Az Intel az első negyedéves bevételei a várakozásokat meghaladva 9 százalékkal 12,7 milliárd dollárra nőttek éves összehasonlításban, ami legnagyobb részben a kliens számítástechnikai eszközök forgalmának 31 százalékos növekedésének volt köszönhető – ez a szegmens a vállalat összes bevételéből 7,5 milliárd dollárt hozott az év első három hónapjában. Ahhoz azonban ez sem volt elég, hogy pozitívba fordítsa a csipgyártó 437 millió dolláros veszteségét, és a piacot a második negyedévre szóló kilátások sem nyűgözték le.
David Zinsner pénzügyi igazgató előrejelzése alapján a jelenleg is futó, április-júniusi időszakra 12,5 és 13,5 milliárd dollár közötti bevételre lehet számítani, ami elmarad az elemzők által prognosztizált 13,6 milliárd dollártól. Az adatközponti és mesterségesintelligencia-csipek eladásainak jóval szerényebb, 5 százalékos éves növekedésével együtt ez elég is volt hozzá, hogy az Intel részvényei meginduljanak lefelé a csütörtöki, tőzsdezárás utáni kereskedésben, és nagyjából 8 százalékot veszítetsenek árfolyamukból.
Miután az üzleti megrendelők újabban a fejlett és gyors MI-szervercsipekre költenek, a kereslet látványosan visszaesett az Intel CPU-ira, amelyek hosszú ideje az adatközponti fejlesztések gerincét adták. Az Nvidia szoftveresen is támogatott, nagy teljesítményű grafikus feldolgozó egységei (GPU-i) ezzel párhuzamosan zsebre vágták az MI-csipek piacát, ahol a rivális gyártó már az előző év végére 80 százalék körüli részesedést szerzett. A most közölt számok 11 milliárd dollárt borotváltak le az Intel piaci kapitalizációjából.
Ők is 2030-ra érnek utol mindenkit
A társaság vezérigazgatója, Pat Gelsinger várakozásai szerint a Gaudi MI-csipjek valószínűleg 500 millió dollárnál is több bevételt termelnek majd az idén. Az Intel áprilisban dobta piacra harmadik generációs Gaudi 3 processzorát, ami reményei szerint versenyképesebbé teszi az Nvidiával szemben. Az összehasonlítás kedvéért persze érdemes megjegyezni, hogy az AMD is 3,5 milliárd dolláros forgalomra számít 2024-ben a mesterségesintelligencia-csipekből, és a cég papírjai ugyancsak felfelé indultak az Intel jelentését követően.
Gelsinger úgy látja, hogy az Intel szinte minden termékvonala több pénzt hoz majd 2024 második felében. A megnövekedett kereslet és az Nvidia korlátozott kínálata együttesen az Intelnek (és az AMD-nek is) lehetőséget jelent a fejlett MI-szervercsipek területén, és az Intel a személyi számítógépek értékesítését illetően is bizakodó, amennyiben az év második felében nagyobb frissítési ciklusra számít a Windows újabb verziója miatt. A legfejlettebb PC-csipek szállítását ugyanakkor korlátozzák a gyártás szűk keresztmetszetei.
Az Intel bérgyártó üzletága (foundry) ezzel párhuzamosan azon dolgozik, hogy utolérje az iparágat uraló tajvani TSMC-t, bár a legutóbbi negyedévben éppenséggel 10 százalékkal csökkentek az innen szármató bevételek. Az Intel tervei szerint 2030-ra így is a világ második legnagyobb csipgyártójává válna, amihez a beruházások mellett hozzájárulna a vállalat két önálló szervezetté alakítása: az Intel Product foglalkozna a csipfejlesztésekkel és a technológiák licencelésével, az Intel Foundry Services pedig a gyártással, tokozással, és a gyártástechnológiai fejlesztésekkel.
a kép forrása: intel.com
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak