Volt az OpenAI-nak egy ígéretes kísérlete, hogy a ChatGPT-t keresőként is lehessen használni. Ez a keresést nem önállóan, hanem ahogy a funkció neve is mutatja – Browse with Bing –, a Microsoft keresőmotorján keresztül valósította meg. A májusban élesített funkcióhoz csak a ChatGPT Plus előfizetői fértek hozzá. Feladata az volt, hogy egyszerűsítse a keresést, és relevánsabb találatokat adjon.
Benézett a paywall mögé
Csakhogy volt benne egy kis bug, amit persze a legtöbb felhasználó kellemes feature-ként értékelt: ha szépen kérték, a ChatGPT a fizetési fal mögötti tartalmakat is megmutatta, nem csak rövid kivonatot vagy összefoglalót, hanem akár a teljes szöveget is.
A lehetőség azonban a héten megszűnt, mert az OpenAI ideiglenesen kikapcsolta a Browse with Binget. Mint a súgójában olvasható, az amúgy is béta állapotban lévő funkció "időnként olyan tartalmakat jeleníthet meg, amelyeket nem szeretnénk". Ha például egy felhasználó kifejezetten egy URL teljes szövegét kéri, előfordulhat, hogy a rendszer teljesíti ezt a kérést – olvasható az OpenAI magyarázatában.
Bár ígérték, hogy a hibát a lehető leggyorsabban javítják, határidőt bölcsen nem vállaltak, ahogy arról sem írtak, hogy miként fog módosulni a funkció.
Egyes felhasználók ezen kiakadtak – és még csak az sem mondható, hogy nem jogosan, hiszen egy fizetős szolgáltatás kurtított a funkciókínálatán. Az OpenAI fórumán többen írták, hogy csak a Browse with Bing funkció miatt fizettek elő a ChatGPT Plusra, mert az például egyszerűsíti a hozzáférést idegen nyelvű információkhoz. Az egyik hozzászóló egyenesen attól fél, hogy a funkció letiltásával a weboldalak fordításának képessége is eltűnik a ChatGPT-ből (szerinte egyébként a letiltás óta jelentősen romlott is a minősége).
A The Register megkereste az OpenAI-t, hogy további információkat kérjen, de válasz gyanánt csupán egy tweetre mutató linket kapott, ahol a vállalat közzétette ugyanazt, amit funkció online súgójában is megírt.
Nem csak a ChatGPT problémája
De mi van akkor a Binggel, amelybe a Microsoft mélyen integrálta a GPT-4-et, és eleve arra szolgál, hogy a net bugyraiból minden releváns információt kitúrjon? Illetve mi a helyzet Google Barddal, amely szintén általánosan elérhető? A felhasználók a vonatkozó Reddit-fórumokon arról számoltak be (a Bardról itt, a Bing AI-ról pedig itt), hogy hozzájuttatják a kíváncsiskodókat a paywall mögötti tartalmakhoz. Az igazsághoz tartozik, hogy pl. a Bard-thread elindítója egyértelműen leírja: a Google chatbotja nem a teljes cikket, csupán annak egy részletes összefoglalóját adta meg.
Bár azt nem tudni, hogy ezeknek a híreknek a hatására a Google és a Microsoft módosított-e a szolgáltatásán, a The Register szerint egyikben sem működik ez a lehetőség. A fizetési falak mögötti tartalmakról sem a Bing, sem a Bard nem szolgált információval.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak