Hosszú tárgyalások után két napja jelentette be két konkurens vállalat, a Cloudera és a Hortonworks, hogy részvénycserés ügylet keretében összeolvadnak. Az új vállalkatban a Cloudera tulajdonosaié lesz a nagyobb rész, ők 60 százalékot birtokolnak. Az egyesítés után létrejövő vállalat értékét 5,2 5,2 milliárd dollárra becsülik. A várható éves forgalom 720 millió dollár körül alakulhat.
Nyílt forráskódra építették az üzleti mkodelljüket
A 2011-ben alapított Hortonworks villámgyors karriert futott be annak ellenére, hogy a nyereségességével sokáig problémák voltak. A jelenleg mintegy 1100 fős vállalatba négy körben közel 250 millió dollárt fektettek a technológiai iparra koncentráló legnagyobb kockázati tőkealapok, többek között az Accel, a BlackRock és az Index Vetures, de a Hewlett Packard Pathfinder és a Yahoo is tett bele pénzt. Végül 2014 végén úgy vitték tőzsdére a céget, hogy addig nem nagyon tudott nyereséget termelni. De a Hadoop felszálló ágban volt, így a befektetők bíztak benne. Ugyanakkor a TechCrunch annak idején meg is jegyezte: némileg meglepő, hogy az akkor egymilliárdos értékelésű Hortonworks beelőzte a Clouderát, hiszen utóbbit már akkor 4 milliárd dollárra becsülték.
Igaz, a Cloudera korábban is indult: 2008-ban alapították, de így is három évvel később, 2017-ben ment tőzsdére. Nekik is sikerült meglovagolniuk a big data hájpot, a tőzsdére lépésig egymilliárd dollár kockázati tőkét sikerült bevonniuk, és mögöttük is a legjelentősebb kockázati befektetők – Accel, Intel Capital, Greylock Partners stb. – álltak. A cég jelenleg mintegy 1600 főt foglalkoztat.
Mindkét vállalat a nyílt forráskódú, így szabadon elérhető Apach licencelésű Hadoop keretrendszerre épített üzletet, és joggal számíthattak sikerre, hiszen a nyílt forráskódú rendszer kávziszabványú big data platformmá vált. Ugyanakkor a rendszer bonyolultsága miatt szükség volt olyan cégekre, melyek képesek voltak a szakértőként támogatni a vállalati felhasználást. A Cloudera némiképpen a Red Hat modelljét próbálta követni: létrehozott egy saját Hadoop-disztribúciót, a CDH-t, amit ingyenesen kínált, és készített hozzá egy saját fejlesztésű, de már fizetős Manager szoftvert. Emellett a támogatásból és konzultációs szolgáltatásokból próbált bevételre szert tenni.
A Hortonworks fő terméke a nyílt forráskódú Hortonworks Data Platform, amely nagy mennyiségű adatok tárolására és elemzésére használható. Ehhez kínálnak többek között telepítési és konfigurálási segédleteket, valamit legfőképpen szakértelmet.
Egyedül nehezebb lenne
A két cég régóta tárgyal az összeolvadásról, amit természetesen a szinergiákban rejlő lehetőségekkel magyaráznak. Azt egyelőre nem tudni, hogy szervezetileg hogyan néz ki majd az egyesített vállalat, szinte biztosan faragnak majd a létszámon, hiszen számos területen folytattak párhuzamos fejlesztéseket. A szervezeti átalakítástól mindenesetre évi 125 millió dollár megtakarítást várnak.
Elemzők ugyanakkor úgy vélik, az összeolvadás kényszer is. Mint egy elemző nyilatkozta a TechCrunchnak, a felhő terjedése nem tett jót a Hadoop-piacnak, és elszívja a növekedési lehetőségeket: az Amazon AWS Elastic MapReduce vagy a Spark szolgáltatásában, de az Azure és a Google bog data jellegű szolgáltatásaiban is sokkal nagyobb a növekedési potenciál.
Az egyesülés mindkét cégnek segíthet, hiszen megközelítésük kicsit más. A Hortonworks tisztány nyílt forráskódra alapoz, ahol elsősorban a támogatásban van pénz, míg a Cloudera rendelkezik fizetős licencű termékekkel is. Tom Reilly, a Cloudera elnök-vezérigazgatója is azt hangsúlyozta, hogy a két portfólió jól kiegészíti egymást, így sokkal átfogóbb kínálattal tudnak megjelenni. A Hortonworks hozza az end-to-end adatkezelési megoldásait, míg a Cloudera adattárolási, valamint a gépi tanulással kapcsolatos fejlesztéseit.
A létrejövő vállalatot Tom Reilly irányítja majd. A Hortonworks vezérigazgatója, Rob Bearden pedig az igazgatótanács tagja lesz. A tranzakcióhoz még meg kell szerezni a szükséges hatósági jóváhagyásokat is, így az ügylet legkorábban a jövő év első felében zárulhat.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak