Megkezdték a munkát a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium kutatócsoportjai, a BME közleménye szerint az MI kutatásának bizonyos szegmenseiben Magyarország is könnyen az európai élmezőnybe kerülhet.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tavaly nyáron közölte, hogy négy kiemelt kutatási-fejlesztési területre koncentrálva megkezdi tizenhét laboratórium és egy kutatólaboratórium kialakítását, szeptember végén pedig a Pécsi Tudományegyetemen be is jelentették az összesen tizennyolc darab Nemzeti Laboratórium indulását. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hét eleji közleményében most ezek egyikéről, a Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (SZTAKI) által vezetett Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) és konzorciumi tagként a BME kapcsolódó kutatócsoportjainak munkájáról számolt be.

A programhoz komoly intézményi hátteret jelent, hogy a BME a kormányzati és EU-s témájú projektek mellett kiválósági programokban is részt vesz. A közlemény szerint az intézményben zajló, mesterséges intelligencia fókuszú tématerületi kutatások pedig összesen több mint 1,1 milliárd forint értékű együttműködést generáltak a BME olyan nagyvállalati partnereivel, mint a Nokia, az Ericsson, a Vodafone, a Morgan Stanley, a MOL, a Knorr-Bremse, a Bosch, a Siemens vagy a Continental. A MILAB munkájában a nyolcból hat műszaki egyetemi kar vesz részt.

Látják benne a lehetőségeket

Ennek alapján a BME szakemberei az MI-ben érintett kutatási és alkalmazási területek legnagyobb részén aktívak, legyen szó a gépi látásról, a nyelvtechnológiáról, az egészségügyi alkalmazásokról, a szenzorokról, az okos eszközök hálózatokba kapcsolásáról vagy a biztonságtechnológiáról. A BME tudományos és innovációs rektorhelyettese szerint az Európai Unióban bejelentett MI-szabadalmaknak egyelőre kis hányada köthető Magyarországhoz, de bizonyos szegmensekben, például a matematikai alapú, algoritmikus orientációjú kutatásokban reális lehetőséget látnak rá, hogy az élre kerüljünk.

A BME három olyan kutatói közösség munkájában is részt vesz, amelyek intelligens technológiák fejlesztését megalapozó kutatásokat végeznek, a mesterséges intelligencia mellett a Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium és az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium feladataiban is közreműködik. A közlemény a MILAB kutatási programjával kapcsolatban az egyetem jövőformáló podcast sorozata, az Inno Sapiens legújabb részét ajánlja, ameyben a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazásai mellett a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Labor céljai is részletesebben megismerhetők.

Európa a legkisebb nagyhatalom

A mesterséges intelligenciát a hazai gazdaság egyik kulcságazataként meghatározó anyag a Center for Data Innovation január végén közzétett tanulmányát idézi, amelyről annak idején mi is beszámoltunk. Ebből a közlemény szerint kiderül, hogy az MI innovációs versenyben Kína fénysebességgel zárkózik fel az Egyesült Államokhoz, miközben a két vezető hatalom mögé sorolt Európai Unió is jelentősen ösztönzi a témába vágó kutatásokat, ahol 2019-ben 3,2 milliárd dollár kockázati és magántőke-finanszírozást biztosítottak az MI-fejlesztő vállalkozások számára..

A mi olvasatunkban azonban az index inkább arra világít rá, hogy az uniós vállalatok egyelőre a befektetések volumenének növekedése ellenére sem voltak képesek faragni az amerikai riválisaikhoz viszonyított hátrányukból, és csak olyan értékelésekben teljesítenek egyértelműen jobban, mint a mesterséges intelligenciával foglalkozó tudományos publikációk idézettségének súlyozott mértéke. A kínai felzárkózást ugyancsak túlzás lenne fénysebességűnek nevezni, mivel a jelenlegi viszonylatban a látványos sikerek ellenére is inkább a kínai fejlődés konzisztenciája az, ami intő jel lehet az amerikaiak számára.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.