Múlt hét pénteken parkettre lépett az MI-szcéna egyik legígéretesebb startupja, ám a start nem úgy sikerült, ahogy remélték.

Felfokozott várakozás előzte meg a CoreWeave tőzsdére lépését, mivel az első olyan teljesen MI-fókuszú vállalkozásról van szó, amely ilyesmire vállalkozik azóta, hogy a ChatGPT berobbantotta a generatív mesterséges intelligencia iránti érdeklődést. A múlt pénteki rajt finoman szólva sem sikerült fényesen, de a gyenge teljesítmény okaként nem feltétlenül csak az elfogyó befektetői türelem említhető.

Teljes gőzzel előre

A 2017-ben alapított CoreWeave grafikus feldolgozóegységekben úszó adatközpontok üzemeltetetésével foglalkozik. Ezt az infrastruktúrát eredetileg kriptobányászatra szánták, de a generatív chatbotok felívelését látva, a vezetőség jó ütemben tette át a fókuszt az MI-feladatok kiszolgálására, amihez szerencsére ugyancsak jól jönnek a szorgosan zakatoló GPU-k.

A döntés abszolút bejönni látszott: ahogy a vállalatok egymásra licitálva igyekeztek még több MI-funkciót beépíteni termékeikbe, úgy hízott a CoreWeave a potenciálisan behálózható ügyfélköre is. A növekedéshez és működéshez szükséges tőkét pedig készséggel biztosították az MI-bűvöletbe révedt kockázati befektetők.

Az Nvidiával jó kapcsolatokat ápoló startup a trend még erőteljesebb meglovagolása érdekében a tőzsdére lépés mellett döntött, amit kezdetben nagy optimizmus övezett.

Elfogyott a lendület?

Múlt héten azonban már a pénteki nyitány előtt is világossá vált, hogy nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy az a cégvezetés remélte. Ennek egyik legegyértelműbb jele az volt, hogy a korábban 47 és 55 dollár közé becsült elsődleges részvénykibocsátási árhoz képest végül csak 40 dolláros szinten zajlott az IPO. 

A tőzsdén a papírok ennél is alacsonyabban, 39 dolláron nyitottak, a nap végén pedig csak egyetlen centtel tudtak a kezdeti 40 dolláros ár fölé kúszni. Mindezzel párhuzamosan a vállalat a korábban remélt 4 milliárd dollárnyi friss tőkéhez képest mindössze 1,5 milliárdot tudott gyűjteni.

Elemzők ennek kapcsán felemlegették a cég sérülékeny üzleti működését, mivel a bevételek 77 százalékát két kulcspartner adja. Nem nehéz belátni, hogy amennyiben ezek közül akár csak az egyik felmondaná a szerződését, annak súlyos következményei lennének a CoreWeave üzletmenetére. 

Összetett helyzet

Logikus lenne a teljesítményt azzal magyarázni, hogy a befektetői türelem kezd elfogyni az eddig konkrét értékteremtés helyett inkább a nagyotmondásban jeleskedő MI-szektorral szemben, ám a helyzet ennél összetettebb. A gyengének mondható pénteki tőzsdei szereplés kapcsán például elmondható, hogy a nagy amerikai techvállalatok egyike sem brillírozott, köszönhetően leginkább annak, hogy Donald Trump elnök újabb vámokkal szórta meg a világot, ami a félelmek szerint csak árt a világgazdaságnak, miközben az USA-nak sem tesz jót, sőt akár recesszióba is taszíthatja az országot.

Egyetlen nap teljesítményéből pedig amúgy sem érdemes messzemenő következtetéseket levonni. Erre jó példa a Facebook, amelynek részvényei sem a 2012 tavaszi parkettre lépéskor, sem az azt követő nagyjából egy évben nem tudtak érdemben drágulna, ám aki kivárt, az később óriásit nyerhetett a korai belépéssel.

Az intő jeleket gazdagítja ugyanakkor a CoreWeave adóssághelyzete. A cég a hírek szerint tetemes mennyiségű kölcsönt vett fel magas kamatra, ami egyértelműen arra utal, hogy a finanszírozói oldal kiemelt kockázatúnak ítéli a működését.

Az elkövetkező hónapok tehát kritikusak lesznek abból a szempontból, hogy a CoreWeave "el tudja-e adni magát" a tőzsdén, amivel nem csupán saját pozícióját, hanem az MI-szektore egészét meg tudná erősíteni. Egy látványos lejtmenet viszont oda vezethet, hogy a startup magával ránt másokat is, amint az egész világ elkezdi újraértékelni a technológiába vetett hitét.

(Kép: CoreWeave)

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.