Egy nagyon egyszerű, ám hatékony megoldással csökkentik Finnországban egy Microsoft-adatközpont környezeti terhelését. A vállalat Helsinki körzetében építendő két új adatközpontjának hulladékhőjét a finn fővárosban és környékén otthonok és irodák fűtésére használják majd. A adatközpontok helyszínét eleve úgy választották meg, hogy rá tudjanak kapcsolódni a térség távhőszolgáltatójának a rendszerére. Az adatközpontok amúgy a sztenderd villamosenergia-felhasználást tekintve is nulla kibocsátásúak lesznek, mivel teljes mértékben megújuló energiából nyert villamosenergiát használnak. (Értelemszerűen ez alól kivételt képeznek a vészhelyzet esetén bekapcsoló tartalékrendszerek, melyek általában dízelüzemű tartalékgenerátorokkal biztosítanak áramot.)
A Microsoft a második legnagyobb finn távhőszolgáltatóval, a Fortum nevű céggel működik együtt a projektben. Mint a közműszolgáltató közleménye írja, a mintegy 900 km-es földalatti vezetékrendszerükön közel 250 ezer embert látnak el távhővel, ám ez a Finnországban népszerű fűtési forma főleg fosszilis tüzelőanyagra támaszkodik. Így a Microsofttal kialakított együttműködésnek jelentős lesz a környezetkímélő hatása, hiszen becslések szerint a Fortum által szállított hőmennyiség 40 százalékát az adatközpontok fogják megtermelni.
A távhőrendszer és az adatközpontok összekapcsolása közel sem triviális feladat. A távhőszolgáltató szerint kb. 200 millió eurós beruházással fogják megoldani. Viszont úgy számolnak, hogy 400 ezer tonnával csökkentik az évi CO2-kibocsátásukat (így a szén-dioxid-kvóta drágulása miatt a beruházás elég gyorsan megtérül).
A Reuters rákérdezett arra is, hogy a Microsoft mennyit költ majd az adatközpontokra, de a cég nem kívánta elárulni.
Adatközpontok: a legnagyobb energiafalók
A felhős technológiákkal elterjedő hiperskálázható adatközpontok elképesztő tempóban gyarapodnak, és ennek megfelelően egyre nagyobb részét teszik ki a globális energiaigénynek. A digitalizációban is rohamléptekben haladó Kínában jövő év végére a 2019-es szinthez képest 60 százalékkal nő az adatközpontok energiaigénye a Greenpeace becslései szerint. Ezért egyre fontosabb, hogy a globális felhőszolgáltatók és a helyi adatközpont-szolgáltatók is egyre nagyobb arányban használjanak megújuló forrásból számrazó energiát.
A finnországi adatközpontok üzemeltetéséhez évi 400-500 gigawattóra megújuló energiára lesz szükség, ami vetekszik a helyi gyártóvállalatok (pl. papír- vagy cellulózgyárak) energiaszükségletével.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak