A legtöbb pénz 2018-ban is Londonba áramlott, ami a brexit árnyékában, számottevő éves visszaesést követően is stabilan előzi a kontinens más befektetési központjait.

A technológiai befektetéseket tekintve hagyományosan London számít Európa szívének, és ez az elmúlt évben sem alakult másként. Az Egyesült Kirányság fővárosában működő techcégek 1,8 milliárd fontnak (2,3 milliárd dollárnak) megfelelő tőkét vonzottak, ez pedig majdnem kétszerese annak, amit a toplista második helyén szereplő európai központ, Berlin fel tudott mutatni – derül ki a PitchBook által közölt adatokból.

Az 1,8 milliárd fontos eredményt még hangsúlyosabbá teszi, hogy az egész országban összesen 2,5 milliárd fontot sikerült szerezniük a befektetőkre vadászó technológiai vállalkozásoknak, vagyis tíz egységből több mint hét áramlott közvetlenül a fővárosba. Ez ugyanakkor még mindig elmarad a 2017-es rekordtól, amikor az Egyesült Királyságban 2,99 milliárd, Londonban pedig 2,45 milliárd fontért kötöttek ilyen üzleteket.

Európa egészét tekintve is némileg visszaesésett (gyakorlatilag stagnált) a befektetések értéke, amennyiben a két évvel ezelőtti 10,47 milliárdhoz képest tavaly 10,44 milliárd font értékben vásárolták be magukat a befektetők a feltörekvő techcégekbe. Berlin egyébként 937 millió fonttal szerepel a statisztikában, közel megduplázva az előző évi forrásokat, míg Párizs szintén jelentős növekedéssel 797 millió fonttal jelenik meg.

A nem hivatalos uniós központokat is átköltöztetnék

Érdemes megjegyezni, hogy a brit piacon elköltött pénz jelentős része, 1,2 milliárd font kifejezetten a fintech iparágba áramlott. A legnagyobb fejlődést mégis a mesterséges intelligenciához kapcsolódó fejlesztések finanszírozásában mutatták ki, ahol is a befektetések értéke éves összehasonlításban 47 százalékkal 736 millió fontra bővült, de London a robotikában vagy az élettudományokban is központi szerepet tölt be.

Ahogy arról korábban is többször beszámoltunk, a brexit-tárgyalásokkal párhuzamosan egy másik küzdelem is megindult a nagy európai befektetési csomópontok között, hiszen a brit kilépéssel az Európai Unió eddigi pénzügyi és fintech központja is házon kívülre kerül. A számok viszont azt mutatják, hogy még senkinek sem sikerül átvennie London vezető szerepét, vagy akár csak megközelítenie az ottani koncentrációt.

A pénzügyi technológiai startupokat például az egységes piac ígéretével csábítaná át Londonból a kontinensre az Európai Bizottság, amely a blockchain-szabályozáshoz kapcsolódóan a fintech vállalkozások finanszírozási lehetőségeit (köztük a kriptovaluták kibocsátását) is európai szinten rendezné. Az Egyesült Királyságban ehhez képest különleges vízumokat biztosítanak majd a tehetséges szakemberek és életképes startupok beáramlásának megkönnyítésére.

Piaci hírek

Változatlan vezetéssel, de frissített elnökséggel folytatja a VISZ

A hazai nagyvállalati informatikai vezetőket tömörítő szervezet a múlt héten rendezett CIO Hungary keretében tartotta meg tisztújító közgyűlését. A VISZ elnöki feladatait továbbra is Fritsch Róbert látja el.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.