Van, amikor valóban a legkézenfekvőbb ötlet bizonyul a leghatékonyabbnak.

Egy nagyon egyszerű, ám hatékony megoldással csökkentik Finnországban egy Microsoft-adatközpont környezeti terhelését. A vállalat Helsinki körzetében építendő két új adatközpontjának hulladékhőjét a finn fővárosban és környékén otthonok és irodák fűtésére használják majd. A adatközpontok helyszínét eleve úgy választották meg, hogy rá tudjanak kapcsolódni a térség távhőszolgáltatójának a rendszerére. Az adatközpontok amúgy a sztenderd villamosenergia-felhasználást tekintve is nulla kibocsátásúak lesznek, mivel teljes mértékben megújuló energiából nyert villamosenergiát használnak. (Értelemszerűen ez alól kivételt képeznek a vészhelyzet esetén bekapcsoló tartalékrendszerek, melyek általában dízelüzemű tartalékgenerátorokkal biztosítanak áramot.)

A Microsoft a második legnagyobb finn távhőszolgáltatóval, a Fortum nevű céggel működik együtt a projektben. Mint a közműszolgáltató közleménye írja, a mintegy 900 km-es földalatti vezetékrendszerükön közel 250 ezer embert látnak el távhővel, ám ez a Finnországban népszerű fűtési forma főleg fosszilis tüzelőanyagra támaszkodik. Így a Microsofttal kialakított együttműködésnek jelentős lesz a környezetkímélő hatása, hiszen becslések szerint a Fortum által szállított hőmennyiség 40 százalékát az adatközpontok fogják megtermelni.

A távhőrendszer és az adatközpontok összekapcsolása közel sem triviális feladat. A távhőszolgáltató szerint kb. 200 millió eurós beruházással fogják megoldani. Viszont úgy számolnak, hogy 400 ezer tonnával csökkentik az évi CO2-kibocsátásukat (így a szén-dioxid-kvóta drágulása miatt a beruházás elég gyorsan megtérül).

A Reuters rákérdezett arra is, hogy a Microsoft mennyit költ majd az adatközpontokra, de a cég nem kívánta elárulni.

Adatközpontok: a legnagyobb energiafalók

A felhős technológiákkal elterjedő hiperskálázható adatközpontok elképesztő tempóban gyarapodnak, és ennek megfelelően egyre nagyobb részét teszik ki a globális energiaigénynek. A digitalizációban is rohamléptekben haladó Kínában jövő év végére a 2019-es szinthez képest 60 százalékkal nő az adatközpontok energiaigénye a Greenpeace becslései szerint. Ezért egyre fontosabb, hogy a globális felhőszolgáltatók és a helyi adatközpont-szolgáltatók is egyre nagyobb arányban használjanak megújuló forrásból számrazó energiát.

A finnországi adatközpontok üzemeltetéséhez évi 400-500 gigawattóra megújuló energiára lesz szükség, ami vetekszik a helyi gyártóvállalatok (pl. papír- vagy cellulózgyárak) energiaszükségletével.

Cloud & big data

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.