Egy új szimulációban legalábbis ez a kedvezőtlen forgatókönyv, ami ha nem is valószínű, de közel sem lehetetlen.

A szingapúri központtal működő Cyber Risk Management (CyRiM) projekt egyik alapító résztvevője, a Lloyd's of London biztosító közzétette annak a szimulációnak az eredményét, amelyben egy újabb globális zsarolóvírus-járvány lehetséges következményeit modellezték. A CyRiM állami szervezeteket és magáncégeket (praktikusan biztosítókat és egyetemeket) is felvonultató együttműködés a kiberbiztonsági kockázatok kezelésével kapcsolatos kutatásokat végez, és ebben a tekintetben kiválósági központként hivatkoznak rá a biztosítási iparágban.

A kutatásban egy "Bashe" nevű, fiktív károkozó terjedését és hatásait próbálták meghatározni, amely a felvetés szerint hasonlóképpen működne a közelmúltban lezajlott WannaCry és NotPetya járványokhoz. Ez alatt a kártékony kódok terjesztésének módszereit és agresszivitását kell érteni, mivel a feltételezett új ransomware kampányban már levonták a korábbi hibák tanulságait is: ilyen például az a leállító kapcsoló (killswitch), amelynek eredeti célja a kód származásának elrejtése lett volna, de utóbb a WannaCry megfékezésében is segített.

Európa biztosan megkapná a magáét

A tanulmány szerint egy újabb összehangolt támadás legjobb esetben is 85 milliárd, míg a legrosszabb forgatókönyv szerint 193 milliárd dolláros kárt okozna világszerte. Az előbbi során a legnagyobb, összesen 15 milliárd dolláros veszteséget a kiskereskedelmi szektorban működő cégek szenvednék el, míg az egészségipar 10 milliárdot, a gyártóipar pedig 9 milliárd dollárt lenne kénytelen lenyelni. Az utóbbi szcenárió alapján viszont mindhárom ágazatban a 24-25 milliárd dolláros nagyságrendű károkozásról lenne szó.

Mindezt regionális elosztásban is vizsgálták: ennek értelmében az Egyesült Államok és Európa viselné a legnagyobb pusztítást, a két szélsőség között rendre 46 és 36, illetve 89 és 76 milliárd dollárnak megfelelő anyagi veszteséggel. Ázsia ehhez képest olcsón megúszná, a világ összes többi része pedig együtt is csak fele akkora kárt szenvedne el, mint az ázsaiai országok, ahol egyébként a legsérülékenyebb piaci szektorok kisebb jelenléte miatt érvényesülne kevésbé a gyártóipart így is rendesen megbénító fertőzések hatása.

Mivel alapvetően egy biztosítási vonatkozású kutatásról van szó, a veszteségeket természetesen összevetették a kiberbiztonsággal kapcsolatos biztosítások helyzetével. Ebből az jött ki, hogy az enyhébb lefolyású ügy 10 milliárd, a szigorúbb 27 milliárd dolláros kifizetéssel járna a biztosítók részéről, figyelembe véve, hogy a malware által közvetlenül okozott káreseményekhez közvetett kárigények is járulnak. Ez az évente beszedett, kiberbiztonsággal összefüggő biztosítási díjak 1,2-3,4-szerese, vagyis a biztosítók kitettsége is jelentős egy-egy globális ransomware kampánynak.

A szimuáció egy olyan potens malware-ről szól, amely akár egyetlen fertőzött gépen keresztül is lezárhatja a céges rendszerekben tárolt fájlokat, és 700 dollárnak megfelelő kriptovalutát követelne minden egyes érintett fájlrendszer feloldásáért. Ezt összefüggésbe helyezi, hogy az eszközök cseréjének átlagos költsége darabonként 350 dollár lenne – a korábbi esetekben több nagyvállalat, például a dán Maersk konglomerátum is ezt a megoldást választotta. A CyRiM anyaga a járvány első 24 órájában 30 millió fertőzött géppel számol világszetre.

Nem valószínű, de nagyon is lehetséges

Másfél évvel ezelőtt mi is beszámoltunk a Lloyd's of London által közzétett hasonló kutatásról, amely akkor 53 milliárd dollárra becsülte egy nagy felhőszolgáltatás meghekkelésével okozott feltételezhető károkat, illetve a szolgáltatás alatt futó rendszerek elleni támadások kártételeit. Ez az elméleti költség, ami mellesleg Magyarország éves GDP-jének a fele, természetesen akkor is és most is nehezen határozható meg, mert a virtuális térben okozott problémákat nehéz egy az egyben megfeleltetni a valódi, anyagi természetű károknak.

Abból a szimulációból az is kiderült, hogy az összesen 53 milliárdos veszteségből 45 milliárd dollárnyi kárt az érintettek kénytelenek lennének közvetlenül felvállalni, mivel ezen a téren következetesen alulbiztosítják magukat. Az igazsághoz tartozik, hogy a legutóbbi ilyen nagyságrendű vírusjárvány, a NotPetya a becslések szerint "mindössze" 850 millió dollárjába került az érintett szervezeteknek. Ugyanakkor a sok tízmilliárdos tételek, bár kevéssé tűnnek valószínűnek, a megfelelő esetben ugyanígy összejöhetnek, a kutatások pedig esősorban a figyelmet próbálják felhívni arra a lehetőségre, amikor a vajas felére esik a kiberkenyér – mert előbb-utóbb ilyen is biztosan előfordul majd.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.