Bár a vállalatvezetők nem sok jövőt jósolnak a távmunkának, a digitális nomádokat nem biztos, hogy könnyű lesz visszaterelni az irodába. A CEO-k szerint legfeljebb három év, és a munkaerőpiac ebből a szempontból is visszatér a pandémia előtti állapotába.
De addig is: hol érdemes eltölteni ezt a három évet? Hol a legjobb távmunkásnak lenni? A NordLayer ebből a szempontból vizsgált 108 országot. Szembeötlő, hogy a Global Remote Work Index (GRWI) Top 10-es mezőnyében csak európai ország található. Ma a három legjobb hely távmunkásoknak Dánia, Hollandia és Németország. Ebben persze benne lehetett az is, hogy a kutatást jegyző kiberbiztonsági cég európai: korábbi neve – NordVPN – valószínűleg többeknek cseng ismerősen.
Magyarország még éppen befért a mezőny első harmadába: 36. Ez akár jó helyezésnek is számítana, de a régióbeli országok között van három Top10-es: Észtország a 7., Litvánia a 8., Szlovákia pedig a 10. Jobb helyezést ért el Lengyelország (18.), Csehország (21.), Horvátország (24.), Lettország (31.) és Szlovénia (33.) is. Közvetlenül Magyarország után pedig Szerbia és Románia következik (37. és 38. hely).
A tavaly elindított GRWI négy kritériumot vizsgál: a kiberbiztonságot, a gazdasági biztonságot, a digitális és fizikai infrastruktúrát, valamint a szociális biztonságot. A kiberbiztonságon belül vizsgálták az infrastruktúrát, a reagálási kapacitást és a jogi intézkedéseket. A gazdasági biztonságon belül az ország turisztikai vonzerejét, az angol nyelvtudást, a megélhetési költségeket és az egészségügyi ellátást nézték. A digitális és fizikai infrastruktúrához tartozott az internet minősége és megfizethetősége, az e-infrastruktúra, az e-kormányzat és a fizikai infrastruktúra, míg a szociális biztonsághoz a személyes jogok tiszteletben tartása, a befogadás és a személyes biztonság.
Magyarországról a GRWI ellenmondásos képet rajzol. Míg a jogi intézkedések (8.), a turisztikai vonzerő (10.) - ebben fej-fej mellett végeztek szűkebb régiónk országai -, a kiberbiztonságon belül a válaszadási kapacitás (13.) vagy az internet minősége (17.) szempontjából befért a Top 10-be vagy legalább a Top 20-ba, befogadásban gyengék vagyunk (45.). Ugyancsak a középmezőnybe sorolta az országot a GRWI az egészségügyi ellátás (45.) tekintetében. Lengyelország fejlett kiberbiztonsága miatt került előrébb (8.). Reakcióképessége (1.) és az internet megfizethetősége (9.) miatt is sokkal vonzóbb a légköre a nomádok számára, habár utóbbi minősége Magyarországon sokkal jobb (17. vs. 33.).
A négy fő szempontot végignézve látszik, milyen kevés kellene ahhoz, hogy a magyar környezet megítélése pozitívabb legyen (lásd fentebb a táblázatot). A 7. helyre rangsorolt Észtország és a 10. Szlovákia is elsősorban a kiberbiztonság (2., valamint 1. helyezés) és a szociális biztonság (19. és 22. hely) terén kapott látványosan pozitívabb értékelést Magyarországnál (kiberbiztonság: 26. hely, szociális biztonság: 42. hely). Románia viszont bár sok szempontból gyengébben teljesít, az alacsonyabb megélhetési költségei miatt egyre vonzóbb a digitális nomádok számára – a régióban ott a legalacsonyabbak a megélhetési költségek, miközben a távmunkások élvezhetik az EU-s tagállamok minden előnyét (a schengeni övezethez csatlakozás is napirenden van).
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak