Az USA tagállamában két törvényt is megszövegeztek, amelyek a mesterséges intelligencia segítségével manipulált tartalmak elszaporodásának akarnak gátat szabni.

Ez esetben meglehetősen gyorsan reagáltak a törvényalkotók egy technológiai fejlődés miatt előállt új helyzetre: nevezetesen a deepfake videók és hanganyagok elszaporodására. A probléma nagyjából két éve van velünk, akkoriban jelentek meg az első, gépi algoritmus segítségével hamisított felvételek, ahol ismert személyiségek, színésznők tűntek fel 18+-os filmekben. A jogalkotók sietsége mögött azért felfedezni némi önös érdeket is, hiszen a manipuláció nem csak a pornográfia területén működik. Ugyanilyen (kevés) erőfeszítéssel készíthetők anyagok, amelyben egy befeketítendő politikussal tényleg azt mondatnak el a rosszakarói, amit csak akarnak.

Nem tűrik a politikai manipulációt

Kalifornia nem túl rég megválasztott, radikális ötleteiről elhíresült kormányzója ismét a tettek mezejére lépett. A februárban belengetett, techcégektől beszedett Robin Hood-adó után most a deepfake került a célkeresztbe. A két általa szignált új rendelkezés kifejezetten megtiltja az ilyen jellegű manipulációt.

Az első jogszabály kifejezetten a politikai játéktérre van szabva. Ezen rendelkezések szerint a választások előtt 60 nappal tilos bárminemű "babrált" felvételt publikálni olyan személyről, aki indul az adott megmérettetésen. Ezzel természetesen a széles körben terjesztett, megtévesztésre alapozó propagandának akarnak keresztbe feküdni. Ilyesmi egyébként korábban már konkrét példák is voltak, ráadásul a Facebook nem is volt hajlandó rendszeréből törölni a hamisított videót. (Igaz, magát a manipuláció tényét végül feltűntették az anyag mellett.)

A szigorítás egyébként nem vonatkozik a kifejezetten szatirikus "átdolgozásokra", azaz a humoristák élhetnek ezzel az eszközzel, de esetükben is egyértelműen jelezni kell, hogy álfelvételről van szó. A legelső reakciók egyébként nem feltétlenül pozitívak ezzel kapcsolatban. Egy amerikai jogvédő szervezet képviselője például úgyan jószándékúnak minősítette a jogalkotó törekvését, ám az szerinte nem fogja elejét venni az ilyen jellegű tartalmak terjedésének, viszont alkalmas lehet a választók összezavarására, ösztönözheti a rosszindulatú perek elindítását és gátolja a szabad véleménynyilvánítást. 

Mesterséges bosszúpornó

Bár a törvényhozók szempontjából a fentebbi téma a legfontosabb, ezek a politikai próbálkozások elenyésző részét adják az előállított deepfake tartalmaknak. Egy frissen publikált kutatás szerint ugyanis a világ leginkább az erotikus tartalmak átszerkesztésére izgul rá. A közel 15 ezer felkutatott, online elérhető deepfake videó 96 százaléka volt felnőtteknek szánt jelenet. Az áldozatok nemét tekintve pedig elsöprő a női áldozatok aránya, hiszen 99 százalékban őket érte sérelem ezekkel a hamisításokkal.

A másik új kaliforniai törvény épp ezt a területet igyekszik rendszabályozni azzal, hogy egyértelműen perelhetővé teszi az ilyen tartalmak előállítóit.

A deepfake problémaköre egyébként magukat a nagy technológiai cégeket is erősen foglalkoztatja. Míg egyes platformok, köztük például a Twitter, vagy éppen az erotikus tartalmak egyik legnagyobb gyűjtőhelye, a PornHub az ilyen anyagok eltávolításával küzd a jelenség ellen, mások éppen a mesterséges intelligenciát igyekeznek segítségül hívni a hatékonyabb felderítéshez.

Cloud & big data

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.