A Global Remote Work Index 108 ország között a 36. helyre sorolta Magyarországot. A régiós verseny erős.

Bár a vállalatvezetők nem sok jövőt jósolnak a távmunkának, a digitális nomádokat nem biztos, hogy könnyű lesz visszaterelni az irodába. A CEO-k szerint legfeljebb három év, és a munkaerőpiac ebből a szempontból is visszatér a pandémia előtti állapotába.

De addig is: hol érdemes eltölteni ezt a három évet? Hol a legjobb távmunkásnak lenni? A NordLayer ebből a szempontból vizsgált 108 országot. Szembeötlő, hogy a Global Remote Work Index (GRWI) Top 10-es mezőnyében csak európai ország található. Ma a három legjobb hely távmunkásoknak Dánia, Hollandia és Németország. Ebben persze benne lehetett az is, hogy a kutatást jegyző kiberbiztonsági cég európai: korábbi neve – NordVPN – valószínűleg többeknek cseng ismerősen.

Magyarország még éppen befért a mezőny első harmadába: 36. Ez akár jó helyezésnek is számítana, de a régióbeli országok között van három Top10-es: Észtország a 7., Litvánia a 8., Szlovákia pedig a 10. Jobb helyezést ért el Lengyelország (18.), Csehország (21.), Horvátország (24.), Lettország (31.) és Szlovénia (33.) is. Közvetlenül Magyarország után pedig Szerbia és Románia következik (37. és 38. hely).

A tavaly elindított GRWI négy kritériumot vizsgál: a kiberbiztonságot, a gazdasági biztonságot, a digitális és fizikai infrastruktúrát, valamint a szociális biztonságot. A kiberbiztonságon belül vizsgálták az infrastruktúrát, a reagálási kapacitást és a jogi intézkedéseket. A gazdasági biztonságon belül az ország turisztikai vonzerejét, az angol nyelvtudást, a megélhetési költségeket és az egészségügyi ellátást nézték. A digitális és fizikai infrastruktúrához tartozott az internet minősége és megfizethetősége, az e-infrastruktúra, az e-kormányzat és a fizikai infrastruktúra, míg a szociális biztonsághoz a személyes jogok tiszteletben tartása, a befogadás és a személyes biztonság.

Magyarországról a GRWI ellenmondásos képet rajzol. Míg a jogi intézkedések (8.), a turisztikai vonzerő (10.) - ebben fej-fej mellett végeztek szűkebb régiónk országai -, a kiberbiztonságon belül a válaszadási kapacitás (13.) vagy az internet minősége (17.) szempontjából befért a Top 10-be vagy legalább a Top 20-ba, befogadásban gyengék vagyunk (45.). Ugyancsak a középmezőnybe sorolta az országot a GRWI az egészségügyi ellátás (45.) tekintetében. Lengyelország fejlett kiberbiztonsága miatt került előrébb (8.). Reakcióképessége (1.) és az internet megfizethetősége (9.) miatt is sokkal vonzóbb a légköre a nomádok számára, habár utóbbi minősége Magyarországon sokkal jobb (17. vs. 33.).

A négy fő szempontot végignézve látszik, milyen kevés kellene ahhoz, hogy a magyar környezet megítélése pozitívabb legyen (lásd fentebb a táblázatot). A 7. helyre rangsorolt Észtország és a 10. Szlovákia is elsősorban a kiberbiztonság (2., valamint 1. helyezés) és a szociális biztonság (19. és 22. hely) terén kapott látványosan pozitívabb értékelést Magyarországnál (kiberbiztonság: 26. hely, szociális biztonság: 42. hely). Románia viszont bár sok szempontból gyengébben teljesít, az alacsonyabb megélhetési költségei miatt egyre vonzóbb a digitális nomádok számára – a régióban ott a legalacsonyabbak a megélhetési költségek, miközben a távmunkások élvezhetik az EU-s tagállamok minden előnyét (a schengeni övezethez csatlakozás is napirenden van).

Közösség & HR

Egyre kilátástalanabbnak tűnnek a Tesla robotaxis tervei

Kiderült, hogy a teljes önvezetésből már megint nem lesz teljes önvezetés, de a beszámolók szerint nem ez lehet az egyetlen probléma a júniusban bemutatkozó szolgáltatással.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.