Hiába van már javában július, a technológiai piacon most sincs uborkaszezon. Ezt mutatja az is, hogy tegnap egy igen jelentős felvásárlásról adott ki közleményt az MI-szcéna egyik legígéretesebb startupja, a tavasszal tőzsdére lépett CoreWeave. Az amerikai vállalat egy összességében 9 milliárd dollár értékűre taksált tranzakció keretében bekebelezi korábbi üzleti partnerét, a Core Scientificet.
A 2017-ben alapított CoreWeave grafikus feldolgozóegységekben úszó adatközpontok üzemeltetetésével foglalkozik. Ezt az infrastruktúrát eredetileg kriptobányászatra szánták, de a generatív chatbotok felívelését látva a vezetőség jó ütemben tette át a fókuszt az MI-feladatok kiszolgálására, amihez szerencsére ugyancsak jól jönnek a szorgosan zakatoló GPU-k.
Utóbbiakból viszont a felívelő keresletet látva olyan mennyiségűt rendelt az Nvidiától a CoreWeave, hogy azokat már kizárólag a saját létesítményeiben nem tudta üzembe állítani. Itt jön a képbe a kriptobányászat mellett kolokációs szolgáltatásokat is kínáló Core Scientific, amely a területen jelentős szereplőnek számít az Egyesült Államokban.
A részvénycserével akvirált cég összességében tíz adatközpont birtokol szerte az USA-ban Alabamától kezdve Észak-Karolinán át Texasig. Az összesen hét tagállamra kiterjedő hálózat elemei különböző működési és fejlesztési szakaszban vannak, miközben a vállalat aktuálisan 1,3 gigawatt kapacitással rendelkezik. Ebből 500 megawattot emészt fel a kriptobányászat, míg a maradék külső partnerek szervereit táplálja. Utóbbi nagyrészt már most is a CoreWeave-et jelenti, hiszen egy idén év eleji jelentés szerint a Core Scientific teljes kolokációs kapacitásának kétharmadát vették igénybe.
Több mint 10 milliárdot spórolnak
Az akvizíciótól természetesen a profitabilitás javulását remélik a CoreWeave-nél. Ehhez jó alapot szolgáltat az, hogy a GPU-parkot immár saját tulajdonú központokban lehet elhelyezni, ami értelemszerűen mérsékelheti a költségoldal terheit. Becslések szerint a Core Scientific részvényeseinek felkínált nagyjából 10 százalékos tulajdonrészért cserébe a CoreWeave az elkövetkező években összességében bő 10 milliárd dollárnyi kolokációs számlától mentesül, miközben további 1 gigawattnyi jövőbeli kapacitással gazdálkodhat majd.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az új tulajdonos mit kezd a Core Scientific kriptobányászati ágával. A bitcoinok előállításával három éve teljesen felhagyó CoreWeave vezetősége egyelőre erről nem döntött, és a hírek szerint középtávon elképzelhető a terület teljes vagy részleges átalakítása, hogy ezeket az erőforrásokat is MI-feladatok elvégzésére fordítsák.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak