A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.

Az Intel az első negyedéves bevételei a várakozásokat meghaladva 9 százalékkal 12,7 milliárd dollárra nőttek éves összehasonlításban, ami legnagyobb részben a kliens számítástechnikai eszközök forgalmának 31 százalékos növekedésének volt köszönhető – ez a szegmens a vállalat összes bevételéből 7,5 milliárd dollárt hozott az év első három hónapjában. Ahhoz azonban ez sem volt elég, hogy pozitívba fordítsa a csipgyártó 437 millió dolláros veszteségét, és a piacot a második negyedévre szóló kilátások sem nyűgözték le.

David Zinsner pénzügyi igazgató előrejelzése alapján a jelenleg is futó, április-júniusi időszakra 12,5 és 13,5 milliárd dollár közötti bevételre lehet számítani, ami elmarad az elemzők által prognosztizált 13,6 milliárd dollártól. Az adatközponti és mesterségesintelligencia-csipek eladásainak jóval szerényebb, 5 százalékos éves növekedésével együtt ez elég is volt hozzá, hogy az Intel részvényei meginduljanak lefelé a csütörtöki, tőzsdezárás utáni kereskedésben, és nagyjából 8 százalékot veszítetsenek árfolyamukból.

Miután az üzleti megrendelők újabban a fejlett és gyors MI-szervercsipekre költenek, a kereslet látványosan visszaesett az Intel CPU-ira, amelyek hosszú ideje az adatközponti fejlesztések gerincét adták. Az Nvidia szoftveresen is támogatott, nagy teljesítményű grafikus feldolgozó egységei (GPU-i) ezzel párhuzamosan zsebre vágták az MI-csipek piacát, ahol a rivális gyártó már az előző év végére 80 százalék körüli részesedést szerzett. A most közölt számok 11 milliárd dollárt borotváltak le az Intel piaci kapitalizációjából.

Ők is 2030-ra érnek utol mindenkit

A társaság vezérigazgatója, Pat Gelsinger várakozásai szerint a Gaudi MI-csipjek valószínűleg 500 millió dollárnál is több bevételt termelnek majd az idén. Az Intel áprilisban dobta piacra harmadik generációs Gaudi 3 processzorát, ami reményei szerint versenyképesebbé teszi az Nvidiával szemben. Az összehasonlítás kedvéért persze érdemes megjegyezni, hogy az AMD is 3,5 milliárd dolláros forgalomra számít 2024-ben a mesterségesintelligencia-csipekből, és a cég papírjai ugyancsak felfelé indultak az Intel jelentését követően.

Gelsinger úgy látja, hogy az Intel szinte minden termékvonala több pénzt hoz majd 2024 második felében. A megnövekedett kereslet és az Nvidia korlátozott kínálata együttesen az Intelnek (és az AMD-nek is) lehetőséget jelent a fejlett MI-szervercsipek területén, és az Intel a személyi számítógépek értékesítését illetően is bizakodó, amennyiben az év második felében nagyobb frissítési ciklusra számít a Windows újabb verziója miatt. A legfejlettebb PC-csipek szállítását ugyanakkor korlátozzák a gyártás szűk keresztmetszetei.

Az Intel bérgyártó üzletága (foundry) ezzel párhuzamosan azon dolgozik, hogy utolérje az iparágat uraló tajvani TSMC-t, bár a legutóbbi negyedévben éppenséggel 10 százalékkal csökkentek az innen szármató bevételek. Az Intel tervei szerint 2030-ra így is a világ második legnagyobb csipgyártójává válna, amihez a beruházások mellett hozzájárulna a vállalat két önálló szervezetté alakítása: az Intel Product foglalkozna a csipfejlesztésekkel és a technológiák licencelésével, az Intel Foundry Services pedig a gyártással, tokozással, és a gyártástechnológiai fejlesztésekkel.

a kép forrása: intel.com

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.