Alapvetően és körülményekhez képest tisztességes eredményekről számolt be az üzleti évét március végén záró Sony. A japán konglomerátumnál az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy még mindig képtelen elegendő mennyiséget szállítani a 2020 novemberében debütált PlayStation 5-ből. A koronavírus dühöngése közepette piacra dobott konzol ugyan rendkívül keresett termék, ám a félvezetőpiacon tapasztalható ellátási gondok és a globális logisztikai anomáliák miatt a Sony egyelőre képtelen utólérni magát (és a keresletet).
A legfrissebb adatok szerint az új generációból eddig összesen 19,3 millió fogyott. Ez elsőre nem tűnik kevésnek, ám a mennyiség jócskán elmaradt a menedzsment által korábban kitűzött szállítási céloktól. A cég a 2020-as üzleti évében 7,8 millió PS5-t értékesített, míg 2021-ben ez 11,5 millióra nőtt. Apró szépséghiba, hogy a terv 14,8 millió volt. A vállalatvezetés ugyanakkor bizakodóan nyilatkozott az elkövetkező időszakról, azaz a most kezdett új üzleti évben ennél komolyabb mennyiség leszállítására tettek ígéretet.
A teljes cégcsoport összességében 9 921 milliárd jent forgalmazott, ami nagyjából 10 százalékos éves növekedésnek felel meg. Üzemi eredmény szintjén ennél is erősebb expanzió mutatkozott, hiszen 955-ről 1200 milliárd jen fölé kúszott ez a mutató. A nettó profit azonban 15 százalékot esve 888 milliárd jenre olvadt. Jórészt a két periódust érintő, nagyban eltérő adóterhek miatt.
A 2022-es pénzügyi évre a menedzsment 11 400 milliárd jen összbevétellel kalkulál, ugyanakkor a jövedelmezőség előreláthatóan romlani fog. Ennek egyik oka, hogy a Microsofttal folytatott küzdelem miatt nem csupán a Sony saját stúdióiban készülő játékokra költött összegeket kell emelni, de most fognak lecsapódni a sikeres piaci harchoz elengedhetetlennek tűnő nagyszabású felvásárlások költséges tételei is.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak