A Facebook tegnap nyilvánosságra hozott tervei szerint az Echo és Bifrost néven hivatkozott víz alatti kábelek Szingapúrt és Indonéziát kapcsolnák össze közvetlenül Észak-Amerikával, új internetes útvonalat létesítve a Jáva-tengeren keresztül. A közösségimédia-szolgáltató partnerei a szingapúri Keppel, illetve a Telkom Indonesia egyik leányvállalata, a Telin és az XL Axiata lesznek a beruházásban, amelynek részeként 20 nagyvárost kapcsolnának egy összesen 3 ezer kilométer hosszúságú hálózatra Balin, Jáván, Borneón és Celebesz szigetén.
Az új kábelek a Facebook részben már működő, szingapúri projektjeit egészítik ki, mint amilyen az APG (Asia-Pacific Gateway) és az SJC-2 (Southeast Asia Japan Cable), és megvalósításukba bevonják a Vocus Communications Australia Singapore Cable (ASC) tenger alatti útvonalát is. A társaság azzal kapcsolatban nem közölt részletes ütemtervet, hogy a transzpacifikus kábelek mikor állhatnak ténylegesen munkába, mivel ehhez még be kell gyűjteniük az összes szükséges hatósági jóváhagyást, de a Reuters tudósítása alapján az Echo optimális esetben 2023-ra, a Bifrost pedig 2024-re készülhet el.
Villámgyors növekedést próbálnak kiszolgálni
A legelső direkt szingapúri-észak-amerikai kapcsolat a bejelentés szerint 70 százalékkal növelné meg a két régió közti forgalmi kapacitást, ezen felül olyan stabilitást és redundanciát biztosítana, ami a 4G, az 5G és a további szélessávú fejlesztések szempontjából is fontos lesz. A nagyjából 400 millió lakosú Délkelet-Ázsiában az előző évben 40 millió új felhasználó csatlakozott a világhálóra, ami a Google e-Conomy SEA 2020-as jelentése alapján jórészt a világjárvány hatásainak volt köszönhető, figyelembe véve a 2019-es 10 milliós növekedést.
A novemberben kiadott tanulmány szerint a pandémia 63 százalékos növekedést generált a térség elektronikus kereskedelmi forgalmában is, ami így 62 milliárd dollárra bővült a 2019-re becsült 38 milliárdról. A tempó várhatóan a közeljövőben sem lassul majd, és az e-Conomy SEA azt prognosztizálja, hogy a járvány megfékezésének idejére már a teljes felnőtt lakosság 94 százaléka vesz majd igénybe legalább egy digitális szolgáltatást. A Facebook ezzel kapcsolatban szintén közölte, hogy a COVID-19 nagyban fokozta a megbízható online kapcsolatok iránti igényt.
Legutóbb tavaly nyáron számoltunk be róla, hogy a Google transzatlanti víz alatti kábel fektetését tervezi New York és a brit Bude, illetve a spanyolországi Bilbao között. Ezzel a vállalat már több mint egy tucat magánkézben lévő tenger alatti kábel beruházásába szállt be, amelyek közül a 2022-ben működésbe lépő rendszer lenne a harmadik, Amerikát és Európát összekötő kapcsolat. A Facebook 2020 májusában egy 37 ezer kilométer hosszúságú, Afrikát megkerülő tenger alatti kábel fektetését jelentette be, ami 23 országot kapcsolna össze közvetlenül Afrikában, a Közel-Keleten és Európában.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak