A stagnáló PC-ipar és a lassuló okostelefonos-táblagépes piac mellett a legnagyobb chipgyártó is fokozottabb figyelmet szentel a szerverprocesszoroknak, ahol a globális online szolgáltatók olyan volumenű üzletekkel kecsegtetik, amelyek érdekében akár a speciális megoldások gyártása is jövedelmező. Ilyen megoldás a programozható logikai kapumátrix (FPGA) áramkörök intergrálása a Xeon processzorok mellé, amit az Intel adatközponti termékekért felelős vezetője, Diane Bryant szerint már tavaly is tizenöt ügyfelük – mint a Facebook vagy az eBay – igényeire szabva gyártottak, az idén pedig ez a szám a tervek szerint megduplázódik, harminc fölé emelkedik az egyedi Xeon modellek száma.
Jönnek az integrált megoldások
Az FPGA-k alapvetően lassabbak és többet fogyasztanak az alkalmazásspecifikus integrált áramköröknél (ASIC), nem beszélve az extra költségekről, a megfelelő algoritmusok esetében viszont a speciális feladatokra programozott chipekkel jobb teljesítményt és fogyasztást eredményezhet a helyszíni (újra)programozhatóság és az architektúrára jellemző masszív párhuzamosság. A Microsoft például a Bing keresőszolgáltatás működtetésében kísérletezett a programozható chipekkel, amelyek révén egyes folyamatokat számottevően felgyorsított a másfél ezer szerverből álló, Catapultnak nevezett hálózatában.
Nem csoda, hogy az Intel is komoly lehetőséget lát az óriási adatközpontokban, ahogy a nagy webes szolgáltatók a munkaterhelés felosztásával specializált hardvereket terveznek az egyes alkalmazásokhoz. Ezek ugyanis minden szempontból eredményesebben szolgálják ki a felhasználók tömegét, szemben a hagyományos informatikai keretrendszerekkel, amelyek feladata a sokféle alkalmazás egyidejű futtatása. Miután ezeknél a vállalatoknál az infrastruktúra működtetése tulajdonképpen maga a szolgáltatás, költségeik legjavát is a számítási kapacitás fenntartása adja, ami az alaptevékenységükhöz kapcsolódó eszközállomány fejlesztésében a tőkeigényes beruházásokat is kifizetődővé teszi.
Fontos szerep juthat az Alterának
Az Intel az új komponensekről szólva kiemelte a Xeonok és az FPGA-k minden eddiginél szorosabb integrációját, ami akár megduplázná a jelenlegi modellek teljesítményét. A megjelenések menetrendjéről és az árakról egyelőre nem közöltek részleteket, mint ahogy az sem világos, hogy ki szállítja majd a felhasznált FPGA-kat – maga az Intel ugyanis nem utazik ilyesmiben. A vállalat még márciusban jelentette be, hogy meghosszabbítja együttműködését a programozható chipeket gyártó Altreával, ennek azonban Bryant szerint nem feltétlenül van köze az idén megjelenő Xeonokhoz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak