Már majdnem másfél ezer holdat állítottak pályára, a rendszer bétatesztjét is lezavarnák a nyár végéig.

A SpaceX már több mint félmillió előrendelést kapott a Starlink internetes szolgáltatásra, és egyelőre nem lát olyan technikai jellegű problémát, amelynek következtében ne tudná kielégíteni az ügyfeleket. Az egyetlen korlátot a sűrűn lakott városi területek jelentik, de tényleges kihívásra csak akkor számítanak, amikor már sok millió ügyfelet kell majd kiszolgálniuk – közölte tegnap a vállalat vezérigazgatója.

Elon Musk szokás szerint a Twitteren osztott meg információkat a Starlinkről, ebben az esetben a CNBC egyik munkatárásának válaszolva. Kiderült, hogy a 99 dolláros depozitok egyelőre nem járnak szolgáltatási garanciával, viszont teljes egészében visszatéríthetők lesznek. Ahogy korábban írtuk, a cég amerikai ügyfelelinek élesben már 499 dolláros belépési költséggel és 99 dolláros havidíjjal kell majd számolniuk.

A SpaceX továbbra sem jelölte meg az előrendelések mellett a tényleges felhasználók számát, sem a kereskedelmi szolgáltatás beindításának konkrét időpontját. Az valószínűnek látszik, hogy az eredeti tervekkel ellentétben az idén már nem kerül rá sor. A szolgáltatás egyelőre béta fázisban van az Egyesült Államokban és néhány más országban, Musk pedig a múlt hónapban arról beszélt, hogy a bétatesztet a konstelláció kiépítésével minden bizonnyal még a nyáron lezárják.

Sokba kerül, de van rá pénz

Ez utóbbi a SpaceX nemrég módosított licencei alapján több mint 2800 darab műholdat jelentene, melyeket az 1100-1300 kilométeres és az 540-570 kilométeres magasságok között állítanak majd különböző Föld körüli pályákra. A Starlink konstellációjába pillanatnyilag 1500 műhold kapcsolódik, a hálózat kiépítésének tempóját pedig jól érzékelteti, hogy ezek közül 610 darabot ebben az évben küldtek fel.

Az aktuális elképzelések szerint a majdani, globális szolgáltatást biztosító megakonstelláció legalább 12 ezer műholdból áll majd, amit 10 milliárd dollárba kerül összehozni, vagyis a világ minden pontján elérhető, ultragyors internetes kapcsolathoz még sok ezer műholdat kell pályára állítani. Bár a Starlink által megszerezhető piac több szempontból is hatalmas, főként ha a szabályozóknál átverekszik a mozgó járművek kiszolgálásának lehetőségeit is, a cégnek addig Musk szavaival élve egy "mély pénzügyi szakadékon" kell átnavigálnia magát.

Ebben nagy kihívás lesz például a vételhez szükséges terminálok költségeinek leszorítása, mivel ezeken a vállalat még a combos belépési díjak mellett is darabonként majdnem 1000 dollárt bukik. A rakéták építése és a műholdak világűrbe küldése természetesen tőkeigényes dolog, amibe eddig is rengeteg pénzt fektetett a világ két leggazdagabb embere, az amazonos Jeff Bezos és a Teslát is irányító Elon Musk.

A Starlink és Bezos ugyancsak több ezres műholdcsordával tervezett Kuiper projektje ebben a tekintetben egymással versenyez: a SpaceX a múlt hónapban fogadta el az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottsága (FCC) feltételeit azzal kapcsolatban, hogy egyes műholdjainak a tervezettnél alacsonyabb pályán való elhelyezésével interferenciát tapasztalhatnak majd a Kuiper Systems által telepített szatelitektől.

Közösség & HR

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.