Tegnap közzétette 2024-re vonatkozó előzetes üzleti eredményeit a Hon Hai Precision Industry, azaz ismertebb nevén a Foxconn. Hogy a világ legnagyobb szerződéses elektronikai gyártójánál nem volt hiány megrendelésekben, az részben annak is tudható be, hogy a tajvani vállalatnál jó ütemérzékkel ugrottak fel az egyre hangosabban zakatoló MI-vonatra.
A társaság tájékoztatása szerint az utolsó negyedévben 64,7 milliárd amerikai dollárnak megfelelő bevétellel zártak. Ez egyrészt több mint 15 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban elért szintet, másrészt pedig túlszárnyalja a szakértők által előzetesen megjósolt összeget is. A növekedés elsősorban a mesterséges intelligenciához kötődő feladatok ellátására kihegyezett szervereknek köszönhető, miközben a hagyományos elektronikai eszközökért felelős részleg teljesítménye nagyjából lapos maradt.
A közölt adatokból az is látszik, hogy az év eleje ugyan visszaeséssel indult, ám tavasszal és nyáron beindult az élet, amit egy különösen erős hajrával sikerült megkoronázni. Az év ünnepekkel "terhelt" utolsó hónapjában átszámítva közel 20 milliárd dollárnyit számlázott a Foxconn, ami éves összevetésben bő 42 százalékos bővülést jelent, egyben a cég történetének második legerősebb decemberi eredménye.
Mindez a cég papírjainak teljesítményén is tükröződik. A Reuters beszámolója megjegyzi: a vállalat részvényei úgy emelkedtek tavaly 76 százalékot, hogy közben a szélesebb tajvani piac "mindössze" 28,5 százalékos növekedésre volt képes.
Új legjobb barátot találtak
A jó számok rá is fértek a Foxconnra, mivel több más elektronikai eszközök összeszereléséből élő tajvani bérgyártóhoz hasonlóan, tavalyelőtt a cégnél is megszenvedték a telefonok és személyi számítógépek iránti kereslet visszaesését. Az iPhone-ok és más almás termékek első számú előállítójaként ismert Foxconn vezetői azonban jó érzékkel kezdték diverzifikálni a társaság portfólióját és szolgáltatási körét.
A vállalatóriás egy ideje már távolabbra tekint a hagyományos elektronikai összeszerelő tevékenységénél. Ennek részeként elektromos járművek gyártásába kezdtek, de talán ennél is fontosabb az immár a világ legértékesebb cégének számító Nvidiával kötött, egyre mélyülő partnerség.
A két társaság már 2023-ban bejelentette, hogy együttműködésre lép úgynevezett "MI-gyárak" létrehozására. Ez nagy teljesítményű globális adatfeldolgozó központok kialakítását jelentené az Nvidia saját hardver- és szoftvertechnológiájának felhasználásával, amelyekben a mesterséges intelligencia alkalmazása biztosítaná a különféle termékek – így első körben az önvezető elektromos járművek – folyamatos fejlesztését.
Tavaly októberben pedig kiderült, hogy a Foxconn nekilát "a bolygó legnagyobb gyártóüzemének" felépítéséhez, amiben az Nvidia GB200-as MI-csipjei készülhetnek majd szakmányban. Ellentétben az Intellel, a Micronnal vagy a Texas Instrumentsszel, az Nvidia nem saját maga gyártja a termékeit, hanem olyan bérgyártó kapacitásokat vesz igénybe, amilyeneket a tajvani Foxconn is kínál.
(Fotó: Foxconn)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak