Ahogy az várható volt, nem ússza meg komoly büntetés nélkül a Meta a Marketplace működése miatt több évvel ezelőtt indított EU-s vizsgálatot. Az Európai Bizottság (EB) által nemrégiben kiadott közlemény szerint a többek között a Facebookot is birtokló amerikai óriáscégnek 797,72 millió eurót kell bírság címén megfizetnie, mert megsértette az uniós trösztellenes szabályokat azzal, hogy online apróhirdetési szolgáltatását (Facebook Marketplace) közvetlenül összekapcsolat a Facebook közösségi platformmal. Ezzel párhuzamosan pedig "tisztességtelen kereskedelmi feltételeket szabott más online apróhirdetési szolgáltatóknak".
A Bizottság indoklásában kiemelte, hogy a facebookozók automatikus és rendszeres hozzáférést kapnak a Marketplace elemeihez – akár akarják, akár nem. A közösségi hálózatok piacán domináns szereplőnek számító vállalat ezzel erőfölényét arra használta fel, hogy tisztességtelen előnyhöz juttassa saját szolgáltatását az online apróhirdetési szegmensben.
A vállalat gyorsan reagált az európai döntésre. A cég szerint a bírságot a vizsgálat teljesen megalapozatlan megállapításaira, például "a versenytársaknak okozott feltételezett károkra" alapozva szabták ki, amivel szemben természetesen minden szükséges jogi lépést megtesz, azaz megfellebbezi a döntést.
A Meta az EB azon megállapítását is visszautasítja, miszerint tisztességtelen kereskedelmi feltételeket szabott a Facebookon és az Instagramon hirdető konkurens online apróhirdetési szolgáltatások számára. Mint ahogy azzal sem ért egyet, hogy saját szolgáltatásai fejlesztésére használta volna fel a versenytársak működéséhez kapcsolódó adatokat.
Egy hosszú történet közepe
Az egész ügy még 2019-ben indult azzal, hogy a Meta versenytársai panasszal fordultak Brüsszelhez, mert szerintük a közösségi platformokat üzemeltető cég versenykorlátozó módon kapcsolta össze a Facebookot és a Marketplace szolgáltatását, amin keresztül vállalkozásoktól is gyűjtött adatokat. Az EB többéves vizsgálatot követően 2022 decemberében jutott arra, hogy a Meta gyakorlata valóban torzítja a versenyt az online apróhirdetések piacán a Marketplace és a Facebook szoros integrálásával.
Borítékolható volt azonban, hogy a büntetés mostani kihirdetésével még messze nincs vége a történetnek. A cég fellebbezésével magasabb szintre kerül az ügy, aminek egyáltalán nem biztos a végkimenetele. Az Intel például alig néhány hete nyert meg egy 1 milliárd eurós csatát az Európai Unió Bíróságán. De így végződött pár éve a Qualcomm hasonló nagyságrendű sztorija, illetve idén szeptemberben a Google is sikerrel szabadult meg egy 2019-ben kiszabott 1,5 milliárd eurós bírságtól.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak