Három év alatt több mint 200 milliárd dollárt fordítanának fejlesztésekre és cégfelvásárlásokra, hogy biztosítsák vezető piaci pozíciójukat a világjárványt követő időszakban.

A Samsung csoport 240 billió von (206 milliárd dollárnak, vagyis majdnem 60 ezer milliárd forintnak megfelelő) értékű befektetést tervez a következő három évben, hogy megerősítse jelenlétét a biogyógyszeripar, a mesterséges intelligencia, a félvezetőgyártás és a robotika területén a világjárvány utáni időszakban. A legnagyobb dél-koreai konglomerátum keddi bejelentése alapján a 2023 végéig megvalósított beruházások célja a csoport globális pozíciójának stabilizálása lenne az olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint amilyen a chipgyártás, miközben új növekedési lehetőségeket is teremtene a robotikában vagy a következő generációs távközlésben.

A Samsung Electronics, a világ legnagyobb memóriachipgyártója összeolvadások és cégfelvásárlások révén szilárdítaná meg technológiai és a piaci vezető szerepet. Az a mostani közlésekből nem derült ki, hogy pontosan milyen befektetésekről lesz szó, illetve hogy ennek már része-e az a 17 milliárd dolláros fejlesztés, amelynek keretei között egy új, az Egyesült Államokban létrehozott szerződéses chipgyártó üzemet építenek majd. A terv mindenesetre 30 százalékkal megfejeli a vállalatcsoport korábbi hároméves stratégiájának megvalósítására szánt összegeket, amelyeket még 2018-ban jelöltek meg.

Az újabb befektetések a bejelentés szerint a pandémia is indokolja, ami most nyilvánvalóvá tette, hogy a hasonló vészhelyzetek idején a Samsungnak odahaza és külföldön is meg kell erősítenie pozícióit. Ahogy a mostani közlemény fogalmaz, a félvezetőipar és a csipgyártás a dél-koreai gazdaság sikerességének biztosítéka, így az agresszív beruházási politika tulajdonképpen túlélési stratégiának tekinthető, amennyiben ezekben az ágazatokba a versenyképesség elvesztésével gyakorlatilag lehetetlen ismét visszaszerezni a korábbi pozíciókat.

Egyelőre nincs okuk panaszra

A Samsung Electronics egyébként aktuálisan nem panaszkodhat: idei második negyedéves jelentésében három éve nem látott számokkal rukkolt elő. A társaság rengeteget profitált azon, hogy számtalan ágazatban folyamatosan élénk kereslet mutatkozik a memóriacsipek iránt. A július végén közzétett üzleti jelentés szerint a csaknem 64 milliárd won forgalomból üzemi eredmény szintjén is 12,5 milliárd won maradt a Samsungnál, ami az előző év megfelelő időszakával összesasonlítva 20, illetve több mint 50 százalékos erősödést jelent. Ilyen teljesítményre a dél-koreai elektronikai óriás legutóbb 2018 harmadik negyedévében volt képes.

A globális csiphiány közepette a Samsung versenytársai, például a tajvani TSMC is mélyen a zsebükbe nyúlnak, és Kínában, az USA-ban vagy az Európai Unióban politikai prioritássá vált a csipgyártás megerősítése és földrajzi diverzifikálása. Ahogy májusban kiderült, a dél-koreai kormányzat is egészen elképesztő, összesen 510 billió won (több mint 450 milliárd dollár) értékű támogatási csomagot jelentett be hazai csipgyártó iparág felfuttatására, amivel nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy az országot a globális ellátási lánc vezető tényezőjévé fejlessze.

Piaci hírek

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.