Állítólag a hírhedt befektető, Carl Icahn áll a nagy lépés mögött.

Magánkézbe kerül a Cloudera, jelentette be a vállalat tegnap. A Clayton, Dubilier & Rice és a KKR magántőke-befektető társaság konzorciuma 5,3 milliárd dollárért kivásárolja a részvényeseket. A vállalat piaci értéke 3,7 milliárd dollár volt a bejelentés előtt, írta a TechCrunch, így erre a felárra valószínűleg minden részvényes igent mond. Igaz, a bejelentés hatására a cég részvényeinek az árfolyama közel 20 százalékkal erősödött.

Az amerikai lap szerint a lépést a híres-hírhedt aktivista befektető, Carl Icahn kényszerítette ki, aki 2019-ben, miután a Cloudera 2018-ban egyesült a Hadoop-piac másik fontos szereplőjével, a Hortonworksszel, 18,4 százalékos részesedést szerzett a társaságban - és most profitálhat az eladásból. Amikor ugyanis Icahn beszállt, nem ment igazán jól az egyesült cég szekere, a gyenge eredmények miatt az árfolyam is bezuhant. A cégegyesülés idején még 18 dollár közelében, de 2019 júniusában már csak 5 dollár körül kereskedtek a Cloudera-papírokkal.

Jókor indultak, aztán jöttek a nagyok...

A big datát övező hájp és a Hadoop-éra egyik első sikeres cége a Cloudera. 2008-ban alapították, egy olyan korszakban, amikor ömlött a pénz a big datára fókuszáló startupokba. A Cloudera a 2017-es IPO-jáig (Initial Public Offering) például egymilliárd dollár kockázati tőkebefektetést kapott (a Hortonworks 250 milliót). Amikor azonban megjelentek ezen a piacon a nagy felhőszolgáltatók, a Hadoop-megoldásokat szállító kisebb szereplők nehéz helyzetbe kerültek. A Cloudera-Hortonworks egyesülés is egyfajta kényszer volt, hogy szélesebb szolgáltatásportfólióval versenyezhessenek a nagy szolgáltatók (AWS, Azure, Google) big data jellegű szolgáltatásaival. Utóbbiak ráadásul azt ígérték a vállalati ügyfeleiknek, hogy a munkaigényes adatkezelésből jelentős terheket vesznek a vállukról.

A tőzsdéről távozást a Cloudera vezérigazgatója ugyanazzal indokolta meg, amivel annak idején Michael Dell is érvelt a Dell kivezetése mellett. Rob Bearden Cloudera-vezér is arról beszélt, hogy magántársaságként, tapasztalt befektetőkkel a hátuk mögött sokkal nagyobb lesz a vállalat mozgástere, hogy termékvezérelt növekedési pályára lépjen.

A TechCrunch némileg pikírten megjegyzi: ez a vezérigazgatói zsargonban annyit tesz, hogy a menedzsment reméli, a magántőke-társaságok további pénzügyi forrásokat adnak korszerű és versenyképes big data eszközök-szolgáltatások fejlesztéséhez.

Gyorsan be is vásárolnak...

A tervezett változásokat jelezheti, hogy a magántársasággá válást bejelentő közlemény végére két felvásárlási hírt is odabiggyesztettek a Cloudera PR-esei. Mindkét bevásárlás célja ugyanis a publikus felhős szolgáltatások fejlesztése, valamint az önkiszolgálás támogatása komplex adatműveletek automatizációjával. A felvásárlásról nem jelentek meg pénzügyi részletek.

A közlemény szerint a Datacoral eszközei biztosítanák a gyors és egyszerű adatátalakítást az integrációhoz, valamint ún. "no-code" konnektorokkal a rugalmas adatgyűjtést az adatforrások széles köréből. A 2016-ban alapított vállalat eddig 14 millió dollár befektetést kapott.

A másik beszerzés, a Cazena a Crunchbase-en található adatlapja szerint soha nem hozta nyilvánosságra, hogy pontosan mit fejleszt. A Cloudera közleménye szerint gyors instant felhős data lake-et biztosít a felhasználóknak elemzéshez, mesterséges intelligenciához és gépi tanuláshoz. A közlemény szerint a Cazena platformja olyan SaaS orchestration eszközöket is biztosít, amivel a Cloudera ügyfelei egyszerűen áttérhetnek a CDP (Cloudera Data Platform) publikus felhős változatára.

Cloud & big data

Emberszerű robotok csatlakozhatnak az indiai katonákhoz

Indiában is nagy lehetőséget látnak a humanoid gépek katonai alkalmazásában, és be is mutattak egy évek óta fejlesztett rendszert, ami a tervek szerint 2027-re készülhet el.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.