Egy friss kutatás szerint az MI nemsokára több tucat olyan össztársadalmi kockázatot és új bűncselekmény-típust hozhat, amelyekre akkor is fel kell készülni, ha végül nem váltják be a velük kapcsolatos félelmeket.

A 80-as és 90-es évek MI-télnek (AI winter) nevezett időszakát követő, lassú fejlődés az utóbbi években látványosan felgyorsult, a hardver- és szoftverfejlesztés áttöréseinek köszönhetően pedig a mesterséges intelligencia alkalmazása a szemünk előtt válik hétköznapi gyakorlattá. Ennek nyilvánvalóan egy nagy csomó pozitív hozadéka van, de célzott adathalász kampányoktól a megfigyelőrendszerekig már azok a felhasználások is megjelentek, amelyek minimum aggasztóak az MI-technológiák lehetőségeit tekintve.

A University College London (UCL) kutatói nemrég egy hosszú listát tettek közzé azokkal a fenyegetésekkel kapcsolatban, amelyeket a mesterséges intelligencia és a hozzá kapcsolódó technika jelenthet a belátható jövőben. Bár azt maguk is kiemelik, hogy a lista az eddigi tapasztalatokra és ismeretekre épül, ennél fogva spekulatív, de arra mindenképpen alkalmas, hogy felhívja a figyelmet a megalapozott aggodalmakra és a lehetséges következményekre.

A kutatók különösen aggasztónak tartják a skálázható (scalable) fenyegetéseket, amelyek a társadalom egészére nézve sokkal kártékonyabbak, mint az egyéneknek külön-külön okozott károk. Erre példa az online csatornákon zajló dezinformációs kampányok megjelenése, ami összességében a nyugati társadalmak alapvető normáit veszélyeztetik. Bár a most értékelt kockázatok egy részéről kiderülhet, hogy a korlátozott ismeretekből fakadnak, vagy természetüknél fogva időlegesek lesznek, az MI-alkalmazásokat mégis ilyen összefüggésekben érdemes vizsgálni – különösen, hogy a jövő bűnözői is ezt fogják tenni.

Könnyen elveszítjük az irányítást

A listán szereplő jelenségeket több szempontból is osztályozták, és sorolták be alacsony, közepes és magas fokozatú kategóriákba. Egyrészt meghatározták a károkozás, a bűnözői profitábilitás, a hozzáférhetőség és a védekezés lehetőségeinek aspektusait, ezeken belül is figyelembe véve az olyan szempontokat is, mint a járulékos károk, a kompexitás vagy a felhasználói viselkedés változása. A négy alapvető faktor közül az első kettő az egyes bűncselekmények következményeinek súlyát, a második kettő pedig az akciók várható sikerességét értékeli.

A legmagasabb, a magas fokozatú kategóriába összesen hatféle bűncselekményt soroltak. Az első az egyes emberek audiovizuális megszemélyesítése, mint amilyenek a sokat emlegetett deepfake technológiák. Ezek közvetlen kockázata természetesen a valóditól meg nem különböztethető hamisítványok felhasználása – itt a nagyszabású bűntettek helyett elég csak végiggondolni, hogy az "unokázós csalók" mire mehetnének az MI-vezérelt, totál élethű megszemélyesítésekkel. Nem kevésbé aggasztóak azonban a közvetett veszélyek sem, amikor mondjuk egy deepfake elem véletlen azonosítása teljes körűen megkérdőjelezi az egyes ügyekben összegyűjtött bizonyítékok hitelességét.

Az önvezető járművek és az MI-vezérelt fegyverrendszerek kombinációja talán nem is igényel részletesebb magyarázatot, mint ahogy a személyre szabott adathalászat távlatai is ijesztőek a mesterséges intelligencia egyre nagyobb fokú bevonódásával. Ezeknél kevésbé nyilvánvaló az MI-rendszerek diszrupciójának kockázta: ahogy a kormányzati, üzleti vagy akár otthoni folyamatok irányításában is egyre fontosabb (sőt esetenként nélkülözhetetlen) szerep hárul a mesterséges intelligenciára, így az ezek ellen irányuló támadások akár a közművek, a pénzügyi vagy logisztikai infrastuktúra összeomlasztására is alkalmasak. Általánosságban pedig itt is igaz, hogy minél összetettebb egy rendszer, annál nehezebb hatékonyan megvédeni.

Jön a bűnözés-mint-szolgáltatás

A mesterséges intelligencia segítségével tervezett és terjesztett dezinformáció ma már nem újdonság, de hatékonyságát, jelenlétét és specializáltságát az MI fejlődése is újabb szintekre emelheti. Ugyanez igaz a különféle zsarolási módokra, amelyek hatékonyságukban, elsősorban pedig tömeges alkalmazásukban fejlődnek: a nagy tömegű adat begyűjtése és a sebezhető pontok automatizált azonosítása ezen a területen is profitáblissá teheti a nagy mintával és viszonylag alacsony találati aránnyal működő kampányokat.

A lista többi eleme és a rosszindulatú felhasználások részletei a UCL oldalán olvashatók. Hogy a mesterséges intelligencia fejlődése és adaptációja mennyi potenciális támadási felületet ad, azt elég jól mutatja a lista legalja, vagyis a legkevésbé aggasztó alkalmazások, amelyek között így is ott van a tartalomhamisítás, a tömeges megfigyelés vagy az MI-alapú ellenőrző rendszerek kijátszása.

A digitális térben a bűncselekmények módszerei és eszközei már nagyon könnyen reprodukálhatók, megoszthatók, vagy akár áruba is bocsáthatók, mint ahogy azt a hack-for-hire iparág megjelenése is mutatja. A mesterséges intelligencia a bűnözők szempontjából azzal kecsegtet, hogy tevékenységük legnehezebb és leginkább forrásigényes elemeit bízhatják az egyre pontosabban dolgozó gépi algoritmusokra; a kutatók szerint ez nemsokára széles körben elhozza a bűnözői tevékenység piacosítását, így ideje lesz megismerkednünk a Crime as a Service (CaaS) kifejezéssel is.

Biztonság

A Micron is megkapta az irdatlan amerikai állami támogatást

Az Intellel, a TSMC-vel és a Samsunggal együtt így már 28 milliárd dollárt osztott ki az amerikai kormányzat a hazai csipgyártó üzemek építésére és fejlesztésére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.