A Microsoft már szabadalmi kérelmet is benyújtott rá. Csetbotban élhetünk tovább, ha...

Nincs olyan, hogy rossz ötlet: a techcégek a legmorbidabb és legveszélyesebb ötleteiket is levédetik, hátha egyszer pénzt lehet csinálni belőlük, és ha már lehet, akkor inkább ők, mint más. (Érdekes szabadalmaztatott ötletekről a Bitport is hírt ad időnként, ebből a válogatásban mindenki kedvére szemezgethet.) A Microsoft azonban bizonyos értelemben most mindenkit túlszárnyalt: megtette az első lépést a digitális örök élet felé.

A vállalat 2017-ben nyújtott be szabadalmi kérelmet, melynek címe: Speciális személy beszélgető csetbotjának létrehozása. A beadvány olyan csetbot felépítésének lehetőségét írja le, amely képes egy konkrét, akár elhunyt személyiséget is megjeleníteni. (A szabadalmat a Politico technológiai kiadványának, a Protocol c. online lapnak az egyik vezetője, Mike Murphy fedezte fel a közelmúltban, és az ő nyomán kapta fel a sajtó.) A rendszer a személyiség jellemzőit az adott ember hátrahagyott digitális nyomaiból – a neten fellelhető képekből, hangadatokból, közösségimédia-bejegyzésekből, emailekből, csetüzenetekből, videókból stb. – rekonstruálja. Ehhez persze az adatok széles köréhez hozzá kell férni, különben nem lesz hiteles a csetbot általa imitált személyiség.

Mint az Input Magazine írja, a szabadalmi kérelemben leírt koncepció értelmezhető úgy is, mint egy lehetőség a mesterséges intelligencián alapuló digitális asszisztensek és csetbotok tökéletesítésére, másfelől ez az egész koncepció nagyon messze és igencsak veszélyes vizekre is viheti a digitális asszisztensek fejlesztését.

Az identitáslopás új korszaka jöhet

Már az is elég hajmeresztő, hogy ezzel a módszerrel lényegében bármely elhunyt rokon személyisége rekonstruálható, ha kellően kiterjedt életet élt a digitális térben. Ha szerencsénk van, még a hangja is felidézhető (mindját más jelentést kap Kosztolányi sora: "ahogy azt mondta nemrég:/ »Édes fiacskám, egy kis sajtot ennék«"). De egy ilyen digitális mimikri létrehozásának lehetősége meglehetősen nyugtalanító is. Mert az még akár el is fogadható, bár meglehetősen morbid szituációnak tűnik, hogy mondjuk a halott nagypapa lesz a digitális mitfárerünk az autóban. De az kifejezetten nyugtalanító, hogy egy ilyen rendszer megszületése az identitáslopások új korszakának hajnalát is jelenti.

Mindez megkérdőjelezheti mindazt, amit jelenleg a magánélethez fűződő jogról vagy a digitális adatainkhoz fűződő jogainkról gondoltunk. Másrészt nem csak az elhunytakat lehet visszahozni így, lényegében bárkinek a személyiségét magára öltheti egy csetbot. És az már egyáltalán nincs rendben, ha alkalomadtán például azzal a tudattal hallgatjuk valakinek az életvezetési tanácsait, hogy az adott lelki probléma neves szakértőjét halljuk, amikor problémával fordulunk mondjuk egy telefonos lelkisegély-szolgálathoz.

A szabadalmi kérelem egyébként mindkét lehetőséget említi, azaz a létrehozott "személyiség" már elhunyt vagy jelenlegi entitásnak vagy változatának is megfelelhet (barát, rokon, híresség, fiktív karakter, történelmi személy, akárki). Innentől pedig nincs korlát: ha egy ilyen rendszer elkészül, és pl. hekkerek kezébe jut, akkor bárkinek a digitális identitása fölött átvehetik a hatalmat, és a nevében követhetnek el bűnöket a digitális térben. Vagy hamisításokkal sokkal egyszerűbb lesz tönkretenni valós személyek jó hírét.

Valószínűleg sokakban felmerültek kérdések, mert a Microsoft mesterségesintelligencia-programjának vezetője, Tim O’Brien az Independent cikkére reagálva a Twitteren azt írta, hogy a szabadalom valóban problémás lehet, és egyelőre nem is terveznek ilyen fejlesztést.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.