A frissen beiktatott Donald Trump elnöknek kedves bejelentést tett tegnap az OpenAI: három másik szereplővel közös vállalatot hoznak létre azzal a céllal, hogy biztosítsák a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges infrastrukturális hátteret az Egyesült Államokban.
A Stargate Project nevet kapó terv értelmében a ChatGPT fejlesztője mellé az MGX, az Oracle és a Softbank társul be. Négyen együtt vállalták, hogy a következő négy évben 500 milliárd dollárt fektetnek az OpenAI megoldásait támogató infrastruktúrába, ami praktikusan rengeteg, MI-feladatok futtatására kihegyezett adatközpont felhúzását jelenti.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy valójában nem a semmiből ugrott elő ez az irdatlan nagy szám. A tagok már korábban bejelentettek több jelentős befektetési tervet a témában, amelyeket a jelek szerint most kibővítenek és egy tető alá hoznak Stargate "márkanév" alatt.
Hazafias MI-front
A sajtóközlemény hangsúlyozza, hogy mindez leginkább az USA-nak lesz jó, mert ezzel biztosítható, hogy megmaradjon a szuperhatalom vezető szerepe a mesterséges intelligencia területén. Mintegy járulékos bónuszként a projekt "több százezer amerikai munkahelyet teremt, és hatalmas gazdasági hasznot hoz az egész világ számára" – ígérik az alapítók. Sőt, az elönyök listája ezzel még nem ér véget, hiszen "a projekt nemcsak az Egyesült Államok újraiparosítását fogja támogatni, hanem stratégiai képességet is biztosít Amerika és szövetségesei nemzetbiztonságának védelmére".
A szövetségesek mintegy mellékes megemlítése már csak azért sem lényegtelen, mivel a Stargate alapítói között a japán SoftBank is szerepel. A befektetési óriás viszi majd a projekt pénzügyeit, miközben a Stargate vezetésével a SoftBank elnökét, Masayoshi Sont bízták meg. (Aki egyébként 2023-ban még az OpenAI megvásárlásának ötletével kacérkodott.)
A négyes másik befektetői oldalról érkező szereplője szintén nem amerikai gyökerű, hiszen az MI-fejlesztéseket és egyéb fejlett technológiákat felkaroló MGX-et tavaly tavasszal hozták létre az Egyesült Arab Emirátusokban. A befektetési alap múlt ősszel szállt be jelentős összeggel az OpenAI-ba.
A négy tag igyekszik minél szélesebb körű partnerséget kiépíteni a projekt köré. Ennek mentén technológiai támogatóként már az alapításról szóló hírben ott szerepel az Arm, a Microsoft és az Nvidia neve. A közlemény külön kiemeli utóbbi szerepét az informatikai rendszer kiépítésében és üzemeltetésében. Az első körben Texasban megvalósuló közös munka megelőlegezett sikerét a cégek között régóta tartó és most is élő együttműködésekre alapozzák.
Újragondolt barátság
A nagy bejelentésből nem maradhatott ki a Microsoft sem, amely már a kezdetektől jelentős összegekkel szállt be az OpenAI finanszírozásába. Az OpenAI oldalán nyilvánosságra hozott szöveg szerint az MI-fejlesztő cég a jövőben még többet igényel majd az Azure cloudos szolgáltatásportfóliójából. Igaz, a Microsoft témában kiadott rövid közleményéből az is kiolvasható, hogy ezért cserébe Redmondnak le kellett mondania a kizárólagos partnerségről. (Utóbbi arra utalhat, hogy az OpenAI-nak olyan komoly igényei lehetnek a jövőben, amit akár még a Microsoft sem tudhat önállóan kiszolgálni.)
A Stargate egyébként a jelek szerint elnyerte a szélesebb közvélemény tetszését, mivel a bejelentését követően a projektben résztvevő tőzsdei cégek részvényei egyaránt pozitív irányba mozdultak. A zárás utáni kereskedesi periódusban emelkedésnek indult az Oracle és az Nvidia árfolyama, mint ahogy dárgultak a Microsoft papírjai is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak