Az Advanced Micro Devices (AMD) kedden jelentette be, hogy megállapodott a Xilinx 35 milliárd dollár értékű felvásárlásáról, izgalmasabbá téve az Intellel való versengést az adatközponti piacon. A tranzakciót a tervek szerint a jövő év végére sikerülhet lezárni, a vételárat pedig teljes egészében az AMD részvényei fedezik majd, ami a nagyságrendeket tekintve inkább összeolvadásnak felel meg (M&A).
A két vállalat fúziójának eredménye egy világszerte 13 ezer mérnököt foglalkoztató nagyvállalat lesz, ami az Intellel szemben teljes egészében kiszervezett gyártótevékenységgel működik, legelsősorban a tajvani Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) szolgáltatásaira támaszkodva. Ez a stratégia eddig mindkét amerikai társaságnál sikeresnek bizonyult, hogy piacot szerezzenek a belső gyártási nehézségekkel küzdő versenytárssal szemben.
Maga az AMD már ősidők óta birkózik az Intellel a személyi számítógépek CPU-üzletében, de a társaság jelenlegi vezérigazgatója, Lisa Su 2014-es kinevezése óta a gyorsan növekvő adatközponti piacot is komolyan veszik, ami az internet alapú alkalmazások, a mesterséges intelligencia vagy az ötödik generációs távközlési hálózatok felfutásával folyamatos növekedési lehetőséget jelent a csipgyártóknak.
Jöhet az MI és az internetes alkalmazások
A Xilinx olyan programozható processzorokat hoz az AMD portfóliójába, amelyek az olyan specializált feladatok hatékonyabb elvégzését segítik, mint mondjuk a videós tömörítés vagy a digitális titkosítási műveletek. A cég első számú riválisa ezeken a területeken az az Altea volt, amit éppen az Intel szerzett meg 2015-ben egy 16,7 milliárd dolláros felvásárlás keretében – nem mellesleg ez volt az Intel történetének legértékesebb akvizíciója.
Ahogy a felvásárlást megelőző évben is írtuk, az Intel már akkor hatalmas lehetőségeket látott benne, hogy a nagy webes szolgáltatók a munkaterhelés felosztásával specializált hardvereket terveznek az egyes alkalmazásokhoz. Miután ezeknél a vállalatoknál az infrastruktúra működtetése tulajdonképpen maga a szolgáltatás, költségeik legjavát is a számítási kapacitás fenntartása adja, a programozható csipek esetében is kifizetődővé téve a tőkeigényes beruházásokat.
Lisa Su a Reuters hírügynökségnek adott interjúban arról beszélt, hogy bizonyos terüeteken az AMD már nagyon erős, és képes lesz integrálni a Xilinx termékvonalait is – ugyanígy más területeken a Xilinx rendelkezik olyan beágyazottsággal, hogy a maga piacain felgyorsíthatja az AMD termékeinek adaptációját. A közös siker zálogát pedig a TSMC-ben látja, amelyhez azért ragaszkodnak, mert mára egyértelműen piacvezető gyártástechnológiát képvisel.
Ezzel szemben az Intel saját gyártástechnológiája éppen évekkel marad le a TSMC mögött. Ez pedig a kedvezőbb teljesítményű AMD csipek mellett oda vezetett, hogy a saját gyártást egy jó évtizeddel ezelőtt feladó vállalat ma a 2013 óta legmagasabb, nem egész 20 százalékos részesedést jegyezheti a CPU-piacon, miközben részvényárfolyama az év eleje óta több mint kétharmadával erősödött.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak