Az Egyesült Arab Emírségekben ismét kiderült, hogy ma már nincs szükség fegyverekre és járó motorral várakozó autókra, ha valaki ki akar fosztani egy bankot: elég néhány preparált email és a banki vezetőket tökéletesen megszemélyesítő deepfake hanghívás.

A legelső sikeres csalásról, amelyet deepfake hang alkalmazásával követtek el, még 2019-ben számolt be a The Wall Street Journal: akkor egy brit energiaipari cég ügyvezetője utalt át 220 ezer eurót egy állítólagos magyarországi beszállító számlájára, miután a bűnözők elhitették vele, hogy a németországi anyavállalat vezetője utasítja erre telefonon. Ahogy a három és fél éve történt esetről szóló tudósításból is kiderült, a csalás azért lehetett sikeres, mert a pórul járt cégvezető felismerte főnöke enyhe német akcentusát és hangjának dallamát, amelyet ebben az esetben egy program generált.

Ahogy azt minden hozzáértő evidenciának tartja, a mesterséges intelligencia mára a kiberbűnözők kezében is veszélyes eszközzé vált a támadások hatékonyságának javítására és kampányaik kiterjesztésére. A "támadó MI" kockázatai között különösen aggasztónak tartják azokat az alkalmazásokat, amelyeket a megszemélyesítések támogatására vetnek be. Ilyenek a szóban forgó deepfake hamisítványok is, a mesterséges intelligencia automatizációs képességeivel ráadásul (a levélszemét mintájára) a célpontok elárasztása is lehetővé válik, növelve a sikeres támadások esélyeit.

Nem véletlen, hogy a biztonsági kutatók az egyes emberek audiovizuális megszemélyesítését a legmagasabb kockázatú fenyegetések közé sorolják. A deepfake, vagyis a valóditól nem igazán megkülönböztethető, MI-algoritmusok segítségével generált hamisítványok kiszűrése lassan túlmutat az emberi érzékelés korlátain. Szemléletes példa, hogy a jól ismert "unokázós csalók" mire mehetnének az MI-vezérelt, totál élethű megszemélyesítésekkel, de azok ugyanakkora problémát jelentenek a sokkal nagyobb horderejű csalásoktól kezdve egészen addig, amikor mondjuk egy deepfake elem véletlen azonosítása teljes körűen megkérdőjelezi az egyes ügyekben összegyűjtött bizonyítékok hitelességét.

Nemsokára mindennapos dolog lesz

A Forbes csütörtökön közzétett riportjában már egy egészen komoly, 35 millió dolláros (közel 11 milliárd forintos) csalásról számolt be, amelynek során egy egyesült arab emírségekbeli banki alkalmazott utalta át a hatalmas összeget a bűnözőknek. Ezt most is egy telefonbeszélgetés előzte meg saját bankjának egyik vezetőjével, akivel korábban már személyesen is találkozott, így a mesterséges intelligencia által élethűen utánzott hang (deep voice) is jobban elaltatta az éberségét. A támadók mindezt hamis levélváltásokkal is megtámogatták, a pórul járt banki menedzser pedig tette a dolgát, miután mindent teljesen hitelesnek látott.

A 21. századi bankrablás a lap birtokába került bírósági dokumentumok alapján jól megtervezett akció volt, amelyben egy legalább 17 fős banda utalta szét az óriási összeget különböző számlákra a világ minden pontján: a hivatkozott dokumentumok például az egyesült arab emírségekbeli és az amerikai hatóságok együttműködéséről szóltak 400 ezer dollár visszaszerzéséről a Centennial Banknál vezetett számlákról. Bár az áldozatokat a Forbes nem tudta azonosítani, annak azért sikerült a végére járnia, hogy a csalók által a kamu emailekben hivatkozott ügyvéd is valós személy.

A lapnak nyilatkozó szakértő külön kiemelte, hogy a hang MI-alapú manipulálása könnyebb feladat, mint a megszólalásig élethű deepfake videók elkészítése, és ez az új típusú támadási vektor egyre gyakoribb lesz a célpontok megfelelő oktatásának, illetve a jelenleginél hatékonyabb hitelesítési módszereknek a hiányában. Jelenleg éppen egy fordulópontnál járunk abban a tekintetben, hogy a rosszindulatú szereplők egyre több szakértelmet és erőforrást fordítanak a legújabb technológia munkába állítására, ezáltal pedig az olyan emberek tömeges befolyásolására, akik nincsenek tisztában a deep voice technológia lehetőségeivel, sőt általában még a létezésével sem.

Biztonság

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.