A Federal Reserve elnöke, Janet Yellen és a kínai elnök, Xi Jinping után egyből Tim Cook következik a Bloomberg Market által összeállított listát, melyen Barack Obama csupán a hatodik helyet tudta megcsípni. Persze mint minden ilyen lista, valószínűleg ez sem nélkülöz szubjektív elemeket, hiszen emberek, különböző iparágakat képviselő szakemberek állították össze a Bloomberg felkérésére.
Mindenhol ott van a technológia
De nem csak az Apple-vezér előkelő helyezése jelzi a technológiai ipar egyre növekvő jelentőségét. Tim Cook után ugyanis egyből egy befektetési alapkezelő alapító elnök-vezérigazgatója áll. Laurence Fink cége, az 1988-ban alapított BlackRock, elképesztő, közel 4800 milliárd dollárnyi vagyont kezel. Befektetőként egy sor technológiai vállalatban van jelen. A teljesség igénye nélkül: 11 milliót tettek az appfejlesztő SkyGridbe, két körben összesen 95 milliót a prediktív analitikai eszközöket fejlesztő Apigee-be, 100 milliót a Hadoop-megoldásokat fejlesztő Hortonworksbe, 235 milliót az adatvizualizációs Domo cégbe, 350 milliót a Dropboxba, de ott van az Uberben is potom 1,2 milliárdos befektetéssel.
Bár elsősorban befektető, mégis erős embernek számít a technológiai szektorban a 7. helyre befutó Carl Icahn. Ugyanis nem csak pénzzel száll be cégekbe, hanem tevőlegesen is próbálja alakítani ezeknek a vállalatoknak a sorsát. Legutóbb a Dell körüli küzdelmeknél emlegették sűrűn a nevét: szerette volna elhalászni a céget az alapító Michael Dell elől.
Tizedik a LinkedIn társalapítója, Reid Hoffman. Ő elsősorban angyal befektetői tevékenységével érdemelte ki az elismerést. Miután korábbi tevékenységével, például a PayPal vezérigazgatójaként, valamint a LinkedIn tőzsdére vitelével jelentős vagyont szerzett, majd ebből a Szilícium-völgyben lett angyal befektető, és nem is akármilyen: sokak szerint az évtized legsikeresebbje. Olyan cégekben van befektetése, mint például az Airbnb vagy a TrialPay, de korábban volt köze a Zyngához is. Hoffman írásait is érdemes követni, rendszeresen publikál cikkeket, többe között a Financial Timesban és a Harvard Business Review-ban, de írásait rendre közzéteszi saját oldalán is. Startupot indítóknak mondhatni kötelező olvasmány.
Tizenötödik a ragsorban Jeff Bezos, az Amazon alapítója, akit nem nagyon kell bemutatni. Bezos egyébként az 1995-ben alapított vállalat részvényeinek a 18 százalékát birtokolja, és így vagyonát 45 milliárd dollárra becsülik. Helyezését a Top50-ben az Amazon sikeres évének köszönheti.
Kína egyelőre politikusaival virít
Kínából főleg politikusok kerültek a listára. Az ugyanakkor érdekes, hogy a legbefolyásosabb kínai techvállalkozó nem a sikert sikerre halmozó Xiaomi vagy az mintegy 160 milliárd dollár piaci kapitalizációjú Alibaba vezére lett, hanem egy a kockázati tőkepiacon is aktív pénzügyi szakember, Fan Bao. Sikereit elsősorban a kínai technológiai szcénában kamatoztatja, ahol sokak szerint minden izgalmas dologban benne van a keze. Az idei évben a legnagyobb dobása az volt, hogy levezényelte a kínai technológiai piac eddigi legnagyobb cégegyesítését: 6 milliárdos üzlet keretében olvad össze a Didi Dache és a Kuaidi Dache, Kína két legnagyobb taxis appja. Korábban Bao vezetésével ment piacra a China Unicom, amely sokáig az egyik legnagyobb kínai IPO volt.
Még nagyobb meglepetés, hogy a Google-től nem a Brinn vagy Page került a listára, hanem Ruth Porat, a cég legfőbb pénzügyese, aki tavasszal érkezett a Google-höz a Morgan Stanleytől. Korábban őt tartották a Wall Street egyik legbefolyásosabb női vezetőjének.
Közvetve ugyan, de még a bitcoin is felkerült a listára. A Bloomberg ugyanis a Digital Asset Holdings vezérigazgatóját, Blythe Masterst sorolta a 44. helyre, aki nagy reményeket fűt a blockchain technológiához. Szerinte ugyanis az gyökeresen átalakíthatja a pénzpiaci tranzakciók működését.
A listán szerepel még Elon Musk (25. hely) Tesla-vezér, Marc Andreessen (27.), az egyik legjelentősebb amerikai kockázati befektető, valamint a 2006-ban alapított peer-to-peer hitelezési szolgáltató, a Lending Club vezetője, Renaud Laplanche is (28.).
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak