-változatok. Ráadásul a HEIC-ben nem csak az iPhone dolgozhat, mivel némi felhasználói utánajárással a Samsung telefonoknál is adott már ez a lehetőség. Mivel utóbbiak Androidot futtatnak, így valóságos PR-harakiri lenne "megadóztatni" azokat a fotókat.

Egy megoldás persze adja magát: térjen át a Google is az újabb, hatékonyabb képtömörítési megoldásra. A helyzet azonban itt sem teljesen egyértelmű, mivel a szabvány használatához hosszadalmas – és költséges – szabadalmi jogdíjfizetési eljáráson kell átesni, ráadásul mindez pont szembemegy a web Google által is támogatott nyitott internet természetével. Nem véletlen, hogy több éve zajlanak a munkák egy alternatív megoldással kapcsolatban, amely azonban egyelőre nem hozott látványos eredményt.

Konzumer tech

Csalóknak jöhet jól, hogy a ChatGPT még a nagyvállalatok címét is gyakran elhibázza

Egy információbiztonsági cég hívta fel a figyelmet arra, hogy a sokszor badarságokat tényként beállító chatbotokra való túlzott támaszkodás komoly lehetőségekkel kecsegteti netes bűnözőket.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.